Hlavní navigace

Kdy k fondům a trhům přijde jaro?

2. 3. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ani únor nepřinesl žádnou změnu investorského počasí – fuč je za poslední týden nejen další miliarda z fondů, ale i další procenta z trhů a ani vidu ani slechu není po žádné naději. Když se nějaké světélko objeví, vzápětí je zase zahrne buldozer makrodat nebo ještě horších zpráv.

Zdálo se, že alespoň tlumí odliv z fondů peněžního trhu, ale zatím to aktuální data nejen nepotvrzují, ale dokonce naznačují opak. Na půlmiliardě za poslední týden se nejvíc podílel opět ISČS Sporoinvest 350 miliony, ale ani klienti dalších dvou největších nezaháleli. Z KBC Multi Cash ČSOB CZK si odnesli 150 milionů a Peněžní trh PLUS opustilo víc než 100 milionů korun. Jen necelých 100 milionů se z toho uchýlilo do konzervativních a cizoměnových verzí. Pokračuje i pokles jejich výkonnosti zejména v těch s delší durací, kam negativně dopadá vývoj dluhopisů (odliv proto roste i ze smíšených fondů).

Fondy 9. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –505
dluhopisové  –204
smíšené  –217
akciové  –6
zajištěné  –45
celkem  –897

Snížení ratingu východoevropským zemím zasáhlo i ČR

Dluhopisové fondy tedy také pokračují po své trnité cestě a další ztráty kolem 0,5 % za týden jsou doprovázeny 200milionovým odlivem. I v této „třídě aktiv“ je stále víc nebezpečí než důvěry a nejen firmám, ale i státům stále roste pravděpodobnost snižování ratingů. Našemu regionu jistě neprospělo snížení úvěrového ratingu Ukrajiny, mluví se i o Maďarsku, Bulharsku, Lotyšsku a kdo ví o kom ještě. Že je právě Česko ostrůvkem bankovní stability, je pod rozlišovací schopnost nejen investorů, ale – co hůř – právě i ratingových agentur. Čtěte více: Východní státy vrhají stíny na českou ekonomiku, média to bohužel nerozlišují.

Ale ani banky v USA stále ještě nemají vyhráno, o pojišťovnách nemluvě. Například akcie slovutné AIG měly ještě před rokem hodnotu 50 dolarů, zatímco dnes je koupíte po 38 centech za kus. A to stále není všechno, právě tento víkend má AIG jednat s vládními představiteli o další pomoci, protože za poslední čtvrtletí loňského roku očekává rekordní ztrátu 60 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč), což by byla nejvyšší ztráta ve firemní historii USA. Americká vláda nabízí prioritní akcie, ale za 9% dividendu a jestliže se nedohodnou, je firma podle CNBC připravena na bankrot.

Za týden americké akcie ztratily další 4 až 4,5 % a Dow Jones opět prohloubil svá jedenáctiletá minima, zatímco S&P ztrácí od svého maxima už víc než 53 %, protože jen v tomto roce ubral dalších 19 %.

Fondy 9. týden 09

Některé akcie ztratily téměř všechnu hodnotu

Evropské trhy se snažily alespoň trochu se během týdne bránit, ale po rekordní ztrátě opět padly akcie Royal Bank of Scotland o 20 % a ztrácely i další: Barclays 17 %, ING 11 %. Celoevropský index DJ Stoxx 50 tak uzavřel další neúspěšný týden s propadem o 2,3 %. Proti tomu se Praha s jen jednoprocentním poklesem může zdát úspěšná. Navíc si uvědomme, že akcie zmíněné RBS stála před rokem 410 liber, kdežto dnes je za 23 liber, ztratila tedy již skoro 95 % své hodnoty. To ta naše Erste sice z 1250 korun také již padla k 200 korunám, ale pořád je to ztráta „jen“ 84 %, tedy si udržela celých 16 %.

Navíc naše banky milujeme skoro tak, jako své slamníky. Ty už jsou asi nacpané dost, takže jsme do bank přinesli jen za leden dalších skoro 40 miliard korun, zatímco dluhy domácností vzrostly o pouhé 4 miliardy korun. Přes bankovní socialismus ale žádná cesta nevede, tak jednu vlaštovku alespoň z Británie, kde počet schválených hypoték v lednu meziměsíčně vzrostl o 4 %.

Přestože první vlaštovka jaro nedělá, jednou to jaro přijít musí a – byť aspoň podle kalendáře – se již blíží.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).