Hlavní navigace

Státní finance tečou do velkých firem a dluhopisy trpí hladovkou

9. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už je to nuda, ale naši podílníci si z fondů odnesli domů další miliardu. Také půl miliardy z fondů peněžního trhu je již skoro normální. A čtvrtmiliarda ze smíšených jen dotváří obraz investorských nálad. Ze země za „velkou louží“ přichází mrazivý dech, ale přesto se stále pumpují miliardy na záchranu soukromých firem.

Fondy peněžního trhu skutečně ztratily jak svou zásadní vlastnost (nízké riziko), tak svou tradiční roli – alternativy vkladů. Tedy alespoň ty naše s podílem dluhopisů, a těžko budou důvěru získávat zpět. A než znovu lidé uvěří těm konzervativním, uteče hodně vody.

Fondy 10. týden 09

Fondy 10. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –509
dluhopisové  –88
smíšené  –276
akciové 17
zajištěné  –108
celkem  –964

A pořád klesají

Ale nechme teorií, zkrátka v ISČS Sporoinvestu klient za poslední půlrok prodělal 4,8 %, v IKS Peněžní trh PLUS dokonce 7,6 %. Proti tomu je Pioneer Sporokonto s 2% ztrátou ještě výhra. Ano, doba je zlá všude, ale co k tomu dodat?

Další týdenní hladovku způsobila setrvalá dieta dluhopisů. Nejvíc kručelo v břiše opět tomu největšímu, který také ztratil nejvíc, dokonce přes čtvrt procenta, což klienti ocenili na 330 milionů korun. Jen o sto milionů méně postrádá i KBC Multi Cash ČSOB CZK, přestože za půlrok ztrácí jen 0,9 %. Kdo by se pak divil, že rychle tloustne opatrný nováček KB Peněžní trh, který se může chlubit už nejen šesti miliardami (je již čtvrtý největší), ale i ročním výnosem 2,9 %.

Pokles inflace očekávaný růst nepodnítil

Dluhopisy procházejí očistcem se stále horšími šrámy. Pokles inflace by jim měl hrát do noty, zatím však trhy „hrají“ na úplně jiném hřišti, než by měly. Týden tak fondům odnesl dalších kolem půl procenta, některým i přes 2 %. Najít mezi nimi nějaký s kladným výnosem na roce či na dvou sice možné je, ale chce to téměř detektivní práci. U maturity by prošly jen ČSOB bond mix a KB dluhopisový, přestože i ty od začátku roku něco tratí.

Ledová sprcha stále proudí z USA a údaje již bourají čtvrtstoletí: nezaměstnanost nejvyšší od roku 1983, zřícení HDP nejrychlejší od roku 1982, akciové trhy třikrát v týdnu prohlubovaly 13letá minima a jen díky poslední páteční půlhodině nevyhloubily další.

Bezedné nalévání financí do soukromých firem

Blíží se bankrot General Motors, k pádu se naklání mrakodrap pojišťovny AIG, kterou asi čeká (další) rozprodej – zejména částí zabývajících se životním pojištěním. Americká vláda zatím za 80 % pojišťovny dala 180 miliard dolarů, ale v CDO kontraktech v ní stále prý „visí“ 300 mld. dolarů.

skoleni_29_6

Nalévání (nebo spíš vylévání?) peněz do bezedné bankopojišťovní a automobilové jámy dosahuje již poloviny celého rozpočtu – na úkor daňových poplatníků 1,2 bilionu dolarů – zatím. Agentura Moody’s možná sníží rating třem z největších amerických bank: JPMorgan, Wells Fargo & Co. a Bank of America. Za dva zlatý už není nic, za dolar není ani topůrko, zato akcie Citigroup.

Americký sen o zachránci-supermanovi Obamovi a očekávání, kterými navnadil, vyprchávají jak pára nad hrncem. Nu a Evropa do recese teprve padá. Pražská burza kupodivu přežila hrůzyplný týden bez velkých šrámů, ale s nepatrnými objemy obchodů. Na obzoru tedy žádné vlaštovky, které by mohly zvěstovat jaro.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).