Hlavní navigace

Poklesy fondů neberou konce

23. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden fondy ztratily sice „jen“ 900 milionů korun, ale můžeme téměř s jistotou předpokládat, že to zdaleka není konec. Akciové trhy se totiž propadly do další strouhy, která se může prohloubit v pěkně nepříjemnou strž. Problémy hlásí hned dvě významné automobilky a východoevropským bankám hrozí nižší rating.

Jen pomaličku se zmírňuje odliv z fondů peněžního trhu, ačkoli půl miliardy je stále vysoká suma. Stále děsivě krvácí ISČS Sporoinvest, který opustilo dalších málem 400 milionů a za nedlouho meziročně ztratí již polovinu majetku. Navíc nějak nekončí ani pokles výkonnosti, když opět odepsal 0,11 % (za půlrok –4,33 %). Polovičním odlivem stále trpí i náš druhý největší MultiCash od KBC/ČSOB.

Problémy eskalují i v dluhopisech. První ranou je varování ratingových agentur o uvažovaném snížení úvěrové spolehlivosti bank ve střední a východní Evropě. Střední Evropa se stává „subprime“ regionem, takže investoři vyžadují stále vyšší prémii. Další průšvih se rýsuje v objemech záchranných balíčků, protože ohromné množství dluhopisů by zaplavilo globální trhy dluhopisy a není jasné, kdo je koupí. Jejich cena bude muset být nízká a naopak výnosy vysoké. To vyžene úrokové sazby vzhůru. Čtěte více: Proč některé měny ztrácejí půdu pod nohama?

Fondy 8. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –491
dluhopisové  –194
smíšené  –209
akciové  –3
zajištěné  –3
celkem  –900

Dluhopisy pro lidi a problémy automobilek

V tomto ohledu je vhodná úvaha, že bychom měli své státní dluhopisy nabídnout k nákupu i občanům. Kdysi to chtěl dělat RM-Systém, ale banky nápad zablokovaly, protože všechny dluhopisy skupují samy. Možná si někdo také ještě vzpomene na povodňové dluhopisy – lidé by určitě takové uložení úspor uvítali, ostatně v USA to funguje od války Severu proti Jihu. Všichni brokeři by to jistě brali a banky ať si trhnou…

A sen o korporátech a upozornění pro ty, kdo v nich vidí dobrý nápad či dokonce spásu? Agentura Moody's sníži­la dlouhodobý úvěrový ratin­g automobilky Renault na „junk“, další automobilka Saab zřejmě končí, takže požádala o soudní ochranu před věřiteli. A to je jen začátek.

Dluhopisové fondy opět ztratily 1 až 4 % na výnosu a dalších 200 milionů na odkupech. Proti půlroční 7–9% ztrátě standardních dluhopisových fondů tratí ty korporátní 16–22 %.

Tatáž 200milionová suma odešla i ze smíšených fondů a jejich 3% týdenní pády jsou spíš úspěchem. Snad se nikdo ani nediví – zprávy z makrodat i akciového trhu bylo možné vybírat pouze mezi špatnými a ještě horšími.

FIN21

Fondy 8.týden 09

Pražský PX hned v pondělí začal propadat na pětiletá minima pod 700 bodů a sérii pádů nespasil ani čtvrteční 4,5% růst. Od začátku roku ztrácí už čtvrtinu a od svého maxima plné dvě třetiny. Něco mezi masakrem a krvavou lázní postihlo i evropské trhy a Wall Street završila nejhorší týden za poslední tři měsíce. V první polovině pátečního obchodování index DJIA dokonce padl až na jedenáctiletá minima. V obavách, že stát bude muset znárodnit některé banky, aby je zachránil, padaly Citigroup i Bank of America až o 35 %. K určitému zlepšení došlo až v druhé polovině seance po spekulacích, že americké ministerstvo financí představí příští týden detaily záchranného plánu finančního systému (asi založení tzv. „Bad Bank“, jakési konsolidační agentury).

Doufejme tedy, že to nebyla spekulace lichá, jinak bude slalom směrem dolů pokračovat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).