Hlavní navigace

Výprask fondů má pokračování, některé by se měly přejmenovat

16. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě ani v uplynulém týdnu neustaly odkupy z fondů, přestože některé symptomy již naznačují uklidněni. Z odlivu téměř 1,5 miliardy korun si totiž víc než polovinu odepsaly zajištěné fondy. Ale některé tituly mají zajímavé ceny, které mohou lákat ke koupi.

Fondy peněžního trhu již zmírňují tempo odlivu, když odkupy tentokrát už nedosáhly ani půl miliardy. Stále nejvíc postiženým zůstává ISČS Sporoinvest, který opustilo „jen“ 432 milionů korun. Další pokles výkonu, byť jen o pět setinek procenta, na půlroce stále ukazuje ztrátu přes 4 %. To ovšem nic není proti IKS Peněžní trh PLUS, který ztrácí 7,5 % – neměl by se přejmenovat na MINUS? Naštěstí je ve skupině i KB Peněžní trh, který se může pochlubit 1,5% nárůstem, a proto i 100milionovými nákupy.

Fondy 7. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –457
dluhopisové 25
smíšené  –240
akciové 11
zajištěné  –737
celkem  –1398

Klesají a stále klesají

Co se tedy minulý týden stalo zajištěným fondům, že je opustilo tři čtvrtě miliardy korun? Nic mimořádného, jen se do týdnu sešly tři, které ukončily investiční období, shodou okolností všechny z produkční dílny ČSOB. To bude ostatně pokračovat i nadále: obliba zajištěných fondů zmizela tak rychle, jako se před pár lety objevila. Přesto si právě zajištěné fondy loni upevnily svou pozici korunního prince trhu, když ke konci roku spravovaly přes 65 miliard korun, zatímco majetek dosud dominantních fondů peněžního trhu klesl o 20 miliard na pouhých 88 miliard (dnes už nemají ani 83 miliardy) korun.

I celkové ohlédnutí za minulým rokem je ještě horší, než čekali pesimisté. Majetek fondů nakonec poklesl o 71 miliard korun, z čehož právě poslední čtvrtletí se na statistice podepsalo přímo smrtonosně pádem o plných 47 miliard korun. Do 15. září, kdy padla investiční banka Lehman Brothers, byly nákupy celkového fondbyznysu dokonce o 2,5 miliardy korun v plusu. Celou sumu více než 25 miliard korun odkupů má tedy na svědomí drsný podzim, během kterého odnesli klienti z fondů 28 miliard korun.

Fondům se ztratilo přes 40 miliard korun

Klienti si z fondů tedy vyzvedli někde mezi 25 až 30 miliardami korun, ale navíc se jim vinou vývoje trhů „ztratilo“ 42 až 47 miliard korun. Je jasné, že největší ztráty propad trhu způsobil akciovým fondům. Přestože do nich během roku investoři přinesli dokonce přes miliardu, jejich celková hodnota klesla o 24,5 miliardy korun, což je o víc než 51 % jejich majetku. Silnou ránu poklesu hodnoty aktiv dostaly smíšené fondy (včetně fondů fondů) negativní změnou o 18 miliard korun a průměrnou ztrátou o víc než 30 %. Konzervativnější dluhopisové a fondy peněžního trhu úpěly naopak hlavně úprkem klientů.

Fondy 7. týden 09

Vládní balíčky investory nelákají

Ani uplynulý týden neukázaly trhy vlídnou tvář. Balíčky a balíky uvolňované na záchranu ekonomik zatím investory vůbec nepřesvědčily, dokonce ani bankovní tituly nemají ještě vše za sebou. Občas zablikají nadějí technologie, ale ani to nebývá definitivní. Americké akcie ztratily za týden dalších 5 %, Praha se propadla sice jen o necelých 1,5 %, ale zato na nejhorší letošní úroveň.

Kdy to skončí? Zatím je sentiment stále pod bodem mrazu a sníh zasypává i zajímavé papíry. Co třeba takový ČEZ za necelých 700 korun, když ještě v polovině loňského roku pohyboval kolem 1400 korun? Že bychom přestali svítit?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).