Hlavní navigace

Devizové intervence ČNB přinesou zdražování, varují obchodníci

11. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Poprvé od roku 2002 spustila ČNB devizové intervence a kurzy cizích měn vystřelily nahoru. To pocítí nejen obchodníci s měnami, ale všichni spotřebitelé.

Devizové intervence vedly k prudkému oslabení koruny. Zatímco jste na euro ještě ve středu potřebovali přibližně 25,8 korun, po devizových intervencích oslabila koruna až na hranici 27 Kč za euro. Kurz 27 Kč za euro údajně Česká národní banka (ČNB) stanovila jako hranici, se kterou se podaří uniknout deflaci: Vždy je mnohem efektivnější udělat preventivní krok a nečekat, až deflace nastane. V okamžiku, kdy vstoupíte do deflace, dostat se z ní přináší mnohem větší náklady pro reálnou ekonomiku, uvedl k tématu viceguvernér Vladimír Tomšík. Měla by se ale především oživit ekonomika, která by podle ČNB měla stoupnout o 2,1 %. Pokud by devizové intervence nebyly, pak by byl hospodářský růst v příštím roce ve výši 1,5 % HDP.

Prognóza růstu hrubého domácího produktu
Ukazatel    Rok     Ve výši
Meziroční růst reálného HDP 2013 –0,9%
2014 2,1%
2015 2,5%

Zdroj: ČNB

Cílem podle Tomšíka také bylo podpořit domácí poptávku. Očekáváme, že se to (intervence) promítne do spotřebitelských cen. A tento impuls chápeme tak, že je právě impulsem pro spotřebitele i investiční poptávku, aby lidé neodkládali spotřebu a začali spotřebovávat, dodal Tomšík. Dalším dopadem podle Tomšíka bude, že dojde k zachování a tvorbě nových pracovních míst a nedojde k poklesu HDP.

Kdy skončí intervence?

Devizové intervence jen tak neskončí, ČNB v nich bude nejspíše pokračovat: Jsme schopni intervenovat neomezeně proti koruně. To znamená, že jsme připraveni intervenovat tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty kurzu koruny, a tím i k hladkému plnění dvouprocentního inflačního cíle, řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Intervenční režim bude podle Singera ukončen až v situaci, kdy si budou členové rady zcela jisti, že nebudou muset intervence zahajovat znovu, či vracet úrokové sazby na nulu. Otázkou tak podle něj prý není, jestli ČNB ukončí intervence v roce 214: Otázka je, jestli to bude stačit, dodal.

Podle analytika Davida Marka ze společnosti Patria Finance údajně kvůli devizovým intervencím vznikne 10 000 nových pracovních míst. Marek považuje intervence za správné: Pomůžou ekonomice, která se ani po intervencích nebude nijak přehřívat, a především zabrání deflaci v příštím roce. Modernějším příběhem o škodlivosti deflace a deflačních očekávání je Japonsko, uvedl David Marek.

Co zdraží?

Velmi brzy po ohlášených devizových intervencích zdražila například elektronika.Distributoři a dodavatelé elektroniky minulý týden ve čtvrtek zakázali přijímání nových objednávek a začali přeceňovat zboží podle nového kurzu. Reagovali tedy okamžitě. Ceny produktů se mohou navýšit až o 5 %, ale věřím, že předvánočních nákupů se to nedotkne, řekl pro ČKT marketingový ředitel e-shopů s elektronikou CZC.cz Marek Šalanda. U některého zboží může být zdražení ještě výraznější, podle mluvčího obchodu Euronics Bohuslava Komína je například reálný odhad zdražení mezi 5 až 10 % s tím, že se zvyšování cen nejvíce promítne u zboží s nejnižší marží (televizory, počítače či notebooky).

Druhé přijdou na řadu potraviny, kde ale nebude situace tak jednoznačná. Některé položky zdraží viditelně, u jiných nebudou změny patrné vzhledem k sezonní kolísavosti cen, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ani u domácího zboží se však zdražení nevyhneme. Na našem trhu najdeme jen málo výrobků, které nejsou alespoň z malé části nějakým způsobem závislé na některé z dovozových komodit (pohonné hmoty, plyn). Vyšší očekávaná inflace také bude tlačit mzdové požadavky pracujících nahoru. Náklady tak porostou i firmám produkujícím „domácí výrobky“.

Prognóza inflace na horizontu měnové politiky
Ukazatel Horizont  Ve výši
Meziroční přírůstek indexu spotřebitelských cen 4. čtvrtletí 2014 2,2%
1. čtvrtletí 2015 3,0%

Zdroj: ČNB

Devizové intervence jsou chyba, volají někteří analytici a prezident

Řada analytiků se však domnívá, že devizové intervence jsou chybný krok. Nejvýrazněji před nimi varoval například bývalý poradce v ČNB a vysokoškolský učitel Jan Havel, který se domnívá, že ČNB vygenerovala kvůli devizovým intervencím obrovské ztráty. Řešením podle něj je ČNB zrušit. Jeho přednášku najdete v článku: ČNB by se měla zrušit, nepomáhá ekonomice, tvrdí ekonom

Analytici si také pokládají otázku, zdali jsou devizové intervence v prostředí lepšící se obchodní bilance nutností: V době, kdy se domácí poptávka – spotřeba ani investice – ještě nestačila pořádně nadechnout, bude muset čelit vyšším cenám dováženého zboží, připomněl Petr Dufek, analytik ČSOB. 

skoleni_4_3

Jaký je náš názor na devizové intervence?

V ekonomice, kde dochází k oživení průmyslu, růstu exportu, ceny nemovitostí pomalu stoupají, jsou devizové intervence čirým šílenstvím. Úrokové sazby ČNB jsou už dlouhodobě na nule a podle aktuální prognózy ČNB by bez vlivu devizových intervencí docházelo k plnění inflačního cíle už v roce 2015. Dlouhodobá deflace, která například zasáhla Spojené státy během Velké hospodářské krize ve 30. letech, by rozhodně nehrozila. Centrální banka tehdy totiž vedla restriktivní měnovou politiku, zatímco dneska jsou nulové úrokové sazby značným stimulujícím faktorem.

S devizovými intervencemi nesouhlasí ani bývalý prezident Václav Klaus, přitom on členy do ČNB jmenoval. Kritizuje především snahu ČNB plnit 2% inflační cíl: Odvolávat se na to, že měnová politika musí plnit inflační cíl, je nesmyslné. Tento cíl si dali naši bankéři sami, to není žádná shůry posvěcená hodnota. Potřebujeme systémovou změnu v ekonomice, rozumnou rozpočtovou politiku a návrat k normální parlamentní politice. Nepotřebuje devizovou intervenci, uvedl.

Zajímavé také je, že většina akciových titulů na pražské burze reagovala na devizové intervence mírným posilováním. V tomto ohledu je například zajímavý názor amerického burzovního makléře a ekonoma Petera Schiffa, který dlouhodobě kritizoval intervence a odkupy dluhopisů Fedu. Podle něj nadměrná měnová expanze může vést k přesouvání peněz směrem od nízkopříjmových skupin k těm vysokopříjmovým. To je koneckonců vidět na tom, že zatímco střední třídě v USA již dlouhodobě reálné příjmy stagnují či klesají, na „koni“ jsou především bohatí, jejichž bohatství neustále roste. Bude to stejné i u nás?

Anketa

Jaký je váš názor na devizové intervence ČNB?

4 %
92 %
4 %
Odpovědělo 674 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).