Hlavní navigace

Bezplatný výpis z účtu úplně zadarmo všude není

14. 12. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Elektronický výpis je často jedinou možností, jak bezplatně získat přehled o pohybech na účtu. Nový zákon ale zapomněl na ty, kteří nemají internet.

Zákon o platebním styku s platností od 1. listopadu bankám a družstevním záložnám uložil povinnost informovat minimálně jednou měsíčně své klienty o prováděných transakcích na účtu. Jako klient tedy musíte mít možnost alespoň jednoho bezplatného způsobu, jak se o pohybech prostředků informovat. Čtěte více: Nový zákon: ruka podaná klientům i možné kličky

Přesto, že řada bank a záložen nabízí několik alternativ, nemusí ve výsledku kombinace variant sedět každému. Například pokud byste byli zavilí odpůrci internetu a nechtěli si pořídit internetové bankovnictví nebo jinou aplikaci, v některých případech se zdarma o pohybech na účtu nedozvíte. Ne všude totiž můžete bezplatně získat výpis na pobočce a doručení poštou je často zpoplatněno.

Za tištěný výpis domů si většinou připlatíte

Většina bank a záložen zaslání tištěného výpisu poštou zpoplatňuje. Například u Citibank máte možnost čerpat tyto výpisy zdarma tři měsíce, pak už za ně zaplatíte 49 Kč. V současné době  je zasílání papírového výpisu  poštou  zdarma,  předpokládáme jejich zpoplatnění  3 měsíce po implementaci elektronických výpisů, sdělil serveru Měšec.cz Branislav Cehlárik z Citibank. Podobné téma: Nespravedlivé zahraniční platby: zdražily pro všechny bez výjimky

Některé banky mají poplatek za jeho zaslání jako součást měsíčního poplatku za účet, kterému se nelze nijak vyhnout.  Tuto politiku zvolila například Česká spořitelna nebo ČSOB. Bez poplatku získáte měsíční výpis třeba u J&T Bank nebo u spořitelního a úvěrového družstva Unibon.

Oberbank nabízí klientům možnost volby. Buď si necháte bez poplatku výpis zasílat měsíčně domů nebo si ho zdarma vyzvednete na pobočce. Pokud jste zákazníkem Volksbank a máte bezplatný tištěný výpis sjednaný ve smlouvě s datem před 31. 10. 2009, podmínky se pro vás nemění.  U běžných účtů založených po 1. 11. 2009 Volksbank standardně sjednává zdarma zpřístupnění výpisu z běžného účtu majiteli účtu prostřednictvím Infoterminálů, informovala server Měšec.cz Lucie Hálová z Volksbank.

Ostatní banky účtují za tištěný výpis většinou částky v rozmezí 10 – 30 Kč.

Internetové bankovnictví – alternativa s nejvíce „nej“

Služby internetového bankovnictví nabízí téměř všechny banky a několik družstevních záložen. Pro odpůrce internetu asi není dobrou zprávou, že toto bývá nejčastěji jediný způsob, jak získat výpis bezplatně. Většinou je možné využívat tuto službu zdarma, pokud ale platíte za svůj účet měsíční paušální poplatek, máte internetové bankovnictví často v ceně. Paušál za účet zaplatíte například České spořitelně, ČSOB nebo UniCredit Bank. Samostatně zaplatíte za služby internetového bankovnictví u Volksbank a Peněžního domu.

Dosud není možné tuto aplikaci využít u záložen Unibon a WPB Capital, obě se však dušují, že s internetem počítají. Do budoucna, výhledově v druhé polovině příštího roku, chystáme spuštění internetového bankovnictví, přes které budou mít členové družstva možnost zdarma nahlédnout na pohyby na svém běžném účtu, upozornil server Měšec.cz Tomáš Chrobák, člen představenstva družstevní záložny WPB Capital.  Na začátku příštího roku plánujeme spuštění internetového bankovnictví, kde bude možné sledovat pohyby na všech účtech oprávněného uživatele, potvrdil serveru také Jaroslav Odstrčilík ze záložny Unibon. Čtěte více: Je tištěný elektronický výpis z účtu plnohodnotným dokladem?

Zástupci obou těchto záložen potvrdili, že bezplatnou alternativou jak získat výpis z účtu je zajít si pro něj na pobočku. To ale nemusí být příliš komfortní řešení, pokud zrovna nebydlíte poblíž. Pokud se navíc podíváte do ceníku WPB Capital, je výpis, který je připravený k osobnímu převzetí na pobočce, zpoplatněn.

Umožnit klientům získání plnohodnotného výpisu prostřednictvím internetového bankovnictví zatím neumí ani Banco Popolare. Získání plnohodnotného výpisu z internetového bankovnictví chceme svým klientům umožnit, potvrdil serveru Gabriel Tkáč z Banco Popolare.

Výpis na pobočce získáte jen někde

Získat výpis na pobočce už tak samozřejmé není. Navíc samotný způsob získání výpisu není příliš pohodlný, pokud se často nevyskytujete poblíž místa, kde se pobočka nachází. Podobné téma: Malé banky a záložny nezvládají boj s listopadovými změnami, pro ty velké jsou oříškem

Tuto alternativu vůbec nenabízí například LBBW Bank, Poštovní spořitelna nebo Peněžní dům. Záložna ale nabízí možnost získat na pobočce alespoň přehled transakcí. Výpis předávaný na pobočce je podle sazebníků zpoplatněna u GE Money Bank, Waldviertler Sparkasse von 1842 nebo Komerční banky. Některé subjekty, jako například UniCredit Bank, navíc nemají touto alternativou na mysli přímo vystavení výpisu, ale pouze informaci o přehledu transakcí.

Plnohodnotný výpis k získání na pobočce naopak potvrdila například Banco Popolare, Moravský peněžní ústav nebo družstevní záložna Fio. Měsíční tištěné výpisy z běžných účtů jsou zdarma, klient zaplatí jen poštovné. Pokud si ale takový výpis vyzvedne na pobočce, je to opět zdarma, sdělila serveru Měšec.cz Vendula Žaloudíková ze společnosti Fio. Pro některé klienty může být problémem, že zrovna v případě záložny Fio nejde v internetovém bankovnictví ani tak o regulérní výpis z účtu (i když je tak označován), jako spíše o výpis transakcí za zvolené období, byť zdarma.

Jste-li klientem Volksbank, můžete si na všech pobočkách vytisknout výpis sami na tzv. Infoterminálech. Podobně je služba zpřístupněna klientům banka Raiffeisenbank im Stiftland. Naše banka svým klientům již delší dobu úspěšně nabízí tisk výpisů na výpisovém terminálu, který je umístěn v prostorách banky společně s bankomatem a který je 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, uvedla pro server Měšec.cz Gabriela Chaloupková. Plnohodnotný výpis z účtu prostřednictvím e-mailu ve formátu PDF zasílá svým klientům Evropsko-ruská banka, e-mailem umí výpis poslat i PPF banka.

skoleni_27_5

Banka Cena  výpisu poštou (měsíčně) Cena internetového bankovnictví (měsíčně) Plnohodnotný výpis v internetovém bankovnicví Výpis na pobočce (měsíčně) Jiná forma měsíčního výpisu
Akcenta, spořitelní družstvo   100 Kč 0 Kč ano   100 Kč ne
Banco Popolare 20 Kč 0 Kč ano 0 Kč ne
Citibank Europe   49 Kč 0 Kč pouze transakční historie nelze ne
Česká spořitelna 9,50 Kč 0 Kč ano 45 Kč ne
ČSOB 0 Kč 0 Kč ano nelze ne
Evropsko-ruská banka 50 Kč 0 Kč pouze transakční historie 50 Kč 0 Kč (e-mail, plnohodnotný výpis)
Fio, družstevní záložna 9,50 Kč platební účty, 30 Kč vkladové účty 0 Kč pouze transakční historie 0 Kč ne
GE Money Bank 10 Kč (od 1.1.2010) 0 Kč ano 50 Kč 0 Kč (eVýpis)
HSBC Bank 0 Kč 0 Kč ano nelze ne
ING Bank 50 Kč 0 Kč pouze transakční historie nelze ne
Komerční banka 20 Kč 0 Kč ano 100 Kč (+ 5Kč/list) ne
LBBW Bank 15 Kč 0 Kč pouze transakční historie 50 Kč ne
mBank 30 Kč 0 Kč ano nelze 0 Kč (e-mail, plnohodnotný výpis)
Moravský Peněžní Ústav 10 Kč 0 Kč pouze transakční historie 0 Kč ne
Oberbank 20 Kč 0 Kč pouze transakční historie 20 Kč ne
Peněžní dům 19,50 Kč 15 Kč ano 0 Kč (jen přehled) 0 Kč (e-mail)
Poštovní spořitelna 10 Kč 0 Kč ano nelze ne
PPF banka 50 Kč 0 Kč (home banking) ano (homebanking) 50 Kč 0 Kč (e-mail)
Raiffeisenbank 20 Kč 0 Kč pouze transakční historie 50 Kč, termínované vklady 0 Kč 0 Kč (náhled účtu)
Raiffeisenbank im Stiftland 10 Kč 0 Kč pouze transakční historie 0 Kč terminál na pobočce
Unibon, spořitelní a úvěrní družstvo 0 Kč ne nemá internetové bankovnictví 0 Kč ano (e-mail)
UniCredit Bank 20 Kč 0 Kč pouze transakční historie 60 Kč ne
Volksbank 0 Kč 30 Kč pouze transakční historie nelze terminál na pobočce
Waldviertler Sparkasse von 1842 11 Kč 0 Kč pouze transakční historie 15 Kč ne
WPB Capital 25 Kč ne nemá internetové bankovnictví 15 Kč ne

Existují ještě další možnosti

Pokud se vám nezamlouvá ani jedna z uvedených alternativ, některé banky a záložny nabízí ještě další varianty, jak svůj měsíční výpis získat. ČSOB, mBank  a Peněžní dům zasílají na přání klientům výpis z účtu e-mailem. GE Money Bank zase umožňuje získat tzv. eVýpis i klientům, kteří služeb internetového bankovnictví nevyužívají. Elektronický výpis je plnohodnotná alternativa k papírovému výpisu. Tato službu je GE Money Bank poskytuje nejen klientům, kteří mají internetové bankovnictví. Speciální aplikaci si mohou zdarma zřídit i klienti, kteří internetové bankovnictví nevyužívají, upozornila server Měšec.cz Markéta Dvořáčková z GE Money Bank. Náhled účtu v blízké budoucnosti chystá i Volksbank. Připravujeme nové řešení nahlížení na pohyby na účtu, které bychom chtěli klientům nabídnout v první polovině příštího roku, uvedla Hálová.  Podobné téma: Platební karty provází chaos. Víme, která banka se za vás postaví

Možnosti získání výpisu jsou různé. Dalo by se ale říci, že nový zákon o platebním styku nepočítá s tím, že může ještě existovat někdo bez přístupu na internet. To je totiž kanál, který si pro poskytování bezplatných měsíčních výpisů vybraly téměř všechny banky a záložny. Ne vždy už ale poskytují ještě další bezplatnou alternativu pro ty, co jsou stále offline.  

Anketa

Využíváte internetové bankovnictví?

78 %
22 %
Odpovědělo 161 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).