Hlavní navigace

Smutné předvánoční fondy

14. 12. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stát má vábničku pro občany v podobě státních dluhopisů, jenže zvyšující se zadlužení může ohrozit schopnost státu začít splácet.

Tak velký odliv přes 1,3 miliardy korun jsme viděli pouze začátkem roku v nejhorším děsu finanční krize. Tehdy na tom navíc byly nejhůř fondy peněžního trhu, zatímco minulý týden celých 1,5 miliardy odešlo ze zajištěných fondů. Tím zaznamenaly mimo jiné svůj vůbec největší úbytek v historii. Přitom šlo jen o dva fondy, jeden z nich byl ovšem pětiletý s plnou miliardou korun.
Před pěti lety slavily zajištěnky pěknou ofenzívu na naše konzervativní klienty, teď se karta obrací.

Problém stále ale spočívá v tomtéž – distribuce fondů u nás zajišťují z cca 90 % banky, které je prodávají jako alternativu depozitním produktům. Ne tedy jako dlouhodobé investice na vytváření rezerv. Proto ostatně dostaly fondy peněžního trhu na přelomu roku od klientů ten 35miliardový výprask. Nyní se zotavují, i když 230 milionů snížilo celkovou bilanci jen o maličko. Kam míří ty ostatní peníze, stále ještě není jasné – nikde se zatím neobjevují. Pár miliard jistě skončí pod stromečky, ale to zdaleka nevysvětluje, kde jsou ty desítky dalších.

Vývoj obchodování s podílovými fondy v 50. týdnu

Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 231
dluhopisové 12
smíšené –43
akciové –35
zajištěné –1488
celkem –1323

Možná právě na ně chystá ministerstvo financí vábničku státních dluhopisů „pro občany“, ale zatím stále jen kusé informace spíš odborníky zneklidňují. Investičky navíc vytvářejí specifické fondy státních dluhopisů, které budou tyto bondy držet až do jejich maturit, čímž se zčásti vyhnou kolísání trhů. Nu a banky dokonce prý začínají být rády, že se chystaného ministerského „experimentu“ nemusí účastnit. Dluhopisový trh totiž není nijak primitivní, aby umožňoval produkci prostých produktů s „jistým“ úrokem – na 10 let v nejisté inflaci. Navíc v situaci neúnosného růstu zadlužení, které vnese silnou nejistotu i do dosud celkem klidných vod. Nemluvě o Islandu či Ukrajině nebo Srbsku, i v eurozóně již zdomácňuje zkratka pro země přiléhavě označované jako PIGS (Portugal, Ireland, Italy, Greece, Spain) – jejich schopnost splácet se může hodně otřást.

Náš veřejný dluh je zatím „jen“ 1,3 bilionu korun, ale roste pěkným tempem 7,5 tisíce korun za vteřinu – tedy o milionek za každé dvě minutky. Navíc 50 miliard korun praskne ročně jen na úroky.  Kdo nevěří, ať běží na verejnydluh.cz: víte, že každý občan včetně miminek už (si) dluží 126 tisíc korun? Tak investujme, ať to máme z čeho splácet!

Podílové fondy v 50. týdnu

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).