Hlavní navigace

Ateliéry a studia. Jako investice i jako levné „bydlení“

4. 2. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ateliéry či studia sice oficiálně k bydlení použít nesmíte, ale proti gustu… A mohou být i zajímavou investicí. Před jejich koupí byste však neměli vynechat podstatné informace.

Úroky na spořicích účtech jsou na velmi nízkých hodnotách a v tomto roce nejspíše ani jeden z nich nepřekoná inflaci. Vyšší objemy peněz se zde spořit nevyplatí, proděláte. Čtěte: I na nejlepším spořicím účtu vám peníze prodělají. Inflaci mírně překonají například termínované vklady, zde to však není žádná sláva. Alternativou můžou být například podřízené vklady, kde je možné získat až 8% úrok. Čtěte více: Podřízený vklad: Úrok i 8 % ročně, ale bez pojištění. Vklad však nebudete mít nijak pojištěn, můžete přijít o značnou část finančních prostředků.

Zajímavou investicí proto mohou být nemovitosti. Jedná se o reálnou fyzickou hodnotu, která nejspíše v dalších letech neztratí na své hodnotě. Existují také důvody, proč ceny nemovitostí v příštích letech porostou. Čtěte více: 4 důvody, proč ceny nemovitostí porostou. Zajímavé výnosy nám ale můžou nabídnout nemovitosti určené k pronájmu. Nakupujte spíše menší nemovitosti ve velkých městech s nízkou nezaměstnaností. Čtěte více: Jak správně pronajímat byt?

Pozor na nevýhody

Velmi zajímavým segmentem u malých bytů jsou takzvané ateliéry. Pod tímto pojmem se označují nebytové prostory, které nelze zkolaudovat, pro nesplnění hygienických norem, jako bytové jednotky: Zpravidla nevyhovují v ateliérech a studiích hlukové limity, nebo prostory nesplňují normu oslunění. Pro použití na kanceláře jsou ale nevhodné např. z pohledu dispozice nebo lokality, a proto se pro ně vymyslel název ateliéry/studia, uvádí Evžen Korec, majitel společnosti Ekospol.

Ateliéry mají i další nevýhody, budete mít třeba problém v případě sjednávání hypotečního úvěru, banky můžou požadovat ručení jinou nemovitostí. Oproti běžným bytům také zaplatíte daň z přidané hodnoty ve výši 21 %, zatímco u běžných bytů dosahuje DPH jen 15 %. Úplně největší nevýhodou ateliéru je, že při jeho pozdějším prodeji bude kupující jen velmi těžko prodávat za stejně vysokou nebo vyšší cenu, než za jakou nakoupil. Ateliéry jsou ze své podstaty „zbytkového prostoru“ v bytovém domě velmi špatně likvidní a na rozdíl od bytů jejich cena ani v dlouhém období nestoupá, dodává Korec.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Řada bytů v centru Prahy by se už nyní jako bytové jednotky nejspíše nezkolaudovaly.

Jak o ateliérech přemýšlet

Zásadní argumenty, proč zvolit ateliéry, jsou dva. Prvním je cena, u některých developerů jsou ateliéry levnější než klasické byty, a to i přes vyšší daň z přidané hodnoty. To ale platit vždy nemusí: Je otázkou, zdali lze nákupem ateliéru vůbec ušetřit. V současné době existují na trhu plnohodnotné byty, které jsou cenově srovnatelné nebo dokonce levnější než podobně velké ateliéry. Navíc případný kupující musí mít na paměti, že koupí ateliéru kupuje něco, co prostě nebylo dostatečně kvalitní na to, aby to bylo zkolaudováno jako byt. A podle toho se bude vyvíjet i budoucí cena takového prostoru, uvádí Korec.

Ale i ateliér se srovnatelnou cenou s klasickým bytem se může vyplatit, a to kvůli druhému důvodu, kterým jsou daně. V případě, že jste plátce daně z přidané hodnoty a požádáte jako podnikatel o navrácení daně z přidané hodnoty, pak se vám vrátí více než pětina ceny z bytu (21 %). Pokud nakoupíte ateliér levněji, pak úspora může dosáhnout až třetiny z hodnoty klasického bytu. Nebudete ale mít k dispozici nejspíše k pronájmu garáž či sklep. Výnosnost je tedy možné, vzhledem k nižší kupní ceně, výrazně zvýšit oproti klasické bytové jednotce.

Službu děláte developerovi

Pamatujte, že se často developerům nepodaří splnit všechny současné a stále zpřísňující se normy, problematické jsou například normy stanovující oslunění bytové jednotky. Developer se totiž často snaží využít pozemek maximálně a vedle sebe může postavit několik výškových budov. Je tedy zřejmé, že v některých bytech ve spodních patrech může být nedostatek oslunění. Pamatujte tedy, že nákupem ateliéru tedy děláte developerovi „službu“, neboť tento prostor nemůže zkouladovat jako bytovou jednotku. Čtěte více: Jak bezpečně koupit nemovitost?

FIN21

Ateliéry jsou proto pro developery velkou výhodou, nemusejí plnit nejrůznější stále zpřísňující se normy: Pro developery má ateliér obrovskou výhodu v tom, že na rozdíl od bytu je významně snadnější jeho kolaudace, protože nepodléhá tolika technickým a hygienickým normám, a zároveň nemusí developer k ateliérům povinně budovat i předepsaný počet parkovacích stání, uvádí Korec. V případě, že chcete ateliér koupit, pak smlouvejte o ceně, určitě zde najdete prostor pro snížení ceny. Čtěte také: Jak co nejvíce snížit cenu bytu? 

Chcete ateliér pronajímat?

V případě, že máte ateliér nakoupený kvůli pronájmu, pak musíte mít také vhodně napsanou smlouvu. Nejedná se totiž o bytovou, ale nebytovou jednotku, smlouva tedy musí být napsána formou smlouvy o nájmu nebytové jednotky. Nájemné však může být nižší, než u srovnatelně velkého a dispozičně řešeného bytu. Nemusí to ale vždy platit v případě, že je ateliér dobře vybaven.

Anketa

Je podle vás vlastní bydlení dostupné pro každého?

Jak se vyznat

Značná část bytů, především v historických centrech měst, by se znovu nepostavila. Nesplňují totiž nejrůznější normy, a to především normy na oslunění či normy hlukové. Ateliérů se tak přehnaně bát nemusíte, pokud jsou pozůstatkem původního bytu. Na druhé straně však u nich musíte být mnohem pečlivější při výběru než u klasických bytových jednotek. Může trvat měsíce, než narazíte na skutečně kvalitní nemovitost, kde rozdíly mezi klasickou bytovou jednotkou a ateliérem nebudou na první pohled zřejmé.

Řadu negativ také můžete omezit. Hluk lze eliminovat prostřednictvím kvalitní izolace a plastových oken. Čtěte také: Jak zateplit nemovitost?. Nedostatečnou světlost můžete snížit v případě vymalování bílou barvou s vysokou bělostí (alespoň 95 %). V případě, že chcete zeď vymalovat jinou barvou než bílou či dát tapetu, volte spíše světlejší odstíny.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).