Hlavní navigace

Jak bezpečně koupit nemovitost?

1. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kauza Reality 21 otřásla realitním trhem. Jak proto bezpečně nakoupit nemovitost? Máme věřit notáři, advokátní úschově nebo jistotním a vázaným účtům u bank?

Koupě nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře se může změnit v noční můru. Zvláště, pokud jsou peníze uložené u advokáta, který je zneužije. To se stalo u realitní kanceláře Reality 21, spadající pod síť Century 21. Celkem bylo poškozeno 50 klientů, kteří přišli o 50 milionů korun, a to vinou advokáta Miloše Vlasáka.

Uvidí poškození svoje peníze? Bohužel jim nezbývá, než si peníze vymáhat sami: Na zpronevěru se bohužel nevztahuje žádné pojištění. Jedná se o trestný  čin a jednotliví poškození proto musí své peníze vymáhat sami, na vlastní pěst. Pokud si chce klient vybrat důvěryhodného partnera na trhu s realitami, může se s důvěrou obrátit na naši instituci. Sdružujeme profesionály v oboru, kteří musí splňovat jasně definované podmínky pro vstup. Mezi nimi je také zajištěná maximální bezpečnost při hotovostních i bezhotovostních operacích s prostředky klientů, sděluje Milan Zavadil, předseda výkonné rady Realitní komory České republiky.

Pozor na franšízy

Realitní komora poukazuje především na systém franšíz, na jehož principu Century 21 funguje: Disponují pouze minimálním základním kapitálem a nejsou kryty žádnými majetky. Držitel licence přitom nijak právnicky ani ekonomicky za jednotlivé franšízy neodpovídá. Proto se v těchto případech často využívá služeb advokátů jako zástupců třetí strany, uvedla v tiskové zprávě. Podle nich to nebyl jediný příklad, kdy se peníze zneužily. 

Neukládejte peníze u realitní kanceláře, ani u advokátů

Je riskantní ukládat peníze u advokátů? Podle specialisty na investování do nemovitostí Daniela Kotuly je případ realitní kanceláře Reality 21 ojedinělý: Úschovy přes advokáty se dělají běžně a není obvyklé, že by s uvolněním peněz byly problémy. Je to běžná procedura a 99,9 % advokátů si je vědomo toho, že s uschovanými penězi není možné manipulovat. Ovšem s advokátní úschovou je větší riziko než např. s bankovní, uvádí.

Podle něj je podstatně rizikovější uložení peněz u realitní kanceláře, renomované značky to již nedělají: Každá z realitek má spolupracujícího advokáta, je však na klientovi, zda bude chtít úschovu v bance, u notáře nebo jiného advokáta. Realitní společnosti chtějí primárně zprostředkovat prodej, technické věci se vždy modifikují dle požadavků prodávajícího a kupujícího, tvrdí Kotula. Výhodou  uložení peněz u realitní kanceláře je na druhé straně to, že si tyto společnosti většinou neúčtují provizi na úschovu peněz – je obsažena v samotné provizi realitního agenta. Stojí však úspora na poplatku za riziko např. krachu realitní kanceláře?

Notář, advokát nebo banka?

Zvolit tedy advokáta, notáře nebo banku? Pro názornost zvolíme nemovitost v hodnotě 1,5 mil. Kč, tolik peněz tedy budeme uschovávat.

Advokáti jsou podle zákona pojištěni na odpovědnost za škodu ve výši 3 000 000 Kč. Volit právnické osoby, tedy advokátní kanceláře, je proto často bezpečnější: Jakmile úschova probíhá u právnické osoby, většinou musí příkaz dát více zaměstnanců najednou, čímž se eliminují excesy jednotlivce, který by něco podobného teoreticky mohl provést například pod nátlakem či v tíživé životní situaci. Ve chvíli, kdy se sejde hodně peněz na účtu jedné fyzické osoby, určitá míra rizika existuje vždy, uvádí Helena Petříčková z realitní kanceláře Maxima.

Advokátní kanceláře se také pojišťují na podstatně vyšší částky. Zajímejte se tedy o renomé advokátní kanceláře a zjistěte si, na jakou výši a jak je pojištěná.

Od právní kanceláře, která byla pojištěna na 100 milionů Kč a mezi jejíž klienty patří také ČSOB, bylo možné získat úschovu ve výši 1 500 000 Kč za 5400 Kč (4500 Kč + 20 % DPH z částky)

U notářů je zase velkou výhodou, že veškerou odpovědnost za ně přebírá stát. Znamená to, že v případě jakékoliv profesní škody vám budou peníze navráceny od státu. Notáři jsou taktéž povinně profesně pojištěni, stát si tedy peníze vybere z této pojistky.

Základní cena služeb zde u bytu s cenou 1 500 000 Kč představuje 6600 Kč bez DPH, notáři si však připočítávají další výdaje. Částka tedy vyjde na přibližně 8500–9000 Kč včetně DPH.

Další variantou je založit si takzvaný vázaný či jistotní účet u bank. Banky se přizpůsobí aktuálním potřebám, můžete si stanovit cenové a úrokové podmínky podle vašich požadavků. Peníze lze na účet vložit klasickým způsobem, a to převodem nebo hotovostním vkladem. Účet také může být korunový nebo eurový.

Fond pojištění vkladů potvrdil, že peníze na jistotních běžných účtech jsou pojištěné, podobně jako u jiných běžných účtu. V případě krachu banky, družstva či kampeličky se o své peníze relativně nemusíte bát. Čtěte více: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Nejvýhodněji v případě nižších částek vychází Equa Bank, kde zaplatíte 3500 Kč. Při vyšších částkách u všech srovnávaných bankách zaplatíte minimálně 0,2 % z uložené částky.

Možnosti jistotných účtů u vybraných bank na českém trhu
Název banky Název produktu Poplatek
Česká spořitelna Jistotní běžný účet 0,2 % min. 6000 Kč, max. 20 000 Kč
ČSOB Vázaný účet 0,2 % min. 9000 max. 40 000 Kč
Equa Bank Vázaný účet 0,2 % min. 3500 Kč
Raiffeisenbank Vázaný účet 0,5 % min. 5000 Kč
Komerční banka Dohoda o správně kupní ceny 0,2 % min. 6000 Kč max. 20 000 Kč
LBBW Bank Vázaný účet 5000 Kč + 0,1 % z celkové částky
Unicredit Bank Jistotní účet 0,3 % min. 5000 Kč
Volskbank Jistotní účet 0,2 % min. 6000 Kč, max. 20 000 Kč
Nejvýhodnější uložení 1 500 000 Kč
 U koho? Poplatek Riziko
Realitní kancelář 0 Kč Velké. Při krachu RK se vaše peníze stávají předmětem konkurzní podstaty
Banka 3500–9000 Kč Nízké
Větší advokátní kancelář 5300 Kč Nízké
Advokát (samostatná osoba) 5300 Kč Střední. Nízká pojistná částka, možnost zpronevěry.
Notář cca 8500 Kč Nízké

Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, buďte opatrní v případě realitních franšíz. Pokud zvolíte možnost uložení peněz u advokáta či advokátní kanceláře, zajímejte se o její pojištění a renomé. Zvolte raději právnické než fyzické osoby. A nenechte se natlačit realitkou k uzavření smlouvy se spolupracujícím advokátem. 

V některých případech také realitní kancelář potřebovat nebudete. Čtěte také: Jak správně pronajmout byt bez realitní kanceláře? 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).