Hlavní navigace

Názor k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od ViR - Jarmilo, jen věcná poznámka - pokud je zaměstnaný...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 11. 2017 19:18

  ViR

  Jarmilo, jen věcná poznámka - pokud je zaměstnaný rodič (jedno zda otec či matka) doma s nemocným dítětem, pak se tato doba hodnotí jednak jako 100% důchodově pojištěná (t.j. nedochází kvůli tomu ke krácení důchodu) a současně jako tzv. VYLOUČENÁ, kdy se tyto dny s nízkým nebo žádným příjmem vyloučí z výpočtu průměrného příjmu. Takže průměr nesnižují a na výši důchodu se nijak negativně neprojeví.

  Pro objasnění zjednodušený (!) příklad: Ve 30 denním měsíci máte 21 pracovních dnů, hrubou denní mzdu 1 tisíc Kč, tedy hrubý měsíční příjem 21 tisíc. Když pracujete, máte 30 dnů pojištění, se započitetelným průměrem 700 Kč den.

  Pokud budete 9 dnů marodit či pečovat o nemocné dítě (z toho 5 dnů pracovních), přijdete o 5000 Kč mzdy za 5 pracovních dnů, obdržíte nějakou nemocenskou či ošetřovné, a měsíční hrubá mzda bude za toto období činit jen 16 tis. Kč. Při výpočtu "průměru na důchod" se však těch 16 tis. Kč podělí hodnotou (30 kalendářních dnů minus 9 vyloučených dnů) = 21dnů, tedy denní průměr bude 762 Kč hrubé mzdy. Ale jelikož se pro ůčely důchodu zhodnotí 30 dnů pojištění, bylo by pro důchod započteno 22860 Kč hrubé mzdy. (Kdybychom počítali např. s pouze 5 dny péče, bylo by to pod 21 tis., nicméně při hodnocení dlouhého období je ta hodnota přibližně průměr za dny, kdy zaměstnanec pracuje.)

  V reálu se při výpočtu důchodu počítají všechny pojištěné dny za celou pracovní kariéru po 18. roce věku (respektive od r. 1986), současně se při výpočtu půměru odečítají všechny vyloučené dny v tomto období, a zohledňují se všechny hrubé příjmy, přepočtené na aktuální hodnotu peněz, za totéž období. V praxi tak dojde k tomu, že do vyloučených dnů je vlastně dosazena průměrná "celoživotní" hodnota.

  To se týká i např. doby péče o dítě do 4 let věku (mateřské). Má-li žena celoživotní mzdový průměr za pojištěnou dobu kdy NEPEČOVALA o takové dítě například zmíněných 21 tis., a o dítě pečovala dva roky (kdy nepobírala mzdu), pak se i tyto dva roky započtou tak, jako by vydělávala oněch 21 tis. měsíčně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).