Hlavní navigace

Názor k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od Lada - Uvědomme si, že žen v republice není tolik,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 3. 11. 2017 10:09

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Uvědomme si, že žen v republice není tolik, aby zastaly úplně všechnu práci. A mraky jich pracují ve zdravotnictví, školství, sociálních službách - prostě všude tam, kde muži tu práci nechtějí dělat, protože ji považují za podřadnou. (Kolik znáte mužů-zdravotních sester nebo mužů-pečovatelů v domově důchodců?) Takže soukromé firmy zaměstnávající pouze ženy by měly na výběr už jen z menšího množství žen, co nepracují v uvedených oborech. Logicky by jim brzo "došli lidi".

    Další věc, která tomu brání, jsou postoje nemalého množství mužů, kteří ženu považují za neschopnou vykonávat práci, ve které by zastávala řídící pozici. Proto takoví šéfové mívají ve firmě ženy na nižších, hůře placených pozicích, a do řídících funkcí dávají muže, kterým nasolí vysoký plat s odůvodněním typu "mužský by to za malý plat nedělal" nebo "on živí rodinu" (i když je třeba svobodný a bezdětný). Výsledkem může být fabrika s ženami-dělnicemi s mizerným platem a s dobře placenými muži, kteří z kanceláře řídí činnost oněch dělnic. Mzdové náklady na tyto dobře placené muže pak samozřejmě výrazně zvyšují celkové mzdové náklady ve firmě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).