Hlavní navigace

Vklady budou od nového roku definitivně pojištěny do výše 100 000 EUR

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 4. 2010

Senátem včera prošel vládní návrh novely zákona o bankách. Jedním z jeho pozitivních dopadů bude zvýšení pojištění vkladů až do výše 100 000 EUR. V současné době jsou vklady v bankách, záložnách a stavebních spořitelnách pojištěny do poloviční výše. Změna byla již dlouho dopředu avizovaná a několikrát jsme vás o ni informovali. Nejpodrobnější informace o systému pojištění vkladů v českých finančních ústavech najdete v článku Jak jsou pojištěny vklady v bankách a záložnách?

Současně se zvýšením pojistného dochází také ke zkrácení lhůty, ve které musí Fond pojištění vkladů začít s vyplácením náhrad pojištěných vkladů. Ze současných tří měsíců se tato lhůta smrskne na 20 pracovních dnů. Především s tím souvisí náročnost změny na softwarové vybavení fondu. To zajišťuje vítěz výběrového řízení, společnost Software602.

Přípravy na spuštění pokračují podle plánu. Výběr dodavatele nového IT řešení pro nás byl jedním z nejdůležitějších úkolů a ten se nám podařilo splnit. Další podmínkou, nutnou k tomu, abychom mohli v přípravách pokročit, je schválení související legislativy. Rychlost ani úspěšnost tohoto kroku jsme však nebyli schopni přímo ovlivnit. Jsem proto velice ráda, že jak Poslanecká sněmovna, tak Senát pochopily důležitost tohoto dokumentu, a návrh zákona se podařilo schválit ještě v dubnu. Díky tomu budeme mít dostatek času pro precizní nastavení a otestování nového systému, který pomůže se zajištěním výplaty náhrad vkladů v požadovaném termínu, uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).