Hlavní navigace

Pronajímáte? Pokud jste drazí, možná přijdete o výdělek

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 9. 2013

Stagnující úrokové sazby u hypoték i nižší ceny bytů pořád znamenají výhodné podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Co dělá radost jedněm ale nemusí potěšit druhé. Pokud totiž patříte mezi pronajímatele a nedržíte se s cenou zrovna při zemi, může vás současná situace okrást o nájemníky.

Podle inzertních statistik společnosti Annonce totiž klesá zájem o nájemní bydlení. V srpnu se snížil oproti loňsku ve stejném období o desetinu, nejvíce přitom u dražších nájmů. Jediným segmentem, který u nájmů meziročně roste, je poptávka po studentském bydlení. Pro pronajímatele větších bytů tak mohou být studenti vhodnou alternativou, jak byt na trhu pronajmout a nejít s cenou příliš nízko. 

Nájemní bydlení vyhledávali lidé na konci srpna v průměru o 12 % méně často než vloni. Největší, více než třetinový, úbytek se týkal poptávky po bydlení v bytech od 10 do 15 tisíc korun měsíčního nájmu, uvádí zpráva Annonce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 9. 2013 22:23

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Ono to není zase tak jednoznačné. Pronajímám a drahý nejsem. Vždycky jsem srovnatelný s ostatními. Ale nemusím zase nijak významně snižovat cenu, mám tam nadstandardní služby a vybavení. Ono ne každý na hypotéku dosáhne, dále ne každý si jí chce nechat a pak také, ne každý bude ochoten ji desítky let splácet při nejistém dnešku. A pakliže nejdete do novostavby za tří a více mega, musíte počítat ještě s rekonstrukcí za pár set tisíc a dále s vybavením a zařízením. A kdo si může dovolit dát hned z fleku třeba 1,2M za garsonku. Krásnou, s vybavením ale hlavně hned k nastěhování. A když se podělá lednička nebo pračka, do 24 hodin vyměním nebo opravím. Tohle všechno něco stojí a málokdo si to hned u takovýchto hurá článků uvědomí. Myslím, že pro neusazené a začínající lidi je nájem velmi pohodlný způsob, jak bez rizika vejít do života.

 • 17. 9. 2013 9:31

  logik (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Také pronajímám. Souhlasím s Pavlem.

  Navíc bych přidala další výhodu bydlení v nájmu. V případě nájmu je výrazně snazší se přestěhovat. Člověk takto může vyzkoušet, co vlastně chce. V centru města? Blízko centra? Na okraji města? Za městem? Vesnice nebo malé město? Byt větší, nebo stačí malý? Uspořádání bytu. Až potom člověk jde do vlastního, má lepší představu, co chce a co ne.

  Bydlení v nájmu je také dobrá volba, když člověk hledá vlastní, ale nechce vybrat ukvapeně. Může se v klidu porozhlížet a čekat na příležitost, nebo třeba koupit od developera byt, co ještě nestojí, a počkat v nájmu, až je postaven. Takové byty jsou často levnější a je víc možností klientských úprav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).