Hlavní navigace

Kolik průměrně utratíme v internetových obchodech?

Arsen Lazarevič

Průměrný nákup v českých internetových obchodech dosahuje hodnoty necelých 2000 Kč. Průměrná hodnota nákupu však v tomto roce poklesla o 40 % a obchodníci očekávají v následujících letech další pokles.

Většina Čechů také stále preferuje dobírku, roste ale zájem o osobní převzetí zboží na pobočkách.

Na dobírku nakupuje v e-shopech až 60 % českých zákazníků. Asi 15 % lidí zaplatí za zboží při osobním odběru na pobočce. Počet těch, kteří pomocí karty nebo elektronického bankovnictví platí předem, činí asi 25 %. Češi se zkrátka na internetové platby dívají stále skepticky, říká Michal Hardyn ze slevového srovnávače TopSleva.cz.

Obchody však začínají osobní způsob převzetí zboží zpoplatňovat. Internetový obchod Mall.cz od září vybírá poplatek 29 Kč za zboží, jehož cena nepřevyšuje 1500 Kč a Alza.cz si účtuje za osobní odběr 25 Kč.

Naše náklady na osobní odběr (transport na pobočku a náklady na její provoz) se průměrně pohybují okolo 50 Kč, osobní odběry tak budeme i nadále dotovat, zdůvodňovali tento krok zástupci Mall.cz na svém blogu.

Našli jste v článku chybu?
  • 26. 11. 2012 14:50

    Kisuke

    Nu není divu, že zájem o osobní odběry stoupá, když úroveň mnoha dopravců (bohužel díky ceně hodně eshopy používanými) klesá. Radši si to dopravím na vlastní náklady a v celku než aby mi místo kamenného kvádru dovezli pytel písku...

    K poplatkům za osobní odběr asi tolik: zásadně nenakupuji tam kde takovéto praktiky tahání peněz zavádějí. Tedy na Mallu jsem přestal nakupovat po zavedení poplatku (dříve sem nakupoval často několikrát do měsíce i věci pro rodiče a prarodiče, neboť byli důvěryhodní, narozdíl od některých i kamenných prodejců). Alzu snad ani komentovat nemá cenu :-)

    Co se týče dobírky, nedivím se lidem, pokud nakupují v neznámých obchodech. Nicméně stějně jako lidé v okolí klidně platím předem, pokud mám daný obchod ověřen a mám v něj důvěru.