Hlavní navigace

Proč (ne)investovat do komodit

28. 8. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Obchodování s komoditami je stále dostupnější i pro drobné investory. Jenže většina lidí, kteří se na komoditách pokouší rychle zbohatnout, nakonec prodělá. Při investování do komodit je totiž na místě pořádná dávka obezřetnosti!

Milionářem snadno a rychle

Lidé v Česku jsou ve věcech správy svého finančního majetku velmi konzervativní. Svědčí o tom i celkový objem peněz ležících ladem na málo úročených běžných účtech a vkladních knížkách. Rozhodne-li se běžný občan pro vyšší zhodnocení svých úspor, přemýšlí nejdříve o termínovaném vkladu, případně si založí penzijní připojištění či stavební spoření.

Zájem o investice do podílových fondů či akcií je u nás stále poměrně malý. Komodity pak jsou pro naprostou většinu lidí španělskou vesnicí. Poučenější investoři sice tuší, oč se jedná, ale své úspory většinou investují raději spíše do akcií. O to větší začíná být aktivita firem, které investice do komodit drobným investorům nabízejí.

Stále častěji lze narazit na reklamu nebo PR článek, které se snaží investice do komodit představit jako skvělou šanci na vydělání spousty peněz. Během pár dnů, hodin, nebo dokonce minut lze podle nich investici zhodnotit o desítky procent bezpracného zisku. Z tisíců korun či dolarů se brzy mají stát milióny.

Velký zisk, vysoké riziko

Možnost dosáhnout díky investicím do komodit rychle bohatství skutečně existuje. To ovšem neznamená, že na komoditách automaticky vydělává každý, kdo se rozhodne do nich investovat. Ve skutečnosti to bývá spíše naopak. Uvádí se, že více než 80 % začínajících individuálních investorů na komoditách prodělá.

Důvodem je většinou jejich nezkušenost a podcenění rizik. Situace na komoditních trzích se mění velmi rychle a odhadnout budoucí vývoj je obtížné i pro odborníky. Bez kvalitních informací a schopnosti je správně vyhodnotit se jedná spíše o loterii než o investování. Připočteme-li k tomu psychologické faktory, je šance nezkušeného hráče na výhru na komoditní burze podobná asi jako v kasinu.

Nebezpečí ztráty umocňuje pákový efekt. Specifikem komoditních trhů totiž je, že s velkým množstvím komodity lze obchodovat jen s malou zálohou (margin). Pro dosažení relativně velkého zisku nebo ztráty pak díky pákovému efektu stačí malý cenový výkyv na trhu. Svůj vklad tak může investor během pár minut výrazně zhodnotit nebo o něj stejně rychle přijít.

Štěstí přeje připraveným

Úspěch ve většině lidských činností není jen dílem náhody, ale spíše znalostí, zkušeností, vytrvalosti a také alespoň trochy štěstí. Pro obchodování s komoditami to platí dvojnásob. Peníze se tu rozhodně nevydělávají jednoduše a bez rizika. Šanci uspět tu sice má skoro každý, ale obvykle pro to musí něco udělat.

Než se investor pustí do obchodování s komoditami, měl by se spoustu věcí naučit. Určitě se neobejde minimálně bez znalosti terminologie a technik obchodování, orientace v grafech zobrazujících cenový vývoj, schopnosti používat nástroje technické analýzy a získávat a vyhodnocovat potřebné informace.

Ještě důležitější než teoretické znalosti jsou praktické zkušenosti. Ty se ale „samostudiem” dají získat jen obtížně. Jistě lze nejprve zkusit obchodovat nanečisto, tzn. bez zadávání obchodních pokynů. Otázkou však je, jak dlouho to začínající investor vydrží a jak moc změní svůj přístup, až začne jít skutečně o peníze.

Umění prohrávat

Nikdo neprohrává rád, ale při investování do komodit nelze zajistit, aby každý jednotlivý obchod byl alespoň minimálně ziskový. Psychicky se vyrovnat s dílčími ztrátami, zachovat si chladnou hlavu a pevnou víru v konečný úspěch, přestože se zrovna nedaří, je pro většinu investorů asi vůbec to nejtěžší.

Vždy se totiž objeví pochybnosti, zda je zvolený systém, obchodní strategie i konkrétní investiční rozhodnutí správné. Nebezpečné přitom je propadat skepsi, ale i bezbřehému optimismu. Finanční kolaps může přinést zbrklé opouštění pozic, ale někdy i tvrdošíjné setrvávání na nich. Zvláště když investor obchoduje s vypůjčenými penězi.

Schopnosti nepodléhat okolnímu tlaku a rozhodovat se racionálně i ve vypjatých situacích se přitom dá naučit jen stěží. Lidé, kteří riziko ztráty nejsou s to unést, by se spekulativním investicím raději měli obloukem vyhnout. Pravděpodobnost, že dříve či později prodělají, u nich totiž hraničí téměř s jistotou. Strach z prohry je příliš silný nepřítel.

Pozor na „dobré rady”

Možností, jak investovat do komodit, je celá řada. Od on-line obchodování, kde investor sám rozhoduje, kdy nakoupí a kdy naopak prodá, přes možnost konzultovat svá investiční rozhodnutí s najatými odborníky až po správu finančních prostředků zajišťovanou profesionálním portfolio managerem.

Vybírat lze z mnoha různých strategií – od méně rizikových až po agresivní s výraznou orientací na zisk. Vždy je však třeba si uvědomit, že naděje na dosažení vyššího a rychlejšího zisku bývá vyvážena vyšší mírou rizika. Pokud někdo bude tvrdit něco jiného, buď neví, o čem mluví, nebo chce investory podvést.

Alternativu pro přímé investování do komodit může pro začínající investory představovat nákup investičních certifikátů podílů v komoditních fondech. V tomto případě však jde spíše o dlouhodobé uložení peněz. Ve hře je jejich slušné zhodnocení, ale také prodělek. Například výnos renomovaného komoditního indexu Goldman Sachs za rok 2006 činil –19 %.

Investice do komoditních indexů však mohou s úspěchem využít i obezřetní investoři jako vhodný doplněk pro vyvážení svých portfolií. Ceny komodit totiž na růst inflace nebo vznik různých krizových situací (teroristické útoky, přírodní katastrofy atd.) zpravidla reagují opačně než ceny akcií, dluhopisů nebo realit.

Anketa

Investovali jste někdy do komodit?

Autor článku

Narozen v roce 1968. Absolvent FEL VUT obor jaderná energetika. Má mnohaletou praxi v soukromém i státním sektoru, zejména v oblasti Managementu a kontroly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).