Hlavní navigace

Diamant může být alternativní investicí i hodnotným darem

18. 2. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Investování do diamantů zpravidla osloví jen zkušené investory, ale diamant může být kromě investice i nevšední příležitostí k hodnotnému daru. Hodnota diamantu je konstantní, při jeho výběru je však potřeba postupovat opatrně. Existují dostupné způsoby, jak na něj našetřit, i ty, jak z něj profitovat bez jeho fyzického vlastnictví.

Použít diamant kromě investice i jako věno nebo svatební dar je zajímavá možnost, jak skloubit hodnotu, krásu a věčnost. Pro některé je diamant i synonymem prosperity a stability nové rodiny. Diamant v podobě daru nese v sobě krásu s hodnotou majetku, což je naprosto dokonalé spojení vhodné k obdarování toho, kdo je nám nejbližší a koho milujeme. A traduje se, že darovat ženě diamant je nezapomenutelným zážitkem pro dárce i obdarovanou.

Diamant bývá považován za projev lásky, zájmu a vysoké ceny, jakou pro muže žena představuje. Od ženy, která jej dostane, se předpokládá, že oněmí úžasem a obdiv, který pocítí, si ponese po celý život. Zároveň diamant přebírá roli bezpečného uložení peněz. Staletí fungovalo pravidlo dobré rodiny „muž majetek shromažďuje, žena jej udržuje“. Nadneseně pak lze napsat, že muž, který, na základě tohoto pravidla kupujte manželce diamant častěji než jednou za život, vyvolává v ženě pocit zájmu, jistoty a bezpečí. A roste na ceně. Muž i diamant. Ale pochopitelně, jen diamant partnerský vztah nezachrání.

Diamant jako věno či svatební dar?

Cenový nárůst diamantů se pohybuje okolo sedmi, deseti procent v historickém vývoji, ale v současné době roste ještě výrazněji. Spořicí účty proti tomu vykazují plusový úrok v rozmezí 2,5 – 3,5 % a například cenné papíry nevykazují trvalou jistotu, mají svá rizika, jak se můžeme dnes přesvědčit. Nemovitosti na investici potřebují trvalou péči, a pokud v ní bydlíte, nelze použít peníze okamžitě v případě potřeby bez útrap se stěhováním. Kromě malých nároků na úschovu a péči má diamant má jednu výhodu, je hodnotou směnitelnou ihned v případě nutné potřeby a jeho likvidita trvá asi jeden až dva týdny. Z tohoto pohledu lze diamant použít třeba jako dar svému potomkovi, jako formu zajištění a investice do budoucna.

Jak bezpečně nakoupit

Diamant vždy kupujte samostatně, volný, neusazený ve šperku, tím spíš, že jej chcete použít jako hodnotný dar. Jeho cena je v každém případě příznivější a máte jistotu, že koupený kámen je ten, který platíte (ve šperku může být náhražka prakticky nerozeznatelná, volně se však pozná podle odlišné hmotnosti). Usadit do šperku jej nechte až následně. Cena za zlatý obal (prstýnek, přívěsek, náramek) bývá zlomkem skutečné ceny kamene.

Nakupujte však v dostatečném předstihu, nejlépe dva měsíce přede dnem, kdy chcete dar věnovat. Jde-li o svatební dar, určíte si částku, kterou chcete do diamantů investovat a případně v jakém tvaru si přejete diamant vybrousit. Obchodník zajistí diamant, vybroušení, mezinárodně uznávaný certifikát, ocenění a připraví darovací list pro obdarovaného. Po převzetí diamant uložíte do bezpečnostní schránky v bance a při předání daru předáte obdarovanému darovací list. Je to bezpečnější způsob, než nosit kámen po celou dobu v kapse. Radost z daru pak prožijete podruhé, když vezmete v následujících dnech (třeba po svatbě) obdarovaného do banky a předáte dar osobně. Pokud v bankovní schránce zůstane i nadále, pak máte jistotu, že je v bezpečí. Čtěte více: Kam s diamanty?

Cena diamantů setrvale roste

vývoj ceny diamantů

Na diamant přes stavební spoření

Spoření pro děti na studia nebo jako startovací vklad do života má mnoho podob. Nejvíce preferované je stavební spoření nebo pojištění se spořením do osmnácti let. Protože jen orientačně lze předvídat, jak bude naše měna vypadat za půl roku, natož za deset nebo patnáct let, uložení peněz do diamantů je další z možností zhodnocení financí. A jak našetřit na diamant? Jako příklad poslouží stavební spoření: stavební spoření má šestiletý cyklus a pokud z něj dostaneme cca 160 – 180 000 Kč, pak je to základní cena na dobrý kámen. Diamant nepodléhá žádné měně, jeho růst je ve spodních hranicích obdobný jako stavební spoření. Do osmnácti let můžeme využít tři cykly stavebního spoření, dva uložit do kamene a poslední použít s vědomím, že kameny lze vždy kvalitně prodat.

Peníze uložené v diamantu nezestárnou a neztratí na hodnotě. Rostou rovnoměrně bez výrazných výkyvů. Je lhostejné, v jaké měně jsme je uložili, protože směnit je můžete na měnu, která nám právě vyhovuje. Pokud nevíte, kde budete za dvacet let žít, nemusíte řešit péči a hlídání majetku (jako u nemovitostí), jednoduše jej vezmete s sebou. Transfer prostředků do zahraničí přes banky je poměrně nákladná záležitost, diamant v náprsní kapsičce nebo jako přívěsek na krku představuje jednoduchý transport kamkoli. Bez poplatků.

Peníze uložené v diamantu mohu použít kdykoli a kdekoli. V případě potřeby mohu diamant prodat za aktuální cenu a netratím sankcemi za předčasné ukončení smlouvy (jako u spořících životních pojistek), protože mne žádné omezení neváže.

Téměř na věčné věky

Mezi další výhody diamantů patří jejich dobré parametry hodnoty, ta je téměř nekonečná. Stačí si uvědomit třeba to, co vše se změnilo od doby před dvaceti, třiceti lety – tolik let nám nabízí spořit na budoucnost pojišťovny. Co všechno se od té doby událo s naší měnou a se společností? Když vezmeme dalších dvacet, třicet let zpátky, opět velmi mnoho událostí, ovlivňujících reálnou hodnotu peněz, a kupodivu jsou to úplně jiné vlivy než pojišťovnami inzerované a slibované úroky. Diamant si však jde stále svou jistou klidnou cestou. Čtěte více: Diamanty jsou věčné.

Diamant je neobnovitelným zdrojem, a to zvyšuje jeho cenu. Každoročně

Cena diamantů každoročně nepatrně stoupá a při prodeji lze diamant směnit za jakoukoli měnu. Musíme si uvědomit, že diamanty, podobně jako půda, zemní plyn atd., už nevznikají, jsou vyčerpatelným zdrojem. Asi už všechna naleziště jsou známa, ví se, jaká je náročná těžba. Svoji úlohu tu samozřejmě hraje i fakt vysoce konzervativního obchodu – na burzách jsou pevně stanovená pravidla, a kdo je neakceptuje, je velmi brzo z kola ven, říká pro Měšec.cz Ján Boroň, žilinský odborník na tvorbu diamantového portfólia.

Zásadním rozdílem mezi investicí do diamantů a tradičními investičními nástroji je, že investor nekupuje fikci. Má v rukou něco, co může obdivovat, dokonce může i pravidelně kontrolovat hodnotu. Ovšem žádné vzrušení s diamantem nečekejte, uložit peníze do diamantů je vysoce konzervativní metoda. Ten, kdo potřebuje adrenalin (jako při akciích, fondech), ho tu zažívat nebude. Každý správný investor musí znát 3 základní charakteristiky: riziko, výnos, likviditu. A je mnoho důvodů, proč lidé ve vyspělých státech světa, kteří tyto způsoby zhodnocování peněz využívají mnohem déle než u nás, si zvykli rozdělovat investiční rizika a aspoň 10 % svého majetku odkládají právě do diamantů. Určitě nejen proto, že diamanty jsou už po staletí tradiční symbol společenského postavení a prosperity, ale hlavně z investičního pohledu – je to komodita, která se jen zhodnocuje. Cena diamantů už 104 let jen roste, a to v průměru 3–7 % ročně. Slůvko ´v průměru´ znamená, že existuje třída diamantů, která roste mnohem více, například 20, 30, ba i více procent ročně, ale i třída diamantů, která se drží přibližně na stejné úrovni. Ale všeobecně platí – čím větší, čím vzácnější je kámen, tím má větší meziroční zhodnocení. A právě kvůli tomuto je diamant po staletí univerzální mezinárodní platidlo, které je kdekoli, v každém státě světa, zaměnitelné za měnu daného státu a též za určitých podmínek měnové rozdíly stabilizuje, uzavírá Boroň.

Rizika nákupu investičních kamenů

Některé firmy u nás přesvědčují klienty, že malé a velmi malé kameny ve šperkařské kvalitě jsou též investicí. A dokonce jsou schopny je prodávat za cenu několikrát převyšující jejich skutečnou hodnotu. Doporučuji proto obezřetnost a zdravý rozum. Investice do takového malého kamene je stejně výhodná jako parkovací místo před posledním domem u lesa v Horní Lomné. Získáte sice kamínek do prstýnku, ale zpravidla jej neprodáte ani za třetinovou cenu. Kde je potom ta investice? Investiční diamanty jsou kameny, které začínají na velikosti 1 karát (ct) ve vysoké kvalitě a čistotě. Opravdu hodnotná investice se tak pohybuje okolo jednoho či dvou milionů.

FIN21

Náš trh nabízí i tyto kameny různým způsobem a za různé ceny. Například diamanty velikosti jeden karát se pohybují běžně v cenách udávaných Rapaport diamond reportem, tedy v burzovních cenách. Ovšem velmi kvalitní diamanty dva a více karátů nezřídka jsou na trhu s českou milionovou přirážkou, což je jev jinde v civilizovaném světě téměř nevídaný. Je to známkou toho, že na diamantovém trhu ještě skutečně běháme v krátkých kalhotách. Čtete více: Nevíte jak investovat? Kupte si diamant

Sázka na jistotu pro opatrné investory

Když se podíváme na současný vývoj komoditního trhu, uvidíme, že cena diamantů je korelována s cenami společností, které diamanty těží. To potvrzuje i Jan Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers. Ceny akcií diamantových společností jsou současnou situací také velmi ovlivněny jako ostatní akcie a jsou na nízkých hodnotách. Velkou volatilitu lze pozorovat i u nich, říká pro Měšec.cz Hlaváč. Vzhledem k omezené nabídce se však dá očekávat, že jejich cena bude dlouhodobě mírným tempem narůstat. Výhodou investice do diamantu je stabilita, jedna se spíše o sázku na jistotu, a proto lze diamanty lze doporučit v dobách vysoké inflace. Nevýhodou takové investice je poměrně malá likvidita. Pokud si chtějí investoři uložit peníze do diamantu a zároveň chtějí vysokou likviditu své investice, pak se dá doporučit nákup akcií společností těžících diamanty, uzavírá Hlaváč.

Anketa

Uvažujete o koupi diamantů nebo šperku s diamanty?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).