Nové penzijní fondy nebudou garantovat návratnost

Fondům nebude po reformě garanci nařizovat zákon. Riziko však budete moci podle ministerstva financí eliminovat výběrem konzervativní investiční strategie. Na webu ministerstva financí se objevil materiál, který dává nahlédnout na to, jaké investiční strategie by měly v blízké budoucnosti povinně nabídnout penzijní společnosti. Ukážeme vám je.
Znáte konečný návrh malé penzijní reformy?

Po dlouhém handlování schválila vláda malou penzijní reformu. Podle finálního návrhu nebudou platit všechna opatření okamžitě. Kdo jim ještě částečně unikne? Novela mění vzorec pro výpočet důchodu tak, aby lidé pobírající během svého produktivního věku vyšší příjmy (a platící také vyšší odvody) také dostali vyšší důchod.
Penzijní fondy a reforma: půjde jen o další krmítko finančních žraloků?

Slibem neurazíte, právě naopak. Lidé potřebuji slyšet slova bezpečí, proto se nechávají lovit novinkami pojišťoven. A vláda dává příslib, že vyšší DPH půjde opravdu jen na reformu. Nejen tučnější, ale i zabalené do lehce stravitelné marketinkové krabičky a s pěknou mašlí navrch.
Využitím druhého pilíře si snížíte důchod od státu o 15 procent

Politici vykreslili další detaily důchodové reformy. Vyvedete-li si část důchodového pojištění, budete volit, zdali přes fond investovat do dluhopisů nebo akcií. Pomalu se tedy blíží doba, kdy se každý z nás bude muset rozhodnout, zdali druhého pilíře využije či nikoli. Má smysl vůbec peníze do druhého pilíře vyvést?
Důchodová reforma sedmkrát jinak. Jak jsou na tom v zahraničí?

Patent na univerzální úspěšnou penzijní reformu ještě nikdo neobjevil, proto je důchodový systém v každém státě trochu jiný. Jak si poradili s reformou v zahraničí? Pokud totiž populace zestárne do velké skupiny důchodců, kteří pobírají (i kdyby z vlastní viny) místo důchodu almužnu, stane se z nich silná voličská skupina, která bude preferovat tu stranu, která slíbí víc.
Penzijní připojištění vám (zatím) na důchod nevydělá. Proč?

Penzijním fondům komplikuje situaci současné znění zákona, které po nich požaduje nulové ztráty. Investuje se tak do dluhopisů a výnosy atakují nulu nebo úrok nule blízký. Spoření v penzijních fondech je tak relativně bezpečné, byť není pojištěné, ale na výnosech nijak nezbohatnete.
Podoba penzijní reformy dohodnuta. Co vás čeká v důchodu?

Koalice se dohodla na návrhu penzijní reformy, o které se bude příští středu hlasovat. Na co se tedy nakonec můžeme těšit. Z naspořených peněz na účtech penzijních fondů si budete muset nechat vyplácet prostředky pouze formou doživotní renty, jednorázový výběr možný nebude.
Bude druhý pilíř důchodové reformy dalším tunelem? Návod, jak tunel postavit (video)

Vypadá to, že důchodová reforma neodvratně směřuje k tomu, že část peněz z důchodového pojištění vyvedeme do soukromých fondů. Zahraniční zkušenosti ale ukazují, že to není šťastné. Podívejte se do Maďarska. Pravicový Fidesz získal ve volbách ústavní většinu a než aby na odvratu státního bankrotu spolupracoval s mezinárodními institucemi, volí vlastní cestu
Jak vypadá penzijní reforma vyhovující Ústavnímu soudu?

Jak vypadá návrh penzijní reformy uzpůsobený výtkám Ústavnímu soudu? Přinášíme i návrhy opatření, o kterých se příliš nemluví. Návrh posiluje princip zásluhovosti v důchodovém systému. Postupně plánuje během let 2012 – 2014 zvyšovat základní výměru důchodu i redukční hranice příjmů.
Může se stát stavební spoření součástí penzijní reformy?

Stavební spoření jako další pilíř penzijní reformy. Jaký potenciál má tento návrh a pro koho? Zkoumali jsme argumenty pro a proti. Jedním z hlavních benefitů stavebního spoření je podle Pikory garance vkladů a státní podpora, kterou by měl stát do budoucna podle názoru ekonomů spíše zvyšovat.
Důchod vnímáme jako začátek finančních problémů

V postoji k penzi jsou Češi rozkročeni mezi dvěma světy. V jednom sní o odchodu do důchodu v 58 letech, v druhém očekávají zvyšování důchodového věku, Mnoho jiných cest, než přes převzetí osobní zodpovědnosti každého jednoho z nás a postupné zvyšování důchodového věku, ke spokojenému stáří bez finančních potíží nepovede.
Penzijní reforma podle NERV: Povinně a bez záruky

Národní ekonomická rada vlády dnes představila svá doporučení pro penzijní reformu. Překvapení se nekoná a návrhy zůstávají přísné. Návrh obsahuje například sjednocení věkové hranice mužů a žen do roku 2035 a její další navyšování o 2 měsíce za každý rok. Návrh obsahuje i ustanovení, které by umožnilo manželům sdílet své vyměřovací základy.
Bude mít malá penzijní reforma velký dopad na váš důchod?
Na změny v penzích, které připravuje ministr Drábek, měli doplatit nejvíce dnešní padesátníci s průměrným a nižším příjmem. Chudí nakonec nezchudnou a bohatší si přilepší. Ústavní soud označil české důchody za příliš rovnostářské a nespravedlivé vůči lidem s vyššími příjmy, protože si při odchodu do penze pohorší mnohem více, než lidé s nižšími příjmy.