Hlavní navigace

Daňová reforma

Sdílet

Jak se změní DPH a co pro vás bude znamenat změna daně z příjmu? Které potraviny zdraží a kde přece jen ušetříte?

Pět reformních otazníků, které zajímají vaši peněženku

U daňové a důchodové reformy nám vláda zatím představila spíše jejich obecnou konstrukci a tvorba detailů zřejmě ustoupila do pozadí končící (?) koaliční krizi. V následujícím textu se vám pokusíme přiblížit ty detaily, které jsou podle nás rozhodující pro vaše příjmy a které se již přehnaly mediálním prostorem a možná jste je v záplavě dalších informací nepostřehli.

Pokud daně budou reformovány, polepšíte si i přes růst DPH

Porovnali jsme dopad sjednocení DPH s chystanými změnami u daně z příjmů. Kdo má děti, ten na reformě měsíčně vydělá několik stokorun. Pokusíme se vám ukázat, jak kombinace vládou chystaných daňových změn dopadne na vaši peněženku. Na jedné straně budeme poměřovat efekt sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) s dopady daňové reformy na zaměstnanecký plat na straně druhé.

Platíte hypotéku? Po reformě ušetříte na daních

Kdo již platí úvěr na bydlení a nemá ho extrémně vysoký, ten na daňové reformě vydělá. Nově totiž odečte 19 % ze zaplacených úroků na místo nynějších 15 %. I přes to, že daňová reforma přináší vyšší sazbu daně a že se zvyšuje zdravotní pojištění pro zaměstnance, se jí většina z vás obávat nemusí.

Pohledem ekonomů: chudí budou ještě chudší

Návrh daňové reformy známe. Jak se ale na jeho kvalitu a případné dopady dívají přímo ekonomové? Reforma umožní život „černým pasažérům“, v pořádku není ani systém stávajících výjimek. Návrh daňové reformy se podle oslovených ekonomů ubírá správným směrem. Někteří vytýkají nízkou razanci opatření, jiní přímo plánované kroky.

Zdražení i úspory pro běžné lidi (výpočty)

Přestože dojde ke zvýšení daní, lidé s běžnými příjmy si polepší. Dopady však pocítí OSVČ, kterým stát dá jen to, co mu samy odvedou. Nepříjemný bude konec možnosti odpočtů hypotéky od daně, nejvíce vás ale jistě zajímají dopady na vaši peněženku. Zaměstnanci si většinou přilepší, ale hůře na tom budou nadprůměrně vydělávajíc íobčané.

Za dary a dědictví zaplatíte víc

http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=80510
info@axiomdev.com

Od roku 2013 se sjednotí sazba a zvýší limit pro osvobození od daně. Pomůže vám to, pokud daníte maximálně 50 tisíc korun, jinak si připlatíte takřka dvojnásobek. Od roku 2013 se mají výrazně proměnit také parametry daně darovací a dědické (změny naopak nebyly oznámeny u daně z převodu nemovitosti).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).