váš průvodce finančním světem
TOP spořicí účty
Účty a platby
Spoření
Půjčky
Dávky a důchody
Daňový portál
Kalkulačky
Pojištění
Práce a mzdy
Bydlení
Nákup bitcoin
Investiční crowdfunding
Spotřebitel
Měšec.cz do mailu
Fórum
Produkty
Zákony
Galerie
Katalog realit
Rejstřík firem a OSVČ
Hledat
Měšec.cz
»
Seriály
»
Zákoník práce účinný od 1. 1. 2007
Seriál Zákoník práce účinný od 1. 1. 2007
Seriál o ustanoveních Zákoníku práce platném od 1. ledna 2007.
RSS tohoto seriálu
1
–
29
/
29
Povinnosti zaměstnanců a ochrana jejich práv
Ačkoliv se mnohým kritikům platného Zákoníku práce zdá, že moc „fandí“ zaměstnancům, najde se v něm celá řada ustanovení, která mohou být velmi mrštným bičem na zaměstnance, kteří si mnohdy pletou zaměstnání s místem, kde si mohou dělat co chtějí.
Jan D. Klášterecký
30. 7. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Posudky a osobní spisy zaměstnanců
Zaměstnavatel vede o svých zaměstnancích spisy. Mohou obsahovat pouze informace nezbytné k výkonu práce. Kdo smí do složky nahlédnout? Po ukončení zaměstnání zaměstnavatel vyhotoví zápočtový list. Co musí obsahovat? A jak získat podklady pro podporu v nezaměstnanosti?
Jan D. Klášterecký
11. 7. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Nesmíte podnikat!
Poměrně svobodná volba výkonu jiné výdělečné činnosti, kterou mohou zaměstnanci vykonávat vedle svého zaměstnání, má dva okruhy zákonného omezení. Podíváme se na ně pohledem platných ustanovení Zákoníku práce. Jaké činnosti kteří zaměstnanci nesmějí vykonávat?
Jan D. Klášterecký
4. 7. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Konkurenční doložka
Pracujete-li na významném postu, může váš zaměstnavatel požadovat uzavření tzv. "konkurenční doložky". Po ukončení pracovního poměru pak nebudete moci vykonávat stejnou činnost. Na jakou dobu lze konkurenční doložku uzavřít? Na jakou kompenzaci máte nárok?
Jan D. Klášterecký
27. 6. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Odpovědnosti za škodu se nevyhnou ani studenti
Vedle obecných zásad náhrady škody v pracovním poměru upravuje nový Zákoník práce i specifické případy řešení náhrady škody. Odpovědní za škodu jsou tak žáci a studenti vůči školám a naopak. Jak zákon upravuje právo na náhradu škody u požárníků, zdravotně postižených nebo třeba dárců krve?
Jan D. Klášterecký
20. 6. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Zákoník práce: Náhrada při úmrtí zaměstnance
Nejtragičtější situací provázející pracovní poměr je smrt zaměstnance související s pracovním úrazem nebo jako důsledek nemoci z povolání. Na kolik si český právní systém cení života? V jaké výši získají prostředky na "přežití" pozůstalé vyživované osoby?
Jan D. Klášterecký
13. 6. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Při úrazu máte nárok na odškodné!
Zaměstnavatel se nemůže z odpovědnosti za pracovní úraz či nemoc z povolání snadno vymanit. Zaměstnanec má nárok na náhradu škody. Firma pak musí doplácet mzdu, hradit bolestné a další náklady léčby. Na co vše a za jakých okolností má zaměstnanec nárok?
Jan D. Klášterecký
6. 6. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Kdy vám zaplatí pracovní úraz?
Kdy je zaměstnavatel povinen nahradit svému zaměstnanci škodu vzniklou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání? Za jakých okolností se může zaměstnavatel své odpovědnosti zprostit? V jakém rozsahu má zaměstnanec na náhradu škody nárok a kdy může zaměstnavatel náhradu zkrátit?
Jan D. Klášterecký
30. 5. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Pracovní úrazy a nemoci z povolání
Zcela vymýtit pracovní úrazy a nemoci z povolání zřejmě není možné. V rámci minimalizace a snížení jejich dopadů musí zaměstnanec plnit celou řadu nařízení - a má řadu práv. Kdy můžete beztrestně odmítnout vykonat práci? A kdy můžete požívat alkoholické nápoje na pracovišti?
Jan D. Klášterecký
16. 5. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Povinnosti zaměstnavatele k bezpečnosti
Zaměstnavatel musí zajistit bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance na svůj náklad. Součástí toho je ale též školení zaměstnanců, lékařské prohlídky pro zaměstnance vč. hrazeného pracovního volna nebo odpočinkový prostor pro těhotné a kojící matky. A nejen to...
Jan D. Klášterecký
2. 5. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Nový Zákoník práce věnuje velkou pozornost i úpravě problematiky ochrany zdraví při práci a zdravých pracovních podmínek. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele při zajištění bezpečného pracoviště? Za ochranu zdraví zaměstnanců při práci zodpovídá. A kdo ji zaplatí?
Jan D. Klášterecký
25. 4. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Zákoník práce: Odpovědnost zaměstnance za škodu
Zaměstnanec ze zákona odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli. Na co si dát pozor při uzavření dohody, z níž vyplývá odpovědnost za škodu? Kolik a za co musíte zaplatit? Zákon odlišuje různé případy způsobené škody. Tudíž se liší i výše náhrady škody a podmínky její vymahatelnosti.
Jan D. Klášterecký
18. 4. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Předcházení škodám
Zákoník práce řeší celkem podrobně problematiku práv a odpovědnosti za škodu vzniklou v pracovním poměru. Dnes se podíváme na úpravu předcházení škodám a odpovědnosti z takové situace vyplývající. Jakou škodu může zaměstnavatel zaměstnanci připsat k úhradě? A jak se můžete bránit?
Jan D. Klášterecký
11. 4. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Zaměstnanci - máte právo na vzdělání!
Nový Zákoník práce obsahuje i ustanovení, která upravují práva a povinnosti týkající se zabezpečování zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Při zvyšování kvalifikace má za určitých okolností zaměstnanec nárok na náhradu mzdy a pracovní volno. Kdy a v jakých případech? Co je to "kvalifikační dohoda"?
Jan D. Klášterecký
28. 3. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Zaměstnavatel může snížit "mzdu"
Překážky v práci mohou být na straně zaměstnance i zaměstnavatele. V některých případech náleží náhrada mzdy. Kdy a v jaké výši? Zaměstnavatel při snížení odbytu může i snížit náhradu mzdy až na 60 %! A pokud nepracujete z "obecně prospěšných důvodů", může na vás dobročinná organizace doplatit...
Jan D. Klášterecký
21. 3. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Nepracujte v obecném zájmu
Dovolená a osobní překážky v práci nemusí být zdaleka jediným volnem, které od zaměstnavatele dostanete. Je celá řada zálib a koníčků, které jsou v "obecném zájmu" podporovány - a zaměstnavatel je musí respektovat. Jakou činností se můžete v pracovní době zabývat a dostanete na ni volno?
Jan D. Klášterecký
14. 3. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Překážky v práci - lékař, doprava a jiné
Zákon pamatuje na překážky v práci z důvodu lékařské prohlídky, doprovodu dětí, partnera či rodičů k lékaři, ale též při zpoždění hromadné dopravy nebo stěhování. Kdy má zaměstnanec nárok "jen" na volno a kdy i na náhradu mzdy? A kdy musí zaměstnavatel "proplatit" hledání nové práce?
Jan D. Klášterecký
7. 3. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Osobní překážky v práci
Dnešní pokračování v listování v novém Zákoníku práce věnujeme aktuální problematice překážek v práci na straně zaměstnance a podmínkám, za nichž je neúčast zaměstnance v práci omluvena a případně i finančně zabezpečena. Kdy máte nárok na pracovní volno s náhradou a kdy bez náhrady mzdy?
Jan D. Klášterecký
28. 2. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: O mateřské a rodičovské dovolené
Zákoník práce upravuje i aktuální problematiku poskytování mateřské a rodičovské dovolené. V jaké délce má nárok zaměstnanec a zaměstnankyně na mateřskou a rodičovskou dovolenou? Jaká je aktuální výše rodičovského příspěvku a na jaké sociální dávky mají rodiče nárok?
Jan D. Klášterecký
21. 2. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Práce přesčas a v noci
Práce přesčas je výjimečným nástrojem, ale zaměstnavatel ji může zaměstnanci nařídit. Za jakých podmínek a v jakém rozsahu? Jaké limity má noční práce a na co má zaměstnanec pracující v noci nárok? Zaměstnavatel musí evidovat odpracovanou dobu - a zpřístupnit evidenci pracovníkovi.
Jan D. Klášterecký
14. 2. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Zákoník práce: Odpočinek a přestávka na jídlo
"Práce" není jen práce, ale patří k ní neodmyslitelně i odpočinek. Jak může zaměstnavatel zredukovat přestávky na jídlo a "víkend"? Nenechte si všechno líbit! Víte, na co máte podle Zákoníku práce nárok? A kdy se vám přestávka na jídlo započítá do pracovní doby?
Jan D. Klášterecký
7. 2. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Zákoník práce: Nesmíte pracovat, kdy chcete!
Kdy a v jakém rozsahu budeme pro svého zaměstnavatele pracovat, patří k podstatným otázkám, které při uzavření pracovního poměru zajímají každého z nás. Na jakou volnost máte právo a jak vás zaměstnavatel může nutit trávit čas v práci? A jak je to s pracovní dobou?
Jan D. Klášterecký
31. 1. 2007
Doba čtení:
6 minut
Zákoník práce: Právo na dovolenou může zaniknout!
Patříte mezi zaměstnance, kteří nestíhají vyčerpat celou dovolenou? Nebo si chcete "naspořit" více dovolené? Pak vězte, že vaše právo na dovolenou může zaniknout. Zaměstnavatel vám může též nařídit čerpání dovolené. Jakou volnost máte při stanovení termínu dovolené podle nového Zákoníku práce?
Jan D. Klášterecký
24. 1. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Na jakou dovolenou máte nárok?
Dovolenou zaměstnavatel zaměstnanci musí poskytnout minimálně v rozsahu 4 týdnů pro soukromé zaměstnavatele a 5 týdnů pro státní organizace v kalendářním roce. Za jakých okolností vám musí dát dovolenou delší? A jakou dovolenou dostanete, když budete měnit zaměstnavatele?
Jan D. Klášterecký
17. 1. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Vyhodili vás neprávem... co teď?
Ukončení pracovního poměru má svá striktní pravidla. Pokud je zaměstnavatel nebo zaměstnanec nedodrží, následují ostré sankce. Co můžete vymoci na zaměstnavateli, který vás vyhodil v rozporu se Zákoníkem práce, a co naopak může zaměstnavatel požadovat po vás? Jak správně postupovat?
Jan D. Klášterecký
10. 1. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Zákoník práce: Jak dostat výpověď
Dnešní díl seriálu o novém Zákoníku práce věnujeme skončení pracovního poměru. Právní úprava - jako tomu bylo v předchozím zákoně - výrazně straní zaměstnancům; o to více pozornosti by měli věnovat těmto zákonným ustanovením zaměstnavatelé, aby při jejich aplikaci "nenarazili"...
Jan D. Klášterecký
3. 1. 2007
Doba čtení:
8 minut
Zákoník práce: Pracovní cesta a přeložení na jinou práci
Zákoník práce pamatuje na práci vykonávanou mimo pravidelné pracoviště. Vedle klasické pracovní cesty je možné zaměstnance také přeložit na jiné pracoviště a nechat ho vykonávat jinou práci než sjednanou v pracovní smlouvě. Za jakých okolností? Kdy zaměstnavatel zaměstnance převést musí?
Jan D. Klášterecký
29. 12. 2006
Doba čtení:
4 minuty
Zákoník práce: Pružnost pracovního poměru
Pružnost pracovního poměru zvyšují zaměstnavatelé často úvazky na dobu určitou. To se zákonodárcům nelíbí, a tak v rámci zvýšení stability pracovního poměru "dobu určitou" omezují. Ani flexibilita v rámci zaměstnavatele není neomezená. Kdy může převést pracovníka na jinou práci?
Jan D. Klášterecký
20. 12. 2006
Doba čtení:
5 minut
Zákoník práce: Práva a povinnosti
Nový Zákoník práce nabývá účinnosti 1. 1. 2007, a čteme v médiích, jaká hrůza nás čeká. Žijeme ale v právním státě, kde je nutné respektovat platné a účinné právní normy. Proto budeme bez emocí informovat o jeho podstatném obsahu. Vždyť paragrafy jsou tu od toho, aby se dodržovaly...
Jan D. Klášterecký
13. 12. 2006
Doba čtení:
7 minut
1
–
29
/
29
Komerční sdělení
Moderní poradce potřebuje víc než diář. Generali Česká ví, jak na to
Mohlo by vás zajímat
Přehledy OSVČ: Na jaké novinky nesmíte zapomenout?
Digitální kurzy dotované státem příští rok zdraží. Pro koho se chystá výjimka?
Jak zabránit exekutorovi, aby vám doma zabavil majetek?
Udělali jste chybu v daňovém přiznání? Poradíme, co udělat
Aktuální kurzovní lístek -
dne 22. 5. 2025
EUR
24,940
USD
22,044
GDPR V PRAXI: ochrana osobních údajů a archivace dat (online školení)
VÍCE INFA
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji