Ptejte se Dr. Jindřicha Klestila, pracovníka oddělení Metodika a výkon majetkových daní a daně silniční Ministerstva financí ČR na vše, co se týká daně z nemovitostí.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
Osvobození daně z nemovitosti ?
V červenci 2006 jsme koupili rodinný dům kolaudovaný v roce 1993. Původní majitel mi řekl, že on byl od daně z nemovitosti osvobozen na 15 let. Vztahuje se toto osvobození i na mne? Kdy musím podat přiznání k dani z nemovitosti. Děkuji za odpověď.
-
Doplacení nájemného dědici
Přeji dobrý den
Mám pronajaté nebytové prostory - pronajímatel před nějakým časem zemřel - JSEM POVINNÝ DOPLATIT ZPĚTNĚ NÁJEMNÉ DĚDICI T.J. NOVÉMU MAJITELI, O KTERÉM SE V SOUČASTNÉ DOBĚ VEDE SOUDNÍ ŘÍZENÍ ?
Nevím zda tento dotaz spadá přímo do Vašeho oboru, avšak budu vděčný za jakoukoliv radu. Mockrát děkuji za odpověď.S úctou Malý
-
Malý pozemek
Dobrý den,
jsem majitelem parcely o velikosti 46m, orná půda. Podává se na tak malé pozemky přiznání daně z nemovitosti, když daň vyjde řádově v jednotkách korun?
-
daň z nemovitosti
Manželé vlastní nemovitost, kterou pronajímají. Oba mají příjem ze závislé činnosti. Mají přiznat každý jednu polovinu příjmu z pronájmu, nebo to může přiznat jen jeden z manželů? Předem děkuji za odpověď.
-
Opožděné přiznání
V r. 2003 jsem koupil zahradu, vklad práva byl zapsán do katastru 1.3.2004 ale právní účinky vkladu vznikly 30.12.2003. Omylem nebylo podáno přiznání v roce 2004 a proto jsem podal dodatečné přiznání v lednu 2006 s tím, že jsem zároveň zaplatil daň za 2004 i 2005. Je tento postup možný a správný? Očekávám samozřejmě ještě nějakou pokutu od FÚ.
S díky P.S. Praha
-
Osvobození od daně
Dobrý den,
V roce 2001 jsme zkolaudovali novostavbu rodinného domu. Až dosud jsme ho používali jen k rekreačním účelům, ale od letošního roku v něm bude trvale bydlet zletilý syn. Můžeme uplatnit osvobození od daně z nemovitostí podle paragrafu 9 písm. g. Jestliže ano, jaké doklady musíme předložít?
Jiný dotaz: Na listu vlastnictví máme uvedeno, že pozemky jsou v zjednodušené evidenci, nic víc. Do jaké kategorie (A,B,C, atd.) je máme zařadit při vyplňování přiznání k dani z nemovitostí.
Děkuji
-
Kdo podává přiznání
Dobrý den,
prosím o příležitostnou odpověď na následující dotaz.
Společně s manželkou jsme koupili do SJM byt v osobním vlastnictví v domě s fungujícím společenstvím vlastníků a správou od realitní kanceláře. Kupní smlouva je podána na katastru, nyní čekáme na provedení zápisu našeho vlastnictví katastrem a jakmile k zápisu dojde, hodláme podat přiznání k dani z nemovitosti. Původní vlastník nám však tvrdí, že to nebude třeba, protože příslušné daňové přiznání již v minulosti místo něj podalo společenství vlastníků v domě a my se stáváme pouze novými členy tohoto společenství. Myslím však, že nemá pravdu ?? Podává v případě SJM každý z manželů přiznání samostatně nebo je jedno společné ?
-
kdo plati?
Preji Vam dobry den.
V listopadu jsme koupili (podepsali smlouvu, zaplatili a zacali uzivat) byt do osobniho vlastnictvi. Katastr jej vsak zapsal az v lednu letosniho roku. Kdo bude platit dan z nemovitosti za rok 2006? My nebo predchozi vlastnik?
Predem dekuji za odpoved.
-
sleva na dani
Dobrý den,
v loňském roce jsme opravovali RD - střecha, okna, fasáda. Vzhledem k tomu, že bylo nutné opravit celou fasádu, rozhodli jsme se zároveň objekt zateplit. Výpočet tl. zateplení nám byl spočítán osobou k tomu oprávněnou. Veškeré stavební práce jsme provedli na základě ohlášení. Když jsem žádala příslušný finanční úřad o slevu na dani z nemovitosti (kvůli zateplení), bylo mi sděleno, že na uplatnění potřebuji kolaudační rozhodnutí na zateplení. Požádala jsem tedy náš stavební úřad o vystavení kolaudačního rozhodnutí, ale ten mi sdělil, že to bylo na základě ohlášení - to nelze kolaudovat. Poté jsem žádala o dodatečné povolení stavby s následnou kolaudací a bylo mi sděleno, že pokud již byla tato "práce" ohlášena, nelze ji stavebně povolit.
Po asi třech týdnech dohadování s úředníky obou úřadů (podotýkám placených i z mých daní) jsem si řekla, že mi to za to nestojí a vzdala jsem to.
A teď perlička - vzhledem k tomu, že oprava byla na hypotéku a manžel uplatňoval odpočet úroků, bylo nám sděleno, že cenu zateplení musíme z oprav vyjmout a odepisovat jeko investici. Na jeho dotaz, jak to, že dva úředníci na jedné chodbě jednoho finančního úřadu mají na věc různý názor -
daň z nemovitosti - pro ně zateplení neexistuje, neb není zkolaudováno
daň z příjmu - zateplení existuje - je investicí
mu bylo sděleno, že to tak prostě je, oni problematice toho druhého nerozumějí.
Dotaz : proč je pro zateplení vyžadováno kolaudační rouzhodnutí, pro slevu na dani z nemovitosti, když podle stavebního zákona lze tuto práci provést na základě ohlášení stavby.
Je to zase zákon "paskvil", nebo si prostě úředníci nechtěli přidělávat práci? Podotýkám, že po rozhovoru s vedoucí fin. úřadu, kdy mi sdělila, že sice nejsem jediná s tímto problémem, ale TAK TO JE, jsem měla velmi nepříjemný pocit - kdo je tady pro koho - ona pro mne, nebo já pro ni?
-
dotaz
Dobrý den,ráda bych se touto cestou dozvěděla jak dlouhá je doba pro vyplacení dědictví.Jedná se o vyplacení dědického podílu z baráku po mém otci.Otec zemřel v roce 2002 a k dnešnímu dni jsme se setrou nebyly vyplaceny.Vyplácet nás má bratr po zemřelém otci.Chceme vědět zda je přímo určená nějaká doba - abychom třeba o dědictví nepřišly.Chci se ještě zeptat,zda budeme platit dědickou daň.Mockrát děkuji za odpověď. Milada Bednarská