Ptejte se Dr. Jindřicha Klestila, pracovníka oddělení Metodika a výkon majetkových daní a daně silniční Ministerstva financí ČR na vše, co se týká daně z nemovitostí.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
návrh na vklad vs. daň z nemovitosti
Prosím o radu:
Od listopadu 2005 jsem podle kupní smlouvy majitelem nemovitosti. Návrh na vklad do katastru nemovitosti byl podán též v listopadu 2005. Z výkladu plyne, že "Pro vznik povinnosti podat daňové přiznání je rozhodující datum vzniku právních účinků vkladu do katastru nemovitostí, které nastanou ke dni, kdy byl katastrálnímu úřadu doručen návrh na vklad. Protože přiznání k dani z nemovitostí se podává na zdaňovací období následující po roce, v němž vznikly právní účinky vkladu".
Mám přiznání k dani z nemovitosti poprvé podat až v lednu 2007 nebo již musím v lednu tohoto roku?
Děkuji.
-
daň z nemovitosti čtyř vlastníků
Dobrý den,
v minulém roce jsme koupili s manželem do SJM ideální polovinu RD se zahradou a druhou ideální polovinu vlastní rodiče. Musíme dávat přiznání k dani z nemovitosti všichni společně i s rodiči anebo jenom já za sebe a manžela, za naši ideální polovinu?
Také jsme prodali v roce 2005 byt,tak jestli musím dát vědět finančnímu úřadu změnu, abychom neplatili za náš prodaný byt, na který nám dosud chodila každý rok složenka.
Děkuji a přeji hezký den.Lucie
-
pronájem a daň
Dobrý den,
babička dostala v restituci náhr. pozemek, v KN ostaní plocha, který PF CR pronajímal jinému uživateli. Smlouva o převodu pozemku podepsaná v polovině 12/2005, vklad do KN v 1/2006 s právním účinkem v 12/2005. Nájemní smlouva PF přechází na nového vlastníka, navíc je uzavřena na souhrn pozemků, je v ní stanovena povinnost nájemce platit daň, lze ji vypovědět jen ke konci zemědělského roku. Kdo je tedy plátcem daně z nemovitosti od 1.1. 2006? Pokud nový vlastník, jak lze ve smlouvě o pronájmu dohodnout platbu daně když je PF uzavřena tak, že ji lze vypovědět až v 2. pol. roku? Uzavírají se dodatky smluv, nebo jaká je praxe.
Děkuji.
-
přiznání k dani a platba
Dobrý den,
již jste odpovídal na platbu daně z nemovitosti převedené smlouvou s vkladem do KN na počátku roku, potřebuji si však ujasnit:
a) podléhá dani z nemovitosti až za rok 2007 - tomu asi rozumím dobře
b) avšak přiznání podávám do 3 měsíců od vkladu do KN = takže v roce 2006 podám přiznání podle stavu k 1.1.2006 ale daň budu platit až v roce 2007?? Rozumím tomu dobře?
-
Koupě nemovitosti v r. 2005
Dobrý den,
v září roku 2005 jsme s přítelem koupili nemovitost (RD vč. pozemku). Pochopila jsem správně, že daň z nemovitosti se neplatí zpětně, ale letos v lednu dáme přiznání a zaplatíme daň na rok 2006? Jak tedy máme postupovat za rok 2005? Máme podat ještě nějaké dodatečné přiznání za loňských pět měsíců? Katastr nás zapsal do evidence v říjnu s účinností od září 2005. Můžete mi prosím také poradit, jestli musíme každý podat přiznání zvlášť, když nemovistost vlastníme na "1/2", nebo stačí jedno přiznání - společné? Děkuji!!
-
Daň z prodeje pozemku
Dobrý den.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně daně při prodeji pozemku.
V r. 1995 jsme získali jako přímí restituenti zemědělské pozemky. V "Rozhodnutí" Pozemkového úřadu bylo uvedeno, že nejsme vlastníky některých pozemků (přes naše louky byla provedena meliorace). Bylo nám řečeno, že meliorace je stavba a pozemek pod stavbou se nevydává. Ve stejné ceně jsme si měli najít náhradní pozemek. Náhradní pozemek jsme hledali v okolí svého bydliště, ne v místě, kde jsou původní pozemky, abychom ho mohli využít na zahradu, případně stavbu domku.
Až v loňském roce se nám podařilo takový pozemek koupit.
Běli jsme 2 zájemci, tak se konala dražba. Za pozemek jsme zaplatili několikrát více peněz, než byla hodnota stanovená Pozemkovým fondem.
Pozemek jsme získali, od obce máme souhlas se stavbou rodinného domu, ale situace se nyní změnila, z rodinných důvodů domek stavět nemůžeme a tak bychom chtěli pozemek prodat.
Chtěla bych se zeptat, jak vysokou daň z příjmu bychom při prodeji platili?
Na internetu jsem si našla informaci: "V případě prodeje pozemku nabytého prodávajícím od pozemkového úřadu výměnou v rámci pozemkových úprav podle zvláštního právního předpisu 87) se doba 5 let zkracuje o dobu, po kterou prodávající vlastnil původní pozemek, který byl směněn.
Také jsem se dočetla, že do pětileté lhůty pro osvobození od daně z příjmu se započítává i vlastnictví přímých předků.
Prarodiče vlastnili pozemky asi od r. 1946, pak byly pozemky v majetku zemědělského družstva a nám byly vydány zpět v r. 1995.Kdy byla provedena meliorace nevím.
Byli bychom při prodeji pozemku osvobozeni od daně z prodeje?
Děkuji Vám moc za odpověď
Pokorná
-
Prodej nemovitosti - bytu
Dobry den,
ma na Vas dotaz na prodej bytu. Pokud jsou me informace spravne, tak soucasna vyse dane z prevodu nemovitosti jsou 3%. Je to tak? Zaroven jsem byl upozornen na to, ze pokud prodam byt ( v nemz bydlim a nyni mam i prevedeno trvale bydliste) drive budu nucen zaplatit dan z rpijmu na castku, ktera vznika rozdilem mezi nakupni a prodejni cenou bytu. Protoze se chci vyvarovat placeni tetp dane z prijmu, kdy mam byt prodat. Udaje:
- smlouvu o prevodu vlastbictvi byt, jednotky s prodavajicim jsem podepsal 16.3. 2004
- pravni ucinky vkladu na katastru nem. vznikly 19.3. 2004
- do bytu jsme se fyzicky nastehovali 15.4. 2004 a stale v nem bydlime
- trvale bydliste mam oficialne prevedeno k 15.9. 2005
Prosim, dejte mi vedet k jakemu datu muzu byt prodat, abych se vyvaroval platbe dane z prijmu. dekuji. Petr Pavlik
-
Přehodnocení pozemku dle výpisu z KÚ
Firma během roku zakoupila pozemek. K datu 31.12.2005 si nechala vyhotovit výpis z katastru nemovitostí. Pozemek byl řádně zápsán. Při kontole výpisu s výpisem pořízeným k 31.12.2004 bylo zjištěno, že KÚ rozdělil jednu parcelu na několik částí (např.parcela č.151 byla přehodnocena na parcely 151/1, 151/2, 151/3, 151/4). Celková výměra parcel se nezměnila, ale jedna část byla přehodnocena z trvalého travního porostu na ostatní plochu. Tím se mění i daň z nemovitosti. Chtěli jsme podat dílčí přiznání jen na nakoupený pozemek. Jak zohlednit uvedenou změnu ve výpisu z KÚ v daňovém přiznání?
-
Změna druhu pozemku-jaká změna daně?
Vlastním pozemek (druh les) kolem chaty, který jsem byl loni (kvuli přivedení vodovodu k chatě) přinucen za poplatek změnit na druh "ostatní plocha". Musím podat nové daňové přihlášení na změnu druhu pozemku, bude daň z pozemku vyšší nebo nižší pro ostatní plochu než byla pro les (jde o středočeský kraj)?
-
jak se vyhnout zdanění vlastní investice
Dobrý den; vidím že velmi laskavě odpovídáte i na dotazy mírně nesouvisející s tematem poradny, tak zkusím též jeden mírně okrajový:
Provádím mohutnou rekonstrukci zdevastované nemovitosti cizího vlastníka, ve které dlouhodobě bydlím jako nájemník. Přestavba není ještě zkolaudovaná (vlastně ani hotová) a majitel nemovitosti se rozhodl nemovitost mi prodat, což bych velmi rád učinil a koupil.
Nedokážeme zjistit, z jaké hodnoty by se v takovém případě počítala daň z převodu nemovitosti. V případě že ze stávajícího "zjištěného" stavu, pak bych vlastně danil formální převod své vlastní investice - protože veškeré práce jsem prováděl prokazatelně vlastním nákladem, dokonce i stavební povolení je na moje jméno a jsem ve smyslu zákona i stavebníkem. V případě že z původního stavu - ten lze již těžko zjistit, protože z baráku tenkrát zůstaly jen holé zdi a náklad rekonstrukce mnohonásobně překračuje skutečně převáděnou hodnotu (a zároveň i sjednanou kupní cenu).