Ptejte se Dr. Jindřicha Klestila, pracovníka oddělení Metodika a výkon majetkových daní a daně silniční Ministerstva financí ČR na vše, co se týká daně z nemovitostí.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
daň z převodu nemovitosti
Dobrý den, chtěli by jsme vyměnit byt v osobním vlastnictví za větší také v osobním vlastnictví. Doplatek máme již z druhou stranou domluvený, bez odhadu. Chci se zeptat, jak je to v tomhle případě s daní z převodu nemovitosti, jak se vypočítává a kdo jí musí platit. Předem děkuji
-
vymahani nedoplatku
Preji dobry den.
Co se deje v pripade, ze dan z nemovitosti (cca 70 Kc rocne) nebudu platit? Prijde mi kravina prihlasovat se k placeni teto dane, zivit poplatky banku a tisice uredniku a vse jen proto, aby stat ode me rocne dostal necelou stovku. Pote, co jsem se z financniho uradu dozvedel, ze pohledavky pod 1000 Kc se ani nepokousi vymahat, se moje ochota absolvovat toto byrokraticke kolecko jeste snizila :-(
poplatnik
16. 1. 2006 10:07
-
taky dotaz k zakonu o vlastnictvi
Preji dobry den.
Neda mi to, abych se nezeptal na konkretni pripad, podobny dotazu minuleho prispevatele.
Jsem clenem sdruzeni vlastniku jednotek. Na baraku "se chce" udelat zatepleni plaste + oprava balkonu. Jak je to s potrebnym souhlasem vlastniku a kolik jich musi dat souhlas? Jde mi o to, ze se tato akce ma delat za pomoci pujcky od banky a prijde mi zvlastni, abych za neco rucil, kdyz s tim pripadne nesouhlasim.
poplatnik
16. 1. 2006 10:03
-
ručení
Vážený pane,
v minulých letech platilo, že nemovitost, která je v ideálním spoluvlastnictví několika vlastníků, neumožňuje těmto zatížit jejich vlastní ideální podíl např. hypotékou bez souhlasu ostatních spoluvlstníků.
Je pravda, že se tento stav změnil poté, co vešel v platnost zákon o vlastnictví jednotek?
Děkuji
-
vyrovnání spoluvlastnických podílů
Je nás několik ideálních spoluvlastníků nemovitosti - činžovního domu. oprotož podíly jsou různé a máme problémy s vzájemnou dohodou o hospodaření se společnou věcí, chtěli bychom jednou provždy problém vyřešit. Jako nejlepší řešení nám připadá rodělit dům tzv,. Prohlášením vlastníka a jednotlivé byty dát do výlušného vlastnictví konkrétního vlastníka (z původních ideálních spoluvlastníků - do procesu by nevstupovaly další osoby!). Někteří ze stávajících spoluvlastníků již dnes byty užívají a plocha těchto bytů vysoce přesahuje v m2 jejich ideální podíl. Protože stávajíci podíly jsou různé a nelze podle nich ani přesně byty rozdělit, někteří menšinoví spoluvlastníci získají výlučným vlastnictvím "svého" bytu víc, než je jejich ideální nárok dle stávajícího podílu. tedy uvažujeme o finančním vyjádření (cena za 1m2 bytové plochy) a tímto způsobem bychom chtěli věc vypořádat. tedy ti, u nichž plocha bytu (již v jejich výklučném vlastnictví) dle prohlášení, přesáhne jejich původní id. podíl, by měli těm zbývajícím vlastníkům doplatit dle výše uvedeného klíče.
Jsou tyto převody (finanční) zatíženy nějakou daní? Nejde o prodej ani o darování, protože se vzájemně podíly vyrovnají na NULU. Jen se vkladem PROHLÁŠENÍ nepatrně změní podíly na pozemku a společ.prostorách.
Děkujeme hza odpověď.
spoluvlastník
16. 1. 2006 9:35
-
Proč stále existuje daň z nemovitostí?
Dobrý den,
proč stále existuje daň z nemovitostí, když správa a výběr této daně
má v některých krajích vyšší náklady než jaké z této daně realizuje kraj příjem? To mi připadá jako zvrácenost a pomsta vůči majitelům nemovitostí. Upozorňuji, že odpověď, že celerepublikově ale tato daň přeci jen má pro stát větší výnosy než náklady je naprosto zcestná, protože daň není odůvodnitelná tehdy, pokud jsou její výnosy vyšší než náklady, ale pouze pokud jsou výrazně vyšší. Vyberete-li totiž od občanů 100 jednotek daně a 80 na tento výběr vynaložíte, pak by 20 těchto pěněžních jednotek muselo být použito krajem tak, aby společnosti prospělo více, než 100 původních jednotek v rukách jednotlivců...Samozřejmě zanedbávám všelijaké substituční efekty, které však hrají ještě více ve prospěch mého názoru. Děkuji za upřímnou odpověď!
-
daně cizího st. příslušníka
Dobrý den,
mám zájem koupit nemovitost ( RD s pozemky) v České republice, jejímž vlastníkem je občan SRN, který zemřel v r.1983. Jeho dcera ,občan SRN,žijící tamtéž, je jedinou dědičkou a v současné době je podána žádost v ČR o projednání dědictví.Bude dědička hradit děd. daň v ČR a jaká je její % výše? V případě, že dojde poté k prodeji, bude platit daň z převodu nemovitosti v ČR,nečeká jí ještě nějaká daň z příjmu v SRN?
Část pozemku patřící k výše uvedené nemovitosti je ještě psána na dědu dědičky, ten měl národnost českou a zemřel v r.1964, pozemek nabyl do vlastnictví přídělem a bude vedeno samostatné řízení o dědictví. V případě, že pozemek připadne jeho vnučce, jaká bude dědická daň a daň z převodu nemovitosti ?
Bude se postupovat podle zák.č. 357/1992 Sb.,v plat. znění , nebo se bude postupovat dle daňových zák. platných v době úmrtí děda a otce dědičky?Děkuji za odpověď.
-
promlčení daně z převodu nemovitosti
dobrý den,
rád bych se zeptal jaké je penále za neodvedení daně z převodu nemoitosti, od kdy se účtuje penále, od koho je vymáháno společně s daní a jaká je promlčecí lhůta na přiznání daně z převodu nemovitostí
-
Stavebni pozemek & Rozestavena budova
Dobry den. V minulem roce (2005) jsme zacali stavet rodinny dum na nasi parcele, a to na zaklade platneho stavebniho rozhodnuti. Parcela byla po cely rok 2005 evidovana v katastru nemovitosti (KN) jako orna puda. V prosinci 2005 jsme podali zadost o zapsani rozestavene budovy do KN (kvuli hypotece). Zapis rozestavene budovy byl proveden az v lednu 2006. V teto souvislosti doslo take k rozcleneni puvodni parcely na zastavenou plochu a nadvori (tj. plocha na ktere stoji rozestavena budova), a na ornou pudu (tj. zbyvajici plocha puvodni parcely). Budouci zastavena plocha (v souladu se stavebnim povolenim) vsak bude jeste vetsi, nez je plocha zastavena soucasnym stavem rozestavene budovy, resp. nez je nyni zapsano v katastru. V teto souvislosti bych se rad zeptal na nasledujici otazky:
(1) Kdy doslo k nabyti pravni moci zapisu rozestavene budovy do KN a prislusneho rozcleneni parcely? Je to datum podani zadosti (prosinec 2005) nebo datum provedeni zapisu (leden 2006)? Ktery stav mam tedy k 1.1.2006 povazovat jako platny pro ucely dane z nemovitosti? Zatím predpokladam, ze k nabyti pravni moci doslo az k datu provedeni zapisu (tj. v lednu 2006) a tudiz se vyse popsane zmeny nepromitnou do meho danoveho priznani pro rok 2006.
(2) Pochopil jsem spravne, ze tu část vyse uvedene parcely, která bude v budoucnu zastavena stavbou (v souladu s platnym stavebnim povolenim), musim vykazovat v danovem priznani jako stavebni pozemek bez ohledu na to jak je vedena v KN (a to tak dlouho dokud prislusne stavebni povoleni nepozbyde platnosti, resp. dokud nebude stavba zkolaudovana), a vlastní rozestavena stavba není vůbec predmetem dane z nemovitosti (a to tak dlouho, dokud nebude dokoncena a zkolaudovana)? V této souvislosti bych se chtel jeste zeptat posledni vec. Mohu v danovem priznani od vymery vyse uvedeneho stavebniho pozemku odecist plochu zastavenou zminenou rozestavenou budovou (prestože tato budova není ještě dokoncena ani zkolaudovana, a tudiz ještě není predmetem dane)?
Dekuji a s pozdravem, M.T.
-
dodatečné přiznání k dani z nemovitosti
Dobrý den,
jsem vlastníkem lesů,které byly dříve zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení a byly tudíž osvobozeny od daně z nemovitostí. V daňovém přiznání jsem je z tohoto důvodu ani neuvedla,platila jsem pouze daň z nelesních pozemků. Nyní jsem však zjistila,že zmíněné lesy již od roku 2001 včetně jsou zařazeny do kategorie lesů hospodářských,které dani z nemovitosti podléhají. Chci se zeptat,jak mám tuto záležitost řešit-zřejmě dodatečným daňovým přiznáním - a za kolik let zpětně se musí daň přiznat a zaplatit a jaké penále event. pokutu za tyto nezaplacené roky může Finanční úřad vymáhat.
Dále se chci ještě dotázat na daň ze staveb. Na pozemku vedeném jako ostatní plocha jsme postavili a v roce 1997 kolaudovali novostavbu. Jelikož se na novostavbu vztahuje 15 let od kolaudace osvobození od daně ze staveb,myslela jsem si ,že v daňovém přiznání ,které jsem podávala ještě i za další pozemky a i za pozemek na němž stavba byla postavena,nemusím uvádět tu stavební parcelu s domem a že podám změnové daňové přiznání,až uplyne lhůta,po kterou je novostavba od daně osvobozena. Platím daň za celý pozemek tak jak byl před postavením domu. Může mne Finanční úřad nějak postihnout za to neuvedení stavby v daňovém přiznání i když tím zatím žádná daňovám povinnost za stavbu nevznikla,neboť ještě neuplynulo 15 let od kolaudace. Mám to rovněž řešit dodatečným přiznáním,kde bude stavba uvedena jako prozatím osvobozená od daně z nemovitosti? Děkuji.