Hlavní navigace

Nepřehlédněte: změny v nemocenském pojištění od 1. ledna 2012

9. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Změny ve zdravotním pojištění se dotknou všech, kdo pobírají nemocenské, mateřskou, ošetřovné nebo lidově řečeno „paragraf“.

Nový rok se neúprosně blíží a my proto pokračujeme v tématech o změnách, které přijdou s prvním lednem. Tentokrát se zaměříme na nemocenské pojištění.

Nejprve se sluší zopakovat, jaké všechny dávky jsou navázány na nemocenské pojištění, a proto se jich změny mohou dotknout. Jsou to:

  • nemocenské,
  • peněžitá pomoc v mateřství,
  • ošetřovné,
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tyto dávky tedy získáte, pouze pokud se budete účastnit nemocenského pojištění. Účastni jsou automaticky zaměstnanci a dobrovolně také osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Neodvolané zůstává neodvolaným

Stejně jako minulý rok platí, že nemocenské náleží od 22. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, maximálně však 380 kalendářních dnů. Během prvních 21 dní platí od 4. do 21. dne zaměstnancům náhradu mzdy během nemoci jejich zaměstnavatel (při karanténě od prvního pracovního dne) a OSVČ mají během prvních tří týdnů z hlediska nemocenského i nadále smůlu. Jak nám minulý rok sdělil zaměstnanec tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek, opatření by mělo platit do roku 2013. Uvidíme, co se stane pak. Čtěte více: Rok 2011: Další nevýhody pro OSVČ, tentokrát v nemocenském pojištění

I nadále zůstává 100% zápočet denního vyměřovacího základu do první redukční hranice při výpočtu mateřské. Nezapomeňte, že pro nárok na mateřskou musí být maminky v posledních dvou letech před nástupem účastny nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 dnů. U OSVČ navíc platí ještě lhůta 180 dnů účasti pojištění v posledním roce přede dnem podpůrčí doby.

(Ne)změny ve výpočtu

Z novinek, které měly původně platit pouze pro rok 2010, ale zákonodárci je protáhli i do příštího roku můžeme shrnout, že dávky nemocenského pojištění se vypočtou:

  • nemocenská jako 60 % denního vyměřovacího základu,
  • ošetřovné jako 60 % denního vyměřovacího základu (náleží od 1. dne),
  • mateřská jako 70 % denního vyměřovacího základu.

Jak už jsme si v minulosti mnohokrát ukázali na modelových příkladech, pro stanovení dávek nemocenského pojištění používáme i tzv. redukční hranice. Pro rok 2012 platí:

  • první redukční hranice je stanovena do 838 Kč,
  • druhá redukční hranice do 1257 Kč,
  • třetí redukční hranice do 2514 Kč.

Nad třetí redukční hranici se do výpočtu už žádná částka nezahrnuje. I nadále platí, že u nemocenského se do první hranice započte 90 % denního vyměřovacího základu (DVZ) (u mateřské 100 % DVZ), do částky druhé hranice 60 % DVZ a do částky třetí redukční hranice pak 30 % DVZ.

Vyšší minimální zálohy pro OSVČ

OSVČ se v příštím roce opět zvýší minimální zálohy. I nadále zůstává sazba pojistného pro OSVČ 2,3 % z minimálního vyměřovacího základu. Ten ale nově činí 5000 Kč, což nás prostým výpočtem dovede k nové výši měsíční minimální zálohy, která odpovídá 115 Kč.

Vývoj minimálních záloh na nemocenské pojištění pro OSVČ (hlavní činnost)
Rok Výše minimální zálohy
2008 56 Kč
2009 56 Kč
2010 56 Kč
2011 92 Kč
2012 115 Kč

Protože je od roku 2011 pro OSVČ navázána záloha nemocenského na důchodové pojištění (vyměřovací základy musí být ve shodě), zmíníme i změnu zálohy u důchodového pojištění. Podrobnosti změn vysvětlujeme například v článku Rok 2011: Konec snu o maximální mateřské.

Ve stručnosti připomeneme, že zálohy na důchodové i nemocenské pojištění musí OSVČ platit ze stejného vyměřovacího základu. Pokud byste si úhradou zálohy na nemocenské, která odpovídá vyššímu měsíčnímu základu než u důchodového pojištění, omezí se tato záloha jen na vyměřovací základ odpovídající důchodovému pojištění. Pokud byste to chtěli udělat opačně – tedy platit více na důchodové, pak tomu můžete uzpůsobit i zálohy na nemocenské. Přeplatek na důchodovém pojištění se ale nevrací.

Záloha na důchodové pojištění zůstává pro příští rok ve výši 29,2 % měsíčního vyměřovacího základu. Minimální měsíční vyměřovací základ však činí 6285 Kč, takže nová výše zálohy pro OSVČ při hlavní činnosti bude činit 1836 Kč.

Vývoj minimálních záloh na důchodové pojištění pro OSVČ (hlavní činnost)
Rok Minimální výše zálohy
2008 1596 Kč
2009 1720 Kč
2010 1731 Kč
2011 1807 Kč
2012 1836 Kč

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).