Hlavní navigace

Zlevněnou hypotéku nedostanete "zadarmo"

3. 5. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Hypotéky se jen hemží slevami. Aktuální široká nabídka umožňuje vybrat si produkt na míru, jak se ale říká: slevu nikdo nechce dát zadarmo.

Zadarmo ani kuře nehrabe. Pokud se jedná o finanční instituci, platí to dvojnásob. Ačkoli se nyní zájemci o hypoteční úvěr mohou vybírat ze široké nabídky akčních úrokových sazeb, je tu jedno všudypřítomné Ale. I když srovnáme hypotéky podle aktuálních minimálních úrokových sazeb, nebude mít žebříček příliš velkou vypovídací hodnotu. Kromě toho, že náklady podstatně ovlivní i poplatky, je minimální sazba vždy podmíněna výší úvěru, délkou fixace, účtem u banky nebo alespoň sjednaným pojištěním. Zajímavé téma: Získejte snadno nemovitost až o třetinu levněji (NÁVOD)

Česká spořitelna

Počátkem dubna začala Česká spořitelna nabízet snížení úrokové sazby hypotečního úvěru, který je možné získat s minimální roční sazbou 4,49 %. Podmínkou je, že úvěr si musíte sjednat s fixací úrokové sazby na 5 let a dobu splácení nastavit minimálně na 20 let. Na úvěry s kratší dobou splácení nebo fixace se bude vztahovat standardní úroková sazba.

Akční zvýhodnění se vztahuje na polovinu úvěru. Maximálně ale na hypotéku do výše 3 mil. Kč. Jako součást hypotéky je potřeba si sjednat pojištění schopnosti splácet, jinak, podle pracovníka informační linky, na úrokovou slevu nedosáhnete. Se sjednáním úvěru získáte automaticky i online ocenění nemovitosti přímo na pobočce. Využít můžete i nabídky čerpat úvěr (nejpozději) tři měsíce po podpisu smlouvy.

Při sjednání hypotéky ušetříte také na některých poplatcích. Banka nic neúčtuje za vyřízení úvěru a po skončení období fixace můžete také předčasně splatit 20 % ze zbývající výše hypotéky. V případě, že budete splácet úvěr z Osobního účtu České spořitelny, získáte další slevu z úroku o 0,1 %. Akce platí i pro nefinancovanou hypotéku od jiné banky.

ČSOB

Od poloviny dubna připravila akci na své hypotéky i ČSOB. Ta jde cestou slevy 0,1 % ze sazby za každý započatý milion Kč úvěru. Maximálně vám ale banka sleví 0,4 % pro hypotéky nad 3 mil. Kč. Minimální sazba, na kterou můžete dosáhnout je tedy aktuálně 4,69 % ročně. Jak se ale říká, něco za něco. Minimální sazby dosáhnete, pokud si necháte zasílat svou výplatu na účet u ČSOB (pak nepotřebujete ani potvrzení o příjmu) a využijete 2 ze 3 pojištění (domácnosti, nemovitosti nebo úvěru). Splnění těchto podmínek vám zajistí slevu ze sazby o čtvrt procenta. Tato sleva už je ale v uvedené minimální sazbě zahrnuta. Čtěte také: Chcete mít jistou hypotéku? Pořiďte si rodinu aneb Jak banky skórují klienty

Slevu můžete využít na úvěr i na 100 % zástavní hodnoty. Fixovat můžete svou akční úrokovou sazbu na jeden, tři nebo pět let. Kromě akční sazby za vás banka zajistí potřebné dokumenty z Katastru nemovitostí nebo ocenění nemovitosti.

Akci mohou využít také žadatelé o dotaci z programu Zelená úsporám. Pokud klienti chtějí dotaci získat a na realizaci úsporného opatření nemají peníze, mohou využít této zvýhodněné sazby. Klienti tak získají možnost překlenout období, než dotaci obdrží, uvádí banka s tím, že výhodou tohoto postupu je, že klientům, kteří o státní dotace požádají, umožní bezplatnou mimořádnou splátku až do výše dotace ve chvíli, kdy jim na účet přijdou od státu peníze.

Anketa

Máte hypotéku?

GE Money Bank

Počínaje prvním dubnem zlevnila své hypotéky i GE Money Bank. Abyste mohli využít zvýhodněnou minimální sazbu 4,69 % ročně, musíte si pořídit hypotéku s fixací na tři nebo pět let. Úvěr je s danými podmínkami možné čerpat ve výši od 300 tisíc. Horní limitní hranici tvoří 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. GE Money Bank umožňuje sjednávat hypotéky se splatností od 5 do 30 let. Banka 0,5 % zvýhodněním odměňuje také klienty, kteří využívají účet Genius Active nebo Genius Gold.

Pokud o hypotéku požádáte do 30. června s tím, že do konce srpna podepíšete smlouvu, nebudete platit poplatek za zpracování úvěru. V průběhu fixace také můžete bez sankcí využít možnosti mimořádných splátek. K hypotéce si můžete sjednat pojištění nemovitosti a pojištění schopnosti splácet, které vám také dopomůže k nižší sazbě. Podobné téma: Je správná doba ke koupi bytu?

Hypoteční banka

Hypoteční banka, stejně jako ČSOB, poskytuje slevu z úrokové sazby o 0,1 % za každý započatý milion. Maximální výše slevy je 0,4 %. Akce se nevztahuje na Americkou hypotéku, Předhypoteční úvěr a Převzetí dluhu.

Slevu na úrokové sazbě můžete kombinovat se slevou, kterou účtem u Hypoteční banky, zasíláním své výplaty na účet v ČSOB nebo Poštovní spořitelně nebo za využití dvou ze tří nabízených pojištění (domácnost, nemovitost, pojištění schopnosti splácet). Nejnižší sazba, které můžete využít, je 4,69 % ročně. Na tu dosáhnete s 3letou fixací na úvěr do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Kromě akční sazby můžete svůj úvěr zlevnit sjednáním přes internet. Ušetříte svou peněženku o poplatek za zpracování a za 1500 Kč za čerpání hypotečního úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva do katastru. Získat můžete také odhad nemovitosti za zvýhodněnou cenu 900 Kč.

Najděte si svoji vlastní nemovitost

reality.měšec.cz

Velký dům

Komerční banka

Komerční banka nabízí ještě o něco nižší minimální sazbu hypotečního úvěru, než předchozí konkurenti. Úrok začíná na 4,45 % pro 3, 4 a 5leté fixace na hypotéky v kategorii Klasik do 85 % hodnoty zastavené nemovitosti.

K hypotékám nabízí banka také možnost uzavření pojištění schopnosti splácet, které pro vás může být cestou k nižší úrokové sazbě. Dalším způsobem, jak můžete pozitivně ovlivnit úrok, je sjednání životního pojištění u Komerční pojišťovny. Na vaše přání také banka zajistí ohodnocení zastavované nemovitosti.

LBBW Bank

LBBW Bank podporuje akční sazbou vybrané hypotéky nad 2 mil. Kč.Sazba se snižuje v závislosti na výši úvěru. Její minimální výše je 4,59 % p.a. Podmínkou k jejímu dosažení je dodržení 4leté a delší fixace a podepsání smlouvy do 30. května. Podle informací pracovníka informační linky se nižší sazby poskytují na úvěry do 70 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Akční nabídka je platná i pro refinancování hypotéky od jiné banky nebo pro konsolidaci úvěrů. Úrok se naopak nevztahuje například na Americkou hypotéku nebo refinancování neúčelové hypotéky. Čtěte také: Kdy se zateplení domu a bytu vyplatí?

Modrá pyramida stavební spořitelna

V posledním dubnovém týdnu přistoupila ke snížení sazby u Hypoúvěrů také Modrá pyramida. Úrokovou sazbu snížila o 0,06 % u Hypoúvěrů GARANT. Minimální úrok, kterého mohou zájemci dosáhnout, je 4,99 % ročně. Tuto možnost ale mají jen ti, kteří budou hypotéku splácet prostřednictvím Modrého konta nebo jiného běžného účtu vedeného Komerční bankou. V opačném případě  budou mít klienti úrok o 0,2 % vyšší. Splatnost úvěru je možné sjednat nejdéle na 25 let.

Dále stavební spořitelna nabízí možnost mimořádných vkladů na účet stavebního spoření ve fázi překlenovacího úvěru a mimořádných splátek či jednorázové splacení přiděleného úvěru bez penalizace. Těm, kteří si naspoří minimálně 35 % z cílové částky pak nabízí spořitelna úrokovou sazbu 4,69 %.

Oberbank

Oberbank svou kampaň za levnější hypotéky spustila už v polovině února. Od té doby nabízí klientům minimální roční sazbu hypoték 4,60 %. Tento úrok ale získáte pouze v případě, že vám ho banka bude fixovat pouze jeden rok.

Dále banka nabízí akční úrokovou sazbu také na refinancované úvěry. Při 4,7% roční úrokové sazbě můžete svou hypotéku refinancovat s fixací na 3 roky. V tomto případě zaplatíte za zpracování úvěru včetně odhadu fixní poplatek 5000 Kč. Jindy činí 0,7 % z částky, minimálně však 8000 Kč, maximálně 25 000 Kč. Čtěte také: Stát dotuje ekologické bydlení. Máte šanci na podporu?

Poštovní spořitelna

Během druhé půli dubna přišla s nabídkou nižší minimální úrokové sazby také Poštovní spořitelna. Nyní ji nabízí od 4,59 % ročně. Nejnižší sazbu získají ti, kteří si sjednají úvěr s fixací na tři roky. O 0,4% bonus si může snížit úrok žadatel výší úvěru. Čím vyšší úvěr si půjčíte, tím větší bonus obdržíte.

Další slevy můžete získat tím, že si necháte zasílat mzdu na osobní účet Era a k tomu uzavřete dvě ze tří nabízených pojištění k hypotékám (domácnost, nemovitost, schopnost splácet). Splněním těchto podmínek si můžete přilepšit až o 0,25 % z úrokové sazby. V souvislosti s pořizováním hypotéky můžete také využít expresního ocenění bytu zdarma. Čtěte také: Převratná hypotéka je sexy, revoluční nikoli

Raiffeisenbank

Ke konci dubna zlevnila hypotéky také Raiffeisenbank, která snížila svou minimální úrokovou sazbu na 4,54 % ročně. Snížení sazby pro nejlepší klienty o dvě desetiny není časově omezené, o dalších 0,25 %  sazba klesá všem našim klientům s výjimkou úvěrů s jednoletou sazbou v rámci akce trvající do konce června, uvedl produktový manažer Raiffeisenbank Jan Bureš.  Banka dále sníží sazbu klientům, kteří zde mají účet nebo spoří či investují.

Od počátku roku také Raiffeisenbank odpouští poplatek za poskytnutí úvěru, který se od června rozhodla zrušit úplně (kromě hypoték  bez dokládání příjmu). 

Wüstenrot hypoteční banka

Hypoteční úvěry na bydlení a refinancování zlevnila také Wüstenrot hypoteční banka. Minimální úrokovou sazbu můžete sjednat od 4,34 % ročně, platí ale jen pro hypotéky, u kterých bude banka fixovat úrok jen jeden rok. Na úrok 4,49 % p.a. dosáhnou klienti s tříletou fixací. Nejvíce zlevnily hypotéky do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Úrokové zvýhodnění nabízí také EXTRA úrokové sazby, které sjednáte u hypoték na více než 1,5 mil. Kč, kdy bude úvěr odpovídat maximálně 70 % zástavní hodnoty. Pro tuto sazbu ale musíte patřit do kolonky „bonitní klient“. Pak můžete při 3leté fixaci získat sazbu 4,44 % ročně.

Účto_tip_změny21

Wüstenrot také odpouští poplatek za vyřízení úvěru pro hypotéky do 85 % hodnoty nemovitosti, které jsou poskytovány s fixací na 5 let.

Minimální úrokové sazby z hypoték
Poskytovatel Minimální sazba (p.a.) Faktory ovlivňující výši sazby
Česká spořitelna 4,49 % fixace min. 5 let, pojištění úvěru,
splátky do 20 let,
ČSOB 4,69 % fixace 1,3,5 let, 2 ze 3 nabízených pojištění
GE Money Bank 4,69 % fixace 3, 5 let, účet u banky
Hypoteční banka 4,69 % fixace 3 roky, 70 % ZHN,
2 ze 3 pojištění, účet u banky
Komerční banka 4,45 % fixace 3–5 let, do 85 % ZHN, pojištění úvěru
LBBW Bank 4,59 % úvěr nad 2 mil. Kč, fixace min. 4 roky, do 70 % ZHN
Modrá pyramida 4,99 % splatnost do 25 let,
  účet v bance, výše úvěru
Oberbank 4,60  % fixace 1 rok, do 85 % ZHN
Poštovní spořitelna 4,59 % fixace 3 roky, výše úvěru,
2 ze 3 pojištění, účet u banky
Raiffeisenbank 4,54 % výše úvěru, účet u banky či spoření, investování u banky
Wüstenrot hypoteční banka 4,34 % fixace 1 rok, do 70 % ZHN

ZHN – zástavní hodnota nemovitosti

Autor článku

Autorka příležitostně publikuje pro Měšec.cz, magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).