Hlavní navigace

Získejte snadno nemovitost až o třetinu levněji (NÁVOD)

27. 4. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zvýšené počty exekucí nahrávají zejména zájemcům o koupi nemovitosti. Za dražbu nic neplatíte a nemovitost můžete získat i za dvě třetiny odhadní ceny.

Úvěrový boom je za námi. Zbylo z něj spousta dluhů, které nemá kdo splácet a dražby se hemží nabídkami nemovitostí zabavených v exekuci. Nejčastěji kvůli nesplácenému úvěru a nehrazenému pojištění.

Podání začíná na dvou třetinách ceny nemovitosti

Například Exekutorský úřad Přerov zaznamenal oproti minulým rokům téměř dvojnásobný nárůst dražených nemovitostí. Z 254 dražených nemovitostí v roce 2008 vzrostl jejich počet na 452 v roce 2009 a za první tři měsíce letošního roku vydražil úřad 145 nemovitostí. Příčinou jsou mnohem častější exekuce nemovitého majetku, což je v praxi exekutorů až poslední způsob, jak od povinného vymoci dluh, uvádí zpráva úřadu. Čtěte také: Je správná doba ke koupi bytu?

Zhoršená finanční situace domácností, které nejsou schopny plnit své závazky a tak  se musí vzdát zastavené nemovitosti, může být pro jiné přínosem. Těžit z ní mohou zejména zájemci o koupi pozemku či domu. Pokud se totiž rozhodnete pořídit nemovitost v dražbě, máte na to nyní ideální podmínky. Podle přerovského úřadu můžete pořídit nemovitost v dražbě až o třetinu levněji a zvýšený počet exekucí vám zajistí také široký výběr. Většinou se jedná o rodinné domy, byty, pozemky a garáže. Ten, kdo teď plánuje pořízení nemovitosti, ať už k investici nebo pro vlastní potřebu, má nejlepší příležitost. Nejnižší podání v našich dražbách začíná na dvou třetinách odhadní ceny, upozornil Tomáš Vrána, soudní exekutor Exekutorského úřadu v Přerově. Dodal také, že pokud se nemovitost nepodaří napoprvé vydražit, vyvolávací cena nemovitosti se ještě snižuje.

Kde začít

Jak se ale o takové dražbě dozvědět? Exekutoři vyvěšují dražební vyhlášky na adrese www.portaldra­zeb.cz. Protože ale tento přehled nepodléhá exekučnímu řádu, nemusí být seznam dražeb úplný. Čtěte také: Stavební spořitelny začaly odpouštět poplatky, poradce to příliš nepotěší

Celý ho najdete v Centrální evidenci exekucí. Tu spravuje přímo Exekutorská komora ČR. Na adrese www.ceecr.cz  si můžete podle čísla exekuce najít přímo konkrétní dražbu včetně dražební vyhlášky. Najdete zde i informace o nejnižším podání, případné obhlídce i tzv. dražební jistotě. Exekutoři také mohou dle vlastního uvážení  zveřejňovat své dražby i na realitních serverech.  

Dražba pro všechny

Dražby se může zúčastnit každá osoba, která v ČR může nabýt nemovitost. Nebude vás to stát žádný vstupní poplatek. Uhradit musíte jen tzv. dražební jistotu. Jistina se odvíjí od ceny nemovitosti. U rodinného domku může dosáhnout například částky kolem 100 000 Kč, sdělil serveru Měšec.cz David Tala, asistent ředitele Exekutorského úřadu Přerov. Pokud nic nevydražíte, částka se vám vrátí zpět. V případě, že byste vydraženou nemovitost nedoplatili, využije se právě tato vaše záloha.

Pokud svou vytipovanou nemovitost úspěšně vydražíte, musíte doplatit nemovitost do hodnoty nejvyššího podání. Poté exekutor oznámí změnu vlastnického práva na katastrální úřad a na vás čeká ještě povinnost úhrady daně z převodu nemovitosti. Podobné téma: Hypotéky zlevnily, banky snižují úroky a odpouštějí poplatky

Draženou nemovitost můžete financovat hypotékou

Pokud jste si vyhlédli v dražbě domek, na který vám chybí nějaké prostředky, můžete si ho pořídit i na hypotéku. Počítejte ale s tím, že banka bude požadovat do zástavy jinou než draženou nemovitost. V případě, že nemáte co do zástavy, nabízí se vám ještě možnost předhypotečního úvěru. Jedná se o dva úvěry na jednu smlouvu. V první fázi je úvěr poskytnut jako nezajištěný a  klient platí navíc rizikovou přirážku ve výši 2,3 %. Poté co nemovitost vydraží a je zapsán jako vlastník, zřídí k ní zástavní právo ve prospěch banky a nezajištěný úvěr se splatí hypotékou se standardní úrokovou sazbou, vysvětlil postup Raiffeisenbank mluvčí Tomáš Kofroň.

Předhypoteční úvěr i hypotéku na draženou nemovitost poskytuje například Česká spořitelna a ČSOB. Hypotéku na draženou nemovitost získáte i u Oberbank. Čtěte také: Převratná hypotéka je sexy, revoluční nikoli

Obě možnosti nabízí svým klientům také Hypoteční banka. U dražeb je v rámci hypotečního úvěru možno zpětně proplatit částku, kterou klient složil jako dražební jistotu, informovala server Měšec.cz Irena Zatloukalová, mluvčí Hypoteční banky. Nemáte-li do zástavy jiný objekt, můžete využít předhypoteční úvěr. Klient vždy uzavírá současně smlouvu o předhypotečním úvěru spolu s hypotečním, jehož účelem vždy bude, mimo jiné, právě refinancování předhypotečního úvěru, dodala ještě Zatloukalová.

Anketa

Budete v dohledné době kupovat nemovitost?

Hypoteční i předhypoteční úvěr můžete získat také u Komerční banky. V případě poskytnutí předhypotečního úvěru bez zajištění je výše úvěru limitována maximálně 100 % ceny obvyklé nemovitosti a maximálně 3 mil. Kč, upozornil server Michal Teubner, který také zdůraznil, že k doložení účelu úvěru musí být předložen „Protokol o provedené dražbě“.

Poštovní spořitelna pro nákup dražené nemovitosti doporučuje spíš předhypoteční úvěr. Ten slouží k překlenutí doby, kdy není možné v okamžiku čerpání na nemovitost vložit zástavní právo. Klient tak získá nezajištěný hypoteční úvěr s pevnou úrokovou sazbou, ale přitom bez ručitelů či směnek, uvedla pro server Měšec.cz Denisa Salátková z Poštovní spořitelny. Klient čerpá úvěr na základě předložení „Usnesení o příklepu“.

LBBW Bank nabízí pro tyto účely americkou hypotéku, stejně jako mBank. S americkou hypotékou si ale za úvěr připlatíte více než za klasický hypoteční. Peníze z tohoto hypotečního úvěru si klient může použít na cokoliv, nicméně toto by byla pro klienta příliš drahá možnost financování nákupu nemovitosti, míní Martina LambertLBBW Bank a zdůvodňuje:  nevýhodou by v tomto případě bylo i to, že klient musí mít hypotéku schválenou předem, přičemž neví, jakou částku bude skutečně potřebovat a navíc bude mít zbytečně vysokou sazbu. 

Hypoteční i předhypoteční úvěr nabízí také Raiffeisenbank. Banka, stejně jako ostatní, poskytuje hypotéku na draženou nemovitost s tím, že úvěr musíte zastavit jinou nemovitostí. Je možné využít i předhypoteční úvěr Klasik Plus, kdy dostane peníze a zástavní právo ve prospěch banky se zřídí až po převodu vlastnictví vydražené nemovitosti, uvedl Tomáš Kofroň. Čtěte také: Chcete mít jistou hypotéku? Pořiďte si rodinu aneb Jak banky skórují klienty

Největší databáze nemovitostí na českém internetu

Katalog
realit

Má hypotéka na draženou nemovitost jiné parametry?

Pokud zastavíte hypoteční úvěr na draženou nemovitost jiným objektem, můžete získat úvěr s nezměněnými podmínkami. Hypotéka je poskytnuta za standardních podmínek bez navyšování úrokové sazby, řekla serveru Vendula Voláková z tiskového centra České spořitelny. Stejný přístup Komerční banky potvrdil také Michal Teubner: Pokud by byl na koupi nemovitosti v rámci exekuční dražby poskytován přímo hypoteční úvěr zajištěný jinou vhodnou nemovitostí, bude tento úvěr poskytován se standardními parametry a za standardních podmínek.

Jinde ale můžete narazit na určitá omezení, jako v případě GE Money Bank. Standardně je u této hypotéky omezena maximální částka, doba splatnosti je okolo 1 roku a vzhledem k vyššímu riziku předhypotečního úvěru (není zajištěný) je vyšší i úroková sazba, zdůraznila serveru Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).