Hlavní navigace

Zájemcům o práci dá šanci státní projekt Outplacement

8. 7. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: UNIPETROL RPA, s.r.o.
Nezaměstnanost sice zatím nedosáhla hranice 4 %, je ale pravděpodobné, že během letních měsíců a na podzim poroste. Stát chce dát zaměstnavatelům, kteří přijmou propuštěné zaměstnance, až 15 tisíc na výplatu mezd.

Koronakrize se zatím na trhu práce nepodepsala příliš viditelně, podle analytiků ale má nezaměstnaných postupně přibývat. Podle aktuální statistiky Úřadu práce ČR (ÚP ČR) dosáhla nezaměstnanost v červnu hodnoty 3,7 %. Oproti květnu jde o nárůst o 0,1 procentního bodu. Ke 30. červnu se na ÚP ČR nově registrovalo 38 504 uchazečů o zaměstnání, což je jen o 119 (celkem 38 385) lidí více než v květnu.

Celkově bylo na konci června v evidenci úřadů práce 269 637 nezaměstnaných. Nejčastěji se na úřadech práce nově registrují lidé, kteří pracovali v oblasti služeb, především jde o pohostinství, hotelnictví, dopravu a cestovní ruch. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenal ÚP ČR ve 40 okresech. Nejvíce lidí bez práce přibylo v okresech Mladá Boleslav (o 8,0 %), Praha (o 7,8 %), Karlovy Vary (o 7,3 %), Teplice (o 5,0 %) a Ústí nad Labem (o 4,7%).

Podporu v červnu pobíralo téměř 100 tisíc lidí

Podporu v nezaměstnanosti v červnu pobíralo celkem 93 429 nezaměstnaných. Přičemž průměrná výše podpory měla hodnotu 8742 korun. Celkem úřady práce vyplatily na podpoře v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci částku 1 040 566 129 korun.

Situace na trhu práce zejména v mezinárodním kontextu vůbec nevypadá špatně, pokud vezmeme v úvahu, že nejenom česká ekonomika čelí hluboké recesi. Zafungovala vládní opatření na podporu pracovních míst, zejména program Antivirus a ošetřovné. Náročné měsíce nás ale teprve čekají. Ke konci června skončilo ošetřovné, na trh se dostávají čerství absolventi a první firmy oznamují redukci pracovních pozic, říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Nezaměstnanost může dosáhnout až 6 %

Podle Vejmělka bude klíčkový podzim, kdy budou končit výpovědní lhůty zaměstnanců, kteří dostali výpověď po omezení vládních opatření na podporu pracovních míst. Navíc budou sčítat škody i firmy podnikající v oblasti turistického ruchu. Podstatné prý je, jak se vláda postaví k programům na podporu zaměstnanosti po skončení současných balíčků. Nezaměstnanost půjde během prázdninových měsíců postupně nahoru, a to až na úroveň 4% podílu nezaměstnaných. Pro podzimní měsíce se dá očekávat nárůst podílu nezaměstnaných přes 6 %, domnívá se Jan Vejmělek. 

Projekt Outplacement má pomoci až 4 tisícům zájemcům o práci

Nejpalčivějším důsledkům nezaměstnanosti se Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) snaží předejít chystaným balíčkem zaměstnanosti, jehož součástí je projekt Outplacement, který má lidem pomáhat s nalezením nového zaměstnání ještě v průběhu výpovědní lhůty. Cílem je, aby neskončili v evidenci úřadu práce. Projekt dá šanci ale pouhým čtyřem tisícovkám zájemcům o práci, takže čím dříve se do něj zapojí, tím lépe.

Program probíhá od 1. června 2020 až do 30. června 2022 ve všech regionech, kromě hlavního města Prahy. Ostrému spuštění projektu v rámci celé České republiky předcházelo testování jeho úspěšnosti ve třech regionech (v Kraji Vysočina, Ústeckém a Moravskoslezském kraji). V minulosti zde pomohl stovkám lidí. Financování projektu si podle MPSV vyžádá téměř 500 milionů korun. Peníze do něj půjdou z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Kdo se může do projektu zapojit?

Do projektu se mohou přihlásit zaměstnanci, kterým hrozí ztráta zaměstnání kvůli hromadnému propouštění nebo jsou ve výpovědní době, a současně se zaevidovali na Úřadu práce ČR jako zájemci o zaměstnání. Vstoupit do něj mohou také zaměstnanci, kterým končí pracovní poměr dohodou nebo na základě pracovní smlouvy na dobu určitou. Kontaktovat mohou přímo úřady práce ve svém regionu.

Kromě individuální péče nabízí projekt i další aktivity, jako je třeba kariérní poradenství, školení v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo proškolení v oblasti měkkých dovedností. Zájemci mohou absolvovat i rekvalifikační kurzy, popisuje přínos projektu Zdeněk Osmanczyk, ředitel Odboru projektová kancelář z Generálního ředitelství ÚP ČR.

Zaměstnavatelé dostanou na jednoho zaměstnance až 15 tisíc

Při účasti na školeních a poradenství mohou zájemci o zaměstnání zapojení do projektu požádat úřad práce o proplácení cestovních výdajů. Případně mohou požádat o hlídání dětí a jiných závislých členů rodiny. Dále mohu mít nárok na zaplacení vstupní prohlídky u lékaře, případně za vyšetření nutná pro rekvalifikaci a nástup do zaměstnání.

dan_z_prijmu

Projekt počítá také s potenciálními zaměstnavateli, kteří přijmou propouštěné pracovníky zapojené do projektu. Jestliže se rozhodnou je zaměstnat, mohou získat po dobu 9 měsíců měsíční příspěvek na úhradu jejich mezd ve výši až 15 000 korun. Přesná výše příspěvku se bude odvíjet od dalších kritérií, jako je například rozsah pracovního úvazku, znevýhodnění daného uchazeče o zaměstnání a podobně.

Peníze dostanou i na rekvalifikaci budoucích zaměstnanců

V případě potřeby navíc mohou zaměstnavatelé v rámci projektu své nové zaměstnance dále vzdělávat. Pokud úřad práce požádají o příspěvek na náklady související s jejich rekvalifikací a současně mají nárok na proplacení mezd zaměstnanců v průběhu vzdělávání, dostat by měli až 100 % nákladů vynaložených na odborný rozvoj nových pracovníků, maximálně ale po dobu 6 měsíců. K žádosti o příspěvek bude nutné doložit čestné prohlášení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).