Hlavní navigace

Vzniknou z paneláků ghetta nebo atraktivní bydlení?

22. 10. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V panelových bytech bydlí třetina obyvatel. Hrozí, že se jednoho dne probudí v ghettu?

Panelové domy postavené z prefabrikovaných panelů představovaly pro normalizační komunistický režim efektivní způsob, jak rychle vyřešit problém s bydlením. Unifikovaný způsob bydlení měl setřít veškeré sociální rozdíly a stovkám tisícům lidí výrazně zvýšit kvalitu bydlení.

Panelové domy, především z druhé poloviny 70. letech, však byly stavěny rychle. Nebyly vybudované příjezdové cesty, všude byl hluk a prach z dokončované výstavby. Bydlení v prvních letech tak nebyl žádný med, plasticky o tom vypovídá například film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště od režisérky Věry Chytilové. Tento film se také nachází na Youtube:

Rekonstrukce panelových domů a ne/povedené fasády

Situace se ale postupně měnila, například s výstavbou metra se „paneláky“ stávaly i atraktivním způsobem bydlení. V 90. letech nastala pro panelové domy nová etapa. Energie výrazně zdražovaly a znamenalo to, že bydlení v energeticky neefektivních panelových domech se kvůli tepelným ztrátám neustále prodražovalo.

Družstva či sdružení vlastníků jednotek proto přistupovaly k rozsáhlým rekonstrukcím a zateplování domů. Panelové domy se izolovaly, stará okna se vyměnila za plastová.

Bohužel v některých případech docházelo také k tomu, že na panelových domech vznikaly nadstavby, barvy na fasádě také nebyly zvoleny zrovna optimálně, i když v tomto případě se jedná o subjektivní hledisko. Ze zašedlých panelových sídlišť se tak stalo sídliště plné nejrůznějších barev, které však na sebe nijak nenavazovaly a vytvářely dojem neuspořádanosti.

Na příklady novodobého panelového baroka se podívejte v galerii: 

Kvalitní bydlení nebo ghetta?

Lze v současné době považovat panelové domy za kvalitní? Panelové domy za kvalitní zástavbu rozhodně nepovažuji, a to z mnoha důvodů. Byly navrženy v dobách rozvinutého socialismu a jsou mimo jakékoliv současné stavební normy. Jedním z významných nedostatků je zateplení stěn, jenž je tak minimální, že se v těchto domech protopí několikanásobek toho, co v dobře zatepleném domu. Celá koncepce panelových domů je dělaná tak, že vůbec neřeší žádný hluk. Domy mají taktéž nekvalitní jádra či okna, uvedl k panelovým domům developer Evžen Korec.

Podle něj se z panelových domů už teď stávají ghetta, do kterých se stahují sociálně problémoví lidé. Naopak ti, kteří se postupně budou dostávat na vyšší životní úroveň, si totiž budou kupovat bydlení v novostavbě, dodává Korec. 

V podstatě tak souhlasí s názorem dalšího developera Dušana Kunovského, který také kritizuje panelovou zástavbu a tvrdí, že zde vzniknout ghetta. Jedná se však o developery, jejichž cílem je především prodávat nové byty.

Řada lidí si v článku Z paneláků se stanou ghetta, tvrdí developeři také bydlení v panelových bytech pochvalovala. Čtenář s přezdívkou bob o bydlení v panelovém bytě tvrdil:.Přidám se k ostatním – ten pán pěkně kecá, pokud jde o ty paneláky. Ale abych uvedl konkrétní příklad. Náš panelák jsme beze srandy luxusně opravili. Když u nás byla návštěva ze vsi, tak se naprosto vážně ptali „vy bydlíte v novostavbě“? A pozor, všechny ty mraky oprav/úprav/vylepšení za „pouhých“ cca 200 tisíc na byt. Především paneláková sídliště jsou v naprosté většině kvalitnější bydlení než novostavby – 30 let vzrostlá zeleň, dětská hřiště, infrastruktura, jistota že za domem nepovede za 5 let dálnice atd,

Některé panelové domy často nebyly postaveny kvalitně a existují dokonce názory, že panelové domy jsou na hranici své životnosti: Systém panelových domů byl navržen na několik desítek let. Tyto domy určitě nespadnou během příštích desetiletí. Nikdo je bourat nebude, protože se tolik nových bytů nepostaví. Jedná se o zásadně nekvalitní bydlení, ve kterém stále více zaznívá i sociální aspekt, uvádí také  Korec. 

skoleni_21_6

Jak se vyvíjela cena panelových domů?

Panelové bydlení dominovalo dlouho na nemovitostních trzích, především kvůli nedostatku nových bytů. Než byly počátky krize na nemovitostním trhu v roce 2008, tak se cena panelových bytů lišila oproti novostavbám v obdobných lokalitách jen velmi málo. Od roku 2008 však nastává prudký propad cen u panelových, který trvá až do roku 2013. Důvody jsou následující:

  • Atraktivnost panelového bydlení - Pověst panelového bydlení se postupně zhoršuje s tím, že slouží pouze jako startovní bydlení pro nepříliš majetné rodiny, které však na panelové bydlení nahlížejí jako na dočasné řešení bytového problému.
  • Privatizace bytového fondu - Bytový fond od 90. let postupně privatizuje. Znamená to, že na trh míří každým rokem tisíce panelových bytů, kdy majitelé za velice přijatelné částky (např 12 000 Kč za metr čtvereční v Praze) byt privatizují, a poté se ho snaží prodat i za cenu 40 000 Kč za metr. Těchto bytů je na trhu moc, muselo se tak výrazně s cenou dolů.
  • Deregulace nájemného – Deregulace nájemného vedla k tomu, že řada lidí nebyla schopna zvládat vyšší nájemné, což vedlo k tomu, že se zastavil růst nájemného, u panelových bytů také tržní nájemné klesalo.
  • Vliv finanční krize na nízkopříjmové skupiny – Finanční krize zasáhla především nízkopříjmové skupiny, které ztratily práci. Často se zadlužily a nebyly schopné splácet své dluhy, načež jim byt byl odebrán formou exekuce. Tisíce panelových bytů se tak ocitly v aukcích exekučních kanceláří, které je prodávaly přibližně jen za 50–70 % odhadní ceny, aby byly dluhy věřitelů uhrazeny. 
  • Vysoké náklady na bydlení – Realizované rekonstrukce byly velmi finančně nákladné a značně se promítaly do celkových poplatků, které byly nutné každoměsíčně platit.
  • Špatně se pronajímají – Panelové byty mají nejen nízkou výnosnost na pronájem kvůli vysokým poplatkům, pronajímají se výrazně hůře, než cihlová zástavba v lepším stavu nebo novostavby.

Jak se budou ceny panelových bytů vyvíjet?

Budoucí vývoj panelových domů nelze celkově predikovat. V případě, že se panelové domy nacházejí v sociálně vyloučených lokalitách, kde je vysoká nezaměstnanost, pak lze očekávat, že se panelové domy stanou ghetty a jejich cena bude nadále klesat. V místech, kde je dostatek pracovních příležitostí, dobrá dostupnost do centra, panelový dům je rekonstruován a kde je okolí příjemným místem k životu, tam lze očekávat stagnaci, ale i mírný růst cen panelových bytů. Vzhledem k výraznému poklesu cen stavebních prací a programu Panel 2013+ je pro členy družstva či SVJ optimální období, kdy můžou levně rekonstruovat své panelové domy.

Bydlíte v panelovém domě?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).