Hlavní navigace

Nevyhovuje vám plný úvazek? Vyzkoušejte alternativu

24. 6. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Práce na plný úvazek nemusí sedět každému. Někdo má radši více volnosti, jiný si tzv. „full time“ nemůže dovolit z časových důvodů. Poradíme vám, jaké máte možnosti a kam zaměřit svou pozornost při hledání.

Co je alternativní úvazek

Alternativním pracovním úvazkem je jakýkoli jiný režim než ten s osmihodinovou, případně týdenní pracovní dobou. Vyhledávají ho zejména rodiče na mateřské dovolené, studenti a starší osoby a mnohdy jedinou možnost znamená pro osoby se sníženou pracovní neschopností. Výhodou ale může být tento typ úvazku i pro zaměstnavatele, kteří si tak mohou udržet kvalifikovanou pracovní sílu, zvýšit motivovanost a loajalitu svých pracovníků a dosáhnout tak nižší fluktuace. Čtěte více: Nevystačíte se mzdou? Postarejte se sami 

Ačkoli mezi nejznámější alternativní úvazky patří nejvíce zkrácený pracovní úvazek a pružná pracovní doba, existuje ještě více způsobů, jak trávit svůj čas v práci. Do této „škatulky“ spadají například i práce konané na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, které zčásti vykonáváme z domova. Čtěte více: Kdy máte nárok na odstupné?

Zkrácený úvazek vychází vstříc maminkám, pečujícím i starším osobám

Zkrácený pracovní úvazek jmenovitě upravuje především § 241 odst. 2 zákoníku práce. Zaměstnavatele o něj mohou požádat rodiče pečující o dítě mladší 15 let, těhotné zaměstnankyně nebo osoby, které dlouhodobě pečují o bezmocnou osobu. Nestojí-li v cestě vážné provozní důvody, měl by zaměstnavatel žádosti vyhovět. V ostatních případech je na jeho vůli, zda na požadavek kratší pracovní doby přistoupí. Jedná-li se však o kvalitního zaměstnance, je výhodnější jej pro svůj podnik udržet alespoň ve zkráceném úvazku, případně kombinovaným s prací z domova. Stejně tak může zaměstnavatel pracovníkovi vyhovět i dočasným přerušením kariéry, kdy povolí delší neplacené volno, které zaměstnanec může využít například k odjezdu na zahraniční stáž. Zaměstnavatel si tak udrží kvalitního pracovníka, kterému vyjde vstříc. Pracovník si může ještě zvýšit kvalifikaci a po návratu nemusí hledat nové místo. Čtěte více: Co je minimální mzda a k čemu je dobrá?


Pružná pracovní doba dodá volnost, nelze ale aplikovat vždy

Další rozšířenou verzí alternativního úvazku je pružná pracovní doba, kterou zákoník práce upravuje v § 85. Zaměstnanec si tak má možnost zvolit začátek a konec pracovní doby v rámci dvou tzv. volitelných pracovních dob. Mezi ně je vložen úsek základní pracovní doby, což je určité časové pásmo, kdy je přítomnost zaměstnance v práci vyžadována. Celková délka směny by neměla přesáhnout 12 hodin. Pružná pracovní doba se podle zákoníku práce neuplatní při pracovní cestě, nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně (s pevně stanoveným začátkem a koncem), v případech, kdy tomu brání provozní důvody a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou zaměstnanci náleží nárok na náhradu mzdy podle § 192 nebo peněžité dávky dle předpisu o nemocenském pojištění. V těchto případech se zaměstnanec musí řídit předem stanovenou týdenní pracovní dobou, které určí zaměstnavatel. Poměrně neznámou, ale příbuznou formou je tzv. klouzavý pracovní rok, který zatím v České republice nemá tradici. Zaměstnanec v některých měsících roku využívá více presčasů, jindy naopak čerpá náhradní volno. Čtěte více: Které zaměstnání přežije krizi

Příklady alternativních pracovních úvazků:

  • poloviční (4 hodiny denně 5 dní v týdnu)
  • poloviční flexibilní (20 hodin týdně odpracovaných flexibilně)
  • klouzavý pracovní rok
  • stlačený pracovní týden
  • zkrácený úvazek v podobě práce z domova
  • sdílení pracovního místa
  • zkrácený úvazek kombinující práci z domova s prací v zaměstnání
  • méně než poloviční úvazek, např. formou dohody o pracovní činnosti, z domova
  • práce na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce s docházením do zaměstnání
  • dočasné přerušení kariéry

Ostatní alternativní úvazky – dohoda zaměstnavatele a pracovníka nutná

Mezi další formy těchto pracovních alternativ patří nejčastěji úvazky řešené formou dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti, které mohou být zčásti vykonávané z domova. Práce z domova je možná, pokud to dovoluje pracovní pozice a mezi zaměstnavatelem a pracovníkem funguje důvěra. Nevýhodou může být nedostatečná právní úprava tohoto způsobu práce, která nedostatečně ošetřuje například pracovní úrazy. Čtěte více: Manželé společně na pracovišti? Zákon to někdy zakazuje 

skoleni_29_6

Anketa

Jaký typ pracovního úvazku využíváte?

35 %
21 %
6 %
1 %
14 %
6 %
17 %
Odpovědělo 420 čtenářů.

Dalšími možnostmi, které už česká právní úprava trochu opomíná, je tzv. stlačený pracovní týden. Práce v dohodnutém rozsahu je splněna například ve třech nebo čtyřech dnech. Jiným způsobem je tzv. job sharing, kdy jednu pracovní pozici sdílejí dvě osoby a obě tak při vzájemném doplňování pracují na zkrácený úvazek. Druhů alternativních úvazků je ještě více, jejich využití ale stojí převážně na domluvě se zaměstnavatelem, který až na výjimky není povinen pracovníkovi vyhovět. Čtěte více: „Výpověď dohodou“ je nesmysl. Jak správně rozvázat pracovní poměr dohodou?

Kde hledat alternativní pracovní úvazky

Na první pohled se může zdát, že je těchto pozic jako šafránu. Třeba ale jen nevíte, kde hledat. Na tento typ úvazků se specializuje například projekt Alternativa a pracovní portál Práce-jinak, kde se bezplatně střetává nabídka a poptávka po různých formách těchto pozic. Podobně se můžete na hledání těchto úvazků zaměřit například na serveru jobDNES, kde si ve formuláři zvolíte požadovaný typ pracovní pozice. Čtěte více: Jak je to s přivýdělky zaměstnance?

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).