Hlavní navigace

Vyplatí se klimatizace do bytu? Porovnali jsme ceny a spotřebu

23. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V časech tropických veder začínají někteří z nás přemýšlet jak tomu uniknout. Pokud se nevydáte na prázdniny k pólům, pak přichází v úvahu klimatizace. Kolik to stojí?

I když meteorologové na víkend hlásí ochlazení a z tropů se dostaneme snad až někam do tajgy, tropickým teplotám se ani v následujících týdnech s největší pravděpodobností nevyhneme. Nemusíte být zastánci myšlenky globálního oteplování, stejně ale faktům neuniknete. Statistiky českého hydrometeorolo­gického ústavu hovoří jasně. Srovnáme-li průměrnou teplotu července a srpna minulého roku s obdobím let 1961 až 1990, zjistíme, že průměrná teplota v letních měsících vzrostla (červenec +1,2, srpen +2). Otepluje se a tento trend bude dále pokračovat.

Před tropickými teplotami stěží uniknete nejen venku, ale i ve svých domácnostech a na pracovištích. Zvláště to pak platí o těch, kteří bydlí přímo pod střechou, pro ty jsou momentální teploty čirým utrpením. Řešení se nabízí několik. Od levného větráku, který přinese jen chvilkovou úlevu, přes bizarně znějící rady jako chlazení pyžama v lednici, až po spolehlivé, ale poměrně nákladné řešení pomocí klimatizace. Právě na tato zařízení se podíváme blíže. Čtěte také: Ceny bytů jsou na dně, kupujte

Mobilní – levnější, ale hlučná

Klimatizací je několik druhů. Nejméně náročná jak z pohledu finančního, tak na montáž je mobilní klimatizace. Pořídíte ji již od 5000 Kč, nemusíte ji následně nákladně nechat montovat a propojovat venkovní a vnitřní jednotku. Výměnou za to, ale získáte energeticky méně účinné zařízení, což přeloženo do lidského jazyka znamená, že za spotřebu zaplatíte podstatně více, než u oblíbenějších split jednotek.

Další nevýhodou mobilního typu klimatizace je výrazná hlučnost. Pokud tedy klimatizací chcete vyřešit vedra v místnostech, v nichž odpočíváte či spíte, pak tento typ rovnou zavrhněte. Oproti klimatizacím, které se umisťují na zdi a které mají již automatický odvod kondenzové vody zajištěn, u mobilní jednotky musíte vodu vylévat sami. Navíc se musí  zajistit odvod teplého vzduchu z místnosti hadicí, která je součástí této jednotky. Také její rozměry jsou nepraktické a jednotka zabírá hodně místa, doplňuje výčet nevýhod mobilní klimatizace Tomáš Smětal ze společnosti Klimatron servis.

Naopak vzhledem k cenové dostupnosti a jednoduchému použití může být dobrým pomocníkem do různých pracovních prostorů. Vždy však doporučujeme udělat předem výpočet, kterým si srovnáte výhodnost mobilní klimatizace se stejně výkonnou split jednotkou (porovnání doporučujeme provádět i v rámci stejných typů – levnější zařízení, mají zpravidla vyšší spotřebu).

Jak porovnat výhodnost? (příklad)

Volíte ze dvou klimatizací o stejném výkonu, který vyhovuje velikosti vaší místnosti:

1)    Cena 25 000 Kč, příkon 1,09 kW

2)    Cena 42 000 Kč, příkon 0,77 kW

Roční spotřeba se dopředu těžko odhaduje, vezmeme proto údaj, se kterým je počítáno na energetickém štítku klimatizací. Na něm je počítáno s roční spotřebou 500 kWh. (Ve skutečnosti bude spotřeba pravděpodobně nižší, protože klimatizace nefunguje po celou dobu zapnutí na plný výkon. Při nachlazení totiž dochází k vypínání kompresoru a tím i ke snížení příkonu a následně spotřeby.)

K dalšímu výpočtu vezmeme cenu energie společnosti ČEZ při běžném tarifu pro domácnosti D02d (4,35 Kč/kWh).

Spotřebovanou energii v jednom roce vypočtete takto:
příkon * počet hodin, kdy je klimatizace v provozu v daném roce * cena za kWh

Pro první příklad tedy roční spotřeba vychází takto:
1,09 * 500 * 4,35 = 2370,75 Kč

Pro druhý pak takto:
0,77 * 500 * 4,35 = 1674,75 Kč

Po těchto výpočtech pak již lehce zjistíte, že v tomto konkrétním případě se investice do dražšího zařízení příliš nevyplatí (roční úspora je 696 Kč, rozdíl v ceně 17 000 Kč, až po zhruba 24,5 letech provozu by se tedy investice do dražší varianty vyrovnala levnější a úsporu by dražší zařízení přineslo až v druhé polovině 25. roku provozu). V jiných případech ale můžete lehce dojít k odlišným výsledkům.

Split jednotka – dražší, ale profesionálnější

Když už píšeme o klimatizacích, vysvětlíme vám také některé základní pojmy, ať se můžete snáze orientovat v nabídce. Klimatizace do domácností se dělí na dva základní typy – kompaktní a split jednotky. Mezi kompaktní (mají kompresor i výparník v jednom díle) se počítá již zmíněná mobilní klimatizace a dále ještě okenní klimatizace. U split (neboli dělených) jednotek rozlišujeme vnitřní (výparník) a vnější část (kompresor), podle umístění vnitřní části se dále rozdělují na nástěnné, podstropní, kazetové apod.

Split jednotky jsou tou klasickou klimatizací, na kterou nejčastěji narazíte. Vnitřní část se stará o kýžený efekt, vyfukuje chladný vzduch do místnosti, zároveň odsává vlhkost a teplý vzduch do venkovního kompresoru, který zase opačným směrem posílá vzduch čerstvý. Vybudovat toto spojené zařízení, zároveň zvyšuje pořizovací cenu klimatizace. Nejjednodušší montáž split jednotky s jediným vnitřním tělesem nabízejí společnosti prodávající klimatizaci nejčastěji od 5000 Kč. Připočtěte k tomu, že jednoduché zařízení pořídíte nejlevněji kolem 10 000 Kč, a máte představu o minimální ceně.

Split jednotka zároveň umí řešit klimatizaci ve víc místnostech najednou. Musíte si ale už pořídit variantu multisplit. Ta kombinuje jedinou vnější část s více vnitřními jednotkami. A jak se pohybují ceny u takového zařízení? „Taková sestava vychází pro dvoupokojový byt řádově od 40 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 70 000 Kč., záleží na typu klimatizace a obtížnosti montáže,“ upřesňuje Tomáš Smětal. Čtěte také: Trik úvěrových firem: poslední datum splátky je jiné, chyták vás přijde draze

Ještě s jedním pojmem se při hledání ideální klimatizační jednotky pro vaši domácnost či kancelář jistě potkáte. Inverter je technologie, která umožňuje efektivně využívat výkon kompresoru. Zatímco u klasických split jednotek funguje kompresor buď na plný výkon, nebo vůbec, u zařízení používajících technologii inverter, můžete výkon kompresoru regulovat podle aktuálních potřeb. Výhodou je také nižší hlučnost při regulovaných výkonech.

dan_z_prijmu

Pořídit si klimatizaci není nejlevnější, pokud ale před vedry nemáte doma úniku, může se pro vás jednat o smysluplnou investici. Nejde jen o to, že vedra ubíjejí veškerou energii, kterou by člověk vynaložil na nějakou smysluplnou činnost, ale on ani odpočinek v takovém prostředí nedobíjí baterie, a to se může následně projevit na vaší produktivitě. Vyváží vaše duševní zdraví investici v řádech desetitisíců? To je, oč s klimatizací běží.

Cena roční spotřebované energie – počítáno s orientační hodnotou z energetického štítku na klimatizacích, kde je počítáno s roční spotřebou 500 kWh; příkon klimatizace 1,09 kW (zhruba průměrná hodnota split 1+1)
Dodavatel elektřiny Cena za kWh Cena za roční provoz
ČEZ 4,35 Kč 2370,75 Kč
E.ON 4,55 Kč 2479,75 Kč
PRE 4,57 Kč 2490,65 Kč
RWE 4,34 Kč 2365,30 Kč

Poznámka: Vždy je počítáno s běžným tarifem pro domácnosti D02d.

Anketa

Uvažujete, že si pořídíte domů klimatizaci?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).