Hlavní navigace

Vyplatí se dům na klíč, nebo stavba svépomocí?

19. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nechat si postavit dům na klíč, nebo se pustit do jeho stavby svépomocí? Co se vyplatí z finančního hlediska, jak dlouho trvá stavba a na co si dát pozor?

Dvoupatrový domek s obyvatelným podkrovím běžného obdélníkového tvaru a zastavěnou plochou okolo sta metrů čtverečních. Pokud se do jeho stavby dáte na vlastní pěst, pak vám z rodinné pokladny zmizí asi dva miliony korun, za podobný domek postavený na klíč stavební firmou můžete zaplatit i třikrát tolik – dočkáte se ho ale mnohem dřív a ušetříte si spoustu stresu, nervů, čekání, času i papírování.

Stavba domu v několika krocích – od projektu k zabydlení

Zapomeňte na to, že si v březnu řeknete, že chcete domek a podzim už strávíte ve svém. Cesta k rodinnému domu je dlouhá a hlavně v počátcích dlážděná spoustou papírování a byrokracie. Nákup stavební parcely nechejme stranou a počítejme s tím, že už je zakoupená – dalším krokem je vytvoření projektu a kompletní projektové dokumentace, následuje vyřízení stavebního a dalších povolení, vytvoření detailního položkového rozpočtu, podepsání smluv… a až poté se může začít stavět.

V případě, že vsadíte na firmu, která vám domek postaví na klíč, počítejte s tím, že hrubá stavba bude hotová zhruba šest měsíců po zahájení a k zabydlení bude dům připravený zhruba deset měsíců po startu stavebních prací. Mluvíme teď o klasických zděných domech – u montovaných je doba výstavby kratší. Nicméně při stavbě svépomocí počítejte s tím, že stavební práce tak rychle nepůjdou a celý proces se prodlouží třeba i o několik měsíců.

Stavíme na klíč. Ušetříme?

Ano, ušetříte – čas a svoje nervy. O finančních úsporách se ale hovořit nedá. Stavba domu na klíč vychází jako ta finančně náročnější možnost. Člověku ale odpadají téměř všechny starosti – na trhu totiž dnes existují „full-servis“ firmy, které člověku poskytnou nejen předpřipravený typový projekt, ale zajistí i vyřízení hypotéky nebo koupi pozemku.

Ilustrační obrázek

Předně si tedy vyberte firmu, která má kvalitní reference. Zavedené firmy navíc nabízejí až stovky předpřipravených typových projektů, ze kterých člověk může vybírat. Po podpisu smlouvy pak firma v řádu několika dnů dodá konkrétní projektovou dokumentaci, případně zařídí i stavební povolení (to samozřejmě trvá déle) na příslušném úřadu. Před zahájením stavby pak s klientem ještě sestaví konkrétní položkový rozpočet, doladí detaily, které se týkají zařizovacích předmětů, nebo materiálů na stavbě, a stanoví finální cenu za to, co je uvedené ve smlouvě.

Právě tady by měl být člověk velmi opatrný – pečlivě připravený položkový rozpočet by měl obsahovat detailní rozpis všech prací a materiálů, v ideálním případě pak s detailním rozpočtením na ceny za položku práce a za položku materiálu. Počítejte s tím, že to, co ve smlouvě nebude a firma to bude nucena udělat „nadplán“, si také nechá pořádně zaplatit jako nutnou práci navíc. 

Ceny rodinných domů na klíč bývají občas na webových stránkách výrobců uváděné bez započtení dalších nutných prací a člověk je pak překvapený, k jakým částkám se cena vyšplhá po započítání nákladů na nutné terénní úpravy, za připojení k inženýrským sítím nebo za napojení na pozemní komunikace. Tyto náklady obvykle v základní ceně zahrnuté nejsou!

Stavba svépomocí – udělej si sám

Pokus se rozhodnete spolehnout sami na sebe a postavit si dům podle svého, pak vězte, že vás čeká vyřizování projektové dokumentace, následně všech potřebných povolení, shánění řemeslníků i materiálu a koordinace průběhu celé stavby.

Na kolik stavba vyjde? Tady samozřejmě záleží na tom, co všechno jste schopní zvládnout a vytvořit sami, a jak bude dům ve finále veliký. Předběžný rozpočet stavby je možné odvodit už z projektové dokumentace, kterou předkládáte stavebnímu úřadu. V závislosti na typu domu, použitých materiálech a účasti řemeslníků se cena za metr čtvereční u domu vystavěného svépomocí dnes pohybuje od patnácti do dvaceti tisíc korun.

Účto_tip_změny21


Zdroj: Z volné galerie, nelicencované (freegreatpictures)

Dnes už si můžete nechat postavit hrubou stavbu a hrubé práce v interiéru, včetně pokládání podlah a obkladů, si pak udělat sami.

Lidé znalí stavebnictví obvykle doporučují nechat si zpracovat kvalitní projekt, podle něj pak pečlivě vytvořit rozpočet stavby a finální položkový rozpočet. Dalším krokem je najmutí dobrého stavebního dozoru, se kterým by se člověk měl co dva týdny scházet, průběžně fakturovat a hlídat časový harmonogram stavby. Kvalitní stavební dozor by měl být zárukou toho, že se stavba příliš neopozdí a že nebude černou dírou, do které člověk lije své peníze.

Na jednotlivé stavební práce si pak člověk najímá jednotlivé stavební firmy – podle ceny a samozřejmě podle referencí. Platí, že čím víc toho člověk zvládne sám, nebo za pomoci zručných přátel a známých, tím levnější stavba bude. Ostatně dnes je možné nechat si postavit hrubou stavbu od stavební firmy, která staví domy na klíč, a hrubé úpravy v interiéru, fasádu a finální kompletaci zvládnout už sám.

Anketa

Stavět dům svépomocí nebo ho koupit na klíč?

Autor článku

Autorka článku je mimo jiné redaktorkou magazínu o bydlení BydlímeKvalitně.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).