Hlavní navigace

Názor k článku Valorizace důchodů. Tak hloupí jsme jen v Česku od anonym - Mám osobní zkušenosti, protože je mi vyplácen důchod...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2020 12:04

  bez přezdívky

  Mám osobní zkušenosti, protože je mi vyplácen důchod ze SR i z ČR. V letech 1989-1994 jsem žil na Slovensku. Při dělení ČSFR se dohodli "experti" zákonnou formou, že důchod bude vplácet země, ve které občan v roce dělení (1992) na samostatné subjekty, žil. A tak ze SR dostávám důchod za 29 let, i když jsem v SR žil pouze necelých 5 let. Od r. 1995 dostávám důchod ze soc. pojištění v ČR za odpracovaných dalších necelých 19 let. Po rozdělení ČSFR devalvovala SR svoji měnu vůči ČR o 10% , dále protože je vyplácen důchod ze SR v EUR, je zde i nepříznivý kurzový vývoj, což má negativní vliv na můj důchod a činí to cca minus 20% oproti tomu, kdyby mi byl za léta odpracovaná v ČR vyměřen důchod v ČR. Takže ze slovenské strany strany je mi vypočítáván důchod i za léta, která jsem žil a pracoval do r. 1989 v ČR. Pokud něco takového je možné a dokonce uzákoněné, mohli se politici domluvit rovnou na tom, že bude důchod vypočítán třeba v Somálsku. Dlouho jsem bojoval o dorovnání za období, které jsem žil v ČR, ale důchod mi byl za to období vypočítán v SR. Podařilo se a nejedná se o málo (cca 3.000 Kč měsíčně). Po dlouhé výměně korespondence s ČSSZ a MPSV mi osobně J. Maláčová, v rámci její "pravomoci", přiznala jakousi valorizaci. Jsem spokojený, i když tato pravomoc ministryně je v příkrém rozporu s naší ústavou, kde se praví, že rozhodování jedince, tedy i ministryně, nesmí stát nad zákonem. Asi málokterý právník zná ústavu a legislativu z této oblasti obou zemí lépe než já, proto si mohu dovolit i hodnocení.
  V tom, co popisuje autor, mají na Slovensku pořádek, ale mají i o dost nižší důchody, než jsou u nás, nemluvě o jejich kupní síle.
  Všechny politické garnitury od r. 1989 na tuto oblast doslova kašlou, o reformě se pouze hovoří. Neustále se rozvírají nůžky mezi příjmy důchodců a činného obyvatelstva. I když v loňském roce se chlubil A. Babiš průměrným zvýšením důchodů o 900 Kč, průměrný příjem se zvýšil v ČR o cca 2.300 Kč. Valorizace by měla být stanovena zákonem vůči průměrné mzdě, protože s tou u průběžného systému souvisí i odvody a tvorba zdrojů na důchody. Teoreticky by mohlo dojít v tomto případě někdy i ke snížení důchodů, v případě poklesu mezd, ale bylo by to spravedlivé. Závěr je takový, že politici a v poslední době hl. A. Babiš ,si "kartu", se kterou se snaží ovlivnit hlasy důchodců, nenechají vzít z ruky. Bohužel národ, a zejména asi většina důchodců, nedospěla do té výše, aby toto prohlédli, pochopili o co "gou" hlavně v tom politické kontextu.
  M.Scheiner

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).