Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Valorizace důchodů. Tak hloupí jsme jen v Česku od anonym - Mě by zajímalo, zda tento plátek taky nabádal...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2020 10:00

  bez přezdívky

  Mě by zajímalo, zda tento plátek taky nabádal ke vzpouře, když tu vládla ODS a ČSSD a TOP09.
  Najednou všichni chtějí všechno, ale jen od Babiše.

 • 10. 10. 2020 17:12

  franz0509

  Dobrý den, obdivuji Vás a máte moji maximální podporu. Jako jednotlivci asi nemáme šanci na úspěch ani v této banální a ponižující kauze. Četl jsem k věci stanoviska ÚS ČR a to je tragédie. Tam " právo " začíná a také zatím bohužel končí. Asi by pomohlo vyhlášení neposlušnosti co největším počtem důchodců.
  S pozdravem franz0509

 • 12. 10. 2020 10:39

  bez přezdívky

  Myslím že to co píšete je celkem hloupost a právě toto by pokřivilo důchody. Uvedu proč
  Představte si imaginární dva důchodce
  Oba berou důchod 10 000 Kč. Ten první má výplatu 2. a ten druhý 22. v měsíci. Valorizace důchodu bude činit například 900Kč.
  Jelikož důchodce č.2 bere důchod o dvacet dni déle, což jsou přibližně 2/3 měsíce, měl by mu za tuto dobu náležet dle Vás dopočet valorizace za tyto dny, tedy 600 Kč. Za rok nato se bude opakovat stejná situace a důchodce č.2 dostane opět 600 Kč dopočet. A teď k tomu problému.
  Když sečtu roční příjem za poslední dva roky obou důchodců, kteří mají stejný vypočtený důchod, tak zjistím, že důchodce číslo 1 dostal
  v prvním roce 10 900 x 12 = 130 800 ve druhem roce 11 800 x 12 = 141 600
  Což je dohromady 272 400 Kč
  A důchodce číslo 2
  Získal stejnou částku + v Lednu v každém z obou roků, dopočet 600 Kč.
  A tedy jeho důchod za dva roky činí
  273 600 Kč. Kde je tedy ta vaše spravedlnost. Pletete si pojmy s dojmy. Jediná doba, kdy by se měla valorizace doby objevit v rozdílu vyplácení důchodu, je ve výplatě posledního důchodu, za předpokladu, že důchodce žil nějaké dny, mezi prvním dnem daného měsíce a dnem jeho obvyklé výplaty důchodu. Neboli, že mu tato částka náleží pouze jedenkrát za dobu kdy je v důchodu a nikoli každý rok jak se mylně domníváte. A jelikož tato částka by měla být splatná v posledním měsíci výplaty důchodu, tak je jasně daná i částka valorizace, která se odvíjí od daného roku. Je naprosto nesmyslné si myslet že ten, kdo bere důchod na konci měsíce, by měl mít vypláceno více. Je však i jasné, že výplatu valorizace si už ale neužije daný důchodce, ale aspoň jeho pozůstalí.. A ještě něco. Tím že je u nás vyplácen důchod dopředu a né zpětně, tak jako v mnoha západních zemích, tak vlastně důchodci vydělali, jednak se jim při odchodu do důchodu setkají dva příjmy ( výplata mzdy a důchod}, ale hlavně při dožití se prvního dne výplatního termínu, je jim, nebo spíše pozůstalím ponechán celý vyplacený důchod i když by přijemce druhý den zemřel. To při výplatě zpětně neexistuje.
  Při zvážení všech okolností, Vašemu sporu nerozumím a ani nechápu logičnost Vaši argumentace.

 • 12. 10. 2020 14:15

  Karel Zítek

  No z Vás by byl dobrý soudce - dokonce ústavní. Ne úplně v pohodě, vůbec se Vás nechci dotknout - prostě se jen se soudci mýlíte. Přečtěte si oba díly seriálu z https://www.mesec.cz/autori/karel-zitek/ tedy i ten 1. (bude jich snad 7-8. Tedy hlavně si přečtěte onu pasáž 1. dílu co začíná mezititulkem "ZA rok vs. NA rok". Totiž ve shodě se soudci si myslíte, že když všichni dostanou ZA rok stejný počet, tedy 12, valorizovaných důchodů jsou si rovni. Jenže ono to tak není, jak je zde názorně demonstrováno. Pro rovnost je potřeba dostat stejně peníze nikoli ZA měsíc, rok, ale NA měsíc rok. Tuto svou reakci Vám zašlu i e-mailem a prosím mi dejte vědět, jestli jsem Vás o pravdě své (a slovenské legislativy) přesvědčil a nebo je potřeba ještě něco dovysvětlit.

 • 5. 11. 2020 14:59

  mr

  Uvedu příklad polopatě jak to mohu chápat. Je na vás, jestli to více vysvětlíte.
  Článek jsem četl jen začátek, ale je jasné jak uvádíte, že rovnost je dána pobíráním důchodu od 1 v měsíci do termínu důchodu např. 6 v měsíci. Nerovnost je dána porovnáním lhůt pobírání důchodu a každého jinak. Tato nerovnost může svádět k nelogickým hádkám. Laicky si vypočítám, že těch 5 dní mě bylo odebráno např. 5 dníx30 Kč = o 150 Kč jsem chudší na začátku. A to je tak u každého prvního vyplaceného důchodu. ?? Když někdo pobírá důchod až 24 v měsíci, pak se odebrání vynásobí 23 dníx30 Kč = o 690 Kč. Nelogické je odebírání této částky při každém důchodu. I když, možné to je.
  To je ale jedna část iluze.
  Další část iluze je ve výpočtu a přiřazení dne termínu důchodu.
  Ta správná iluze by mohla být právě na začátku první splátky důchodu. Od 1 dne do pobírání důchodu 6, 12, 24 dne je odebrání jiné. Chápu to tak, že každému je na začátku pobírání důchodu odebrána jiná částka. A to u všech!!
  Při valorizaci za 20 let a zvýšení důchodu ročně o 5% se tato částka při pobírání důchodu v 6 měsíci (5 dníx30 Kč = 150,-Kč) valorizuje 20x Částka navýšení valorizací vyjde na 398,-Kč. U důchodce který pobírá důchod 24 dne (23 dníx30 Kč = o 690 Kč) je částka 1831,-Kč. Je to velký nepoměr a jsou na tom hůře ti, kdo pobírají důchod až skoro na konci měsíce. Valorizace jde někomu na účet a může si z ní docela dobře žít. 6.500 milionů důchodců je dost.

  1.Základ je v odebrání peněz od 1 dne do pobírání důchodu u všech jednorázově.
  2.Poté se ČÁSTKA Z VÝMĚRU důchodu u všech odebraných částek vynásobí valorizací každý rok.
  Kdo tohle vymyslel ??
  Tak nějak to může být. Celkem by nám to mělo být jedno. Zákon se obešel a kdo nic neví, nemůže se bránit. Co špatné je, že ti, kdo z toho profitují, musí nést svou karmu za příčinu podvodu a zneužití tolika lidí, kteří jsou do této karmy také zapojeni. https://www.mesec.cz/clanky/valorizace-duchodu-tak-hloupi-jsme-jen-v-cesku/

 • 10. 10. 2020 16:54

  franz0509

  Vážený pane, Vaše reakce je ubohá až trapná. O co Vám jde? O právo nebo o dementní a nekvalifikované politikaření? franz0509

 • 10. 10. 2020 19:20

  bez přezdívky

  Mě jenom zajímá, zda jste si všichni otevírali kušnu taky na předchozí vlády, protože vlastně všechny byly stejné nebo zda se teď na objednávku, protože je to teď populární, navážíte do Babiše.
  Nečas, Topolánek, Sobotka, Gross, Kalousek a další nejsou o nic lepší než Babiš, jsou dokonce o 1000 % horší.
  Můžete doložit, že jste se někde bouřil proti výši platů důchodců za těchto shora jmenovaných?

 • 10. 10. 2020 21:15

  Karel Zítek

  nejde o výši důchodů, ale o rovnost důchodců při valorizaci neb rovnost občanů je garantovaná Ústavou. Bez ohledu na premiéra se ve věci se státem soudím 9 let - stačí? Samozřejmě že to tedy doložit mohu! a pak i to, že dalších 15 let jsem na to upozorňoval MSPV, ČSSZ a nejednoho poslance, tedy i mj. p. Nečase, co se chvíli po té stal ministrem MPSV ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).