Hlavní navigace

Únor 2019: Apple Pay v ČR, klesající úrokové sazby a lepší podmínky na spořicích účtech

8. 3. 2019
Doba čtení: 19 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno 11. 3. 2019 10:04
Shrňte si s námi finanční novinky února 2019. Nejočekávanější bylo pravděpodobně spuštění Apple Pay, které slaví poměrně velký úspěch. Změn se ale odehrálo více. Řada bank snížila své úrokové sazby. A Liftago zavedlo pojištění cestujících.

Pojišťovnictví

Česká pojišťovna: vyplatíme plnění v případě domácího násilí

Česká pojišťovna začala svým klientům nabízet nový produkt, a to pojištění pomoci obětem násilí. Na rok ho přitom nabízí jako benefit v ceně životního pojištění. V případě, že si sjednáte životní pojištění a stanete se obětí násilného trestného činu, pojišťovna vám vyplatí jednorázovou částku 30 000 Kč.

Na co vyplacené peníze použijete, je jen na vás. Pojišťovna částku vyplatí bez ohledu na to, jaká škoda vám vznikla. Pojistné plnění přitom vyplatí i opakovaně. Máte-li smůlu a stanete se obětí trestného činu vícekrát za rok, prostředky obdržíte po každé takové události. Jedinou výjimkou je domácí násilí, tam je z pojištění možné plnit pouze jednou.

K nahlášení pojistné události stačí pouze usnesení a protokol Policie ČR. Za násilný trestný čin se v tomto případě považuje například loupežné přepadení, přepadení, úmyslné ublížení na zdraví či domácí násilí. Navíc pojišťovna vyplatí pojistné plnění i za trestný čin ve stadiu pokusu, a to opět na základě předložení protokolu Policie ČR.

Benefit ve formě pojištění pomoci obětem je určen všem, kteří si v období od 1. března 2019 do 31. května 2019 sjednají životní pojištění Můj život. Vztahuje se na každého pojištěného na smlouvě, tedy i na děti. Automaticky ho obdrží každý pojištěný na smlouvě. Pojistná ochrana se vztahuje na území ČR.

VWFS: servisní balíčky si sjednáte i online

Pokud jste si u Volkswagen Financial Services pořídili jakýkoli model osobního vozu značky Volkswagen, máte nyní možnost si dodatečně zakoupit servisní balíček online. Možnost sjednání služby přes internet poskytuje společnost ve spolupráci s Porsche Česká republika.

Servisní balíček pokrývá náklady spojené se servisem a údržbou vozidla, a to na veškerou předepsanou údržbu v délce 5 let, nebo do nájezdu 150 000 km podle toho, co nastane dříve. Ve službě jsou zahrnuty pravidelné výměny oleje, filtrů, případně zapalovacích svíček, doplnění motorového oleje mezi servisními intervaly a další standardní servisní úkony. 

Maximální limit nájezdu kilometrů si u jednotlivých modelů (Up!, Polo, Golf, Golf Sportsvan, Beetle, Touran, Tiguan, Passat, Sharan, Touareg, Arteon, T-Roc) lze zvolit, a to 60 000 km, 100 000 km, nebo 150 000 km.

Nesouhlasíte s rozhodnutím pojišťovny? Obraťte se na novou ombudsmanku

Pokud řešíte spor v oblasti neživotního pojištění na českém trhu a nesouhlasíte s tím, jak pojišťovna rozhodla, máte kromě soudní cesty ještě jinou možnost. Od začátku února totiž v České republice funguje Kancelář ombudsmana České asociace pojišťoven. Prvním ombudsmanem Kanceláře ombudsmana ČAP se stala Alena Macková.


Autor: Česká asociace pojišťoven

Alena Macková

Chceme spotřebitelům nabídnout možnost rychlého a bezplatného řešení sporů s pojišťovnami nebo pojišťovacími zprostředkovateli, říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Tým ombudsmanky doplňují ještě právníci Petra Vavrošová a Viktor Peterka, kteří mají praxi z oblasti mimosudního řešení sporů.

Na ombudsmanku se můžete obrátit ve chvíli, kdy jste se svými nároky neuspěli u pojišťovny. Za návrh k ombudsmanovi se neplatí žádný poplatek a toto mimosoudní řešení trvá maximálně 90 dnů (déle jen výjimečně, je-li případ složitý).

Probíhá-li mimosoudní řešení a vy v něm řádně pokračujete, neběží promlčecí lhůta. Navíc máte možnost kdykoli toto řešení ukončit a obrátit se na soud. Ombudsman se snaží docílit smírného vyřešení, tj. oboustranně přijatelné dohody, a soudnímu řízení tak předejít.

Bankovnictví

Apple Pay odstartoval v České republice

Ve druhé polovině února 2019 odstartoval v České republice Apple Pay. Ten spustilo hned ze začátku několik bank:

Kromě toho službu spustila i společnost Edenred u stravenkových karet a dále společnost Twisto.

Apple Pay je možné využívat stejným způsobem jako mobilní platby, a to všude, kde obchodník přijímá platby kartou. V takovém případě můžete Apple Pay využít na iPhonu 6 a novějším, případně na Apple Watch.

V případě nakupování přes mobilní aplikace či u online obchodníků pomocí Apple Pay můžete využít Touch ID nebo dvojité stisknutí bočního tlačítka na iPhone X pro ověření Face ID. S Apple Pay není nutné manuálně vyplňovat formuláře o účtu či vypisovat fakturační údaje a informace o dodání. Při placení v internetovém obchodě či v mobilní aplikaci je možné využít iPhone 6 a novější, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generace), iPad Air 2 a iPad mini 3 a novější. Apple Pay můžete rovněž používat na jakémkoli zařízení Mac používajícím macOS Sierra vydaném v roce 2012 či později a platbu potvrdit s iPhone 6 či novějším nebo s Apple Watch a Touch ID na nových MacBook Pro a MacBook Air.

Při platbě se čísla debetních a kreditních karet neukládají do zařízení ani na servery Applu. Služba funguje na principu, že je vygenerováno jedinečné číslo, které je uloženo v secure elementu daného zařízení. Každá transakce je následně ověřena jednorázovým bezpečnostním kódem.

Podrobnosti se dočtete v článku Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. S jakými kartami fungují?

Air Bank: účet u nás založíte i jen online

V Air Bank si nově založíte účet i jen skrze mobilní aplikaci. Založení účtu jde kompletně provést v aplikaci My Air, a to včetně vyfocení dokladů nebo podpisu nové smlouvy.


Autor: Air Bank

Proces založení účtu v aplikaci.

K založení nového účtu v aplikaci je třeba vyplnit osobní údaje, vyfotit dva doklady totožnosti a poslat ověřovací platbu z jiného bankovního účtu, který patří stejnému majiteli. I podpis smlouvy proběhne přímo v aplikaci, a to prostřednictvím zadání vstupního hesla.

Na konci února navíc banka zlevnila hypotéky a snížila úrokovou sazbu u pětileté fixace o 0,2 procentního bodu. Nové sazby platí pro nové i refinancované hypotéky.

Změna úrokových sazeb u hypoték. Autor: Air Bank

Změna úrokových sazeb u hypoték.

V rámci hypotéky máte bezplatně možnost změnit výši splátek, termín splácení, vložit mimořádnou splátku nebo předčasně úvěr splatit.

Dále je bezplatné i schválení a sjednání hypotéky, její poskytnutí a čerpání, a to včetně vedení běžného účtu. Zároveň můžete využít bezplatnou službu Chytrá rezerva.

Banka CREDITAS: do multibankingu jsme připojili další dvě banky

Banka CREDITAS připojila v únoru 2019 další dvě banky do své multibankovní aplikace Richee. Ke stávajícím pěti tak přibyly Československá obchodní banka a MONETA Money Bank. Aktivovat aplikaci jde nyní i bez poskytnutí dokladů. Ty jsou potřeba až při připojování účtů nebo zakládání bankovních produktů. Richee také od března ruší poplatek za výběr z bankomatů v cizině.

Aktuálně lze prostřednictvím aplikace Richee ovládat účty v Air Bank, Bance CREDITAS, České spořitelně, ČSOB, Equa bank, Fio bance a MONETA Money Bank.

Richee je k dispozici pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android.

Zvyšují se úroky na spořicích účtech

Banka CREDITAS se v únoru rozhodla zvýšit sazby na spořicím účtu. Částka do 750 000 Kč je úročena 1 % místo původních 0,8 %. Částka nad tento limit je úročena i nadále sazbou 1,1 %.

Další, kdo zvyšuje úroky na spořicím účtu, je ING Bank, a to stávajícím i novým klientům. Láká totiž na spořicí účet s mimořádnou sazbou ve výši 2 % ročně. Platí ale pouze na vklady do 300 000 Kč a jen půl roku po vložení peněz. Poté budou úročeny základní sazbou, která je momentálně na 0,5 % pro výši vkladu do 300 000 Kč. Případná část vkladu nad touto hranicí je úročena sazbou 0,1 %. Také bonusová 2% sazba je určena jen na vklady do 300 000 Kč.

Kampaň probíhá v měsíčních cyklech až do odvolání. Využít ji lze i vložením jednorázového vkladu. Zapojit se můžete i opakovaně do více cyklů. Každý cyklus kampaně končí poslední den měsíce, v němž byl zahájen a kdy byla připsána transakce. Zhodnocovat 2,0 % p. a. se budou peníze, které převyšují zůstatek z konce předchozího měsíce. Nerozlišujeme nové a stávající klienty, zvýhodňujeme všechny nové peníze, které k nám vloží, říká šéf retailu ING Bank ČR Radek Sedlář.

ČMSS: máme nové internetové bankovnictví

Českomoravská stavební spořitelna spustila nové internetové bankovnictví s názvem Klientská zóna. Nové rozhraní umožňuje oproti původní verzi i aktivní operace. Nový responzivní design umožňuje i obsluhu přes mobil či tablet.

Pokud patříte mezi klienty spořitelny, bude vám nové rozhraní k dispozici do konce března 2019.

V nové Klientské zóně lze například podepisovat online žádosti o eÚvěry, zákazníci zde najdou i všechny potřebné informace o stavu svých spořicích, úvěrových i meziúvěrových účtů, vysvětlil marketingový ředitel ČMSS Martin Lauer.

Na novou verzi internetového bankovnictví již ČMSS postupně převedla několik desítek tisíc klientů. Stávající MojeLiška bude klientům k dispozici do konce března.

Equa bank: zvyšujeme úroky a měníme půjčky

Equa bank zvýšila úroky u termínovaných vkladů. Růst se týká většiny pásem. Zvýšení se pohybuje od 0,05 do 0,45 procentního bodu podle délky vkladu. Beze změny zůstal pouze jednoletý termínovaný vklad s rovným procentem.


Aktuální úrokové sazby termínovaných vkladů Equa bank v CZK
Délka vkladu Nová roční sazba Původní sazba Rozdíl

3 měsíce

0,25 %

0,20 %

+0,05

6 měsíců

0,50 %

0,40 %

+0,10

1 rok

1,0 %

1,0 %

18 měsíců

1,15 %

1,05 %

+0,10

2 roky

1,25 %

1,15 %

+0,10

3 roky

1,50 %

1,25 %

+0,25

4 roky

1,75 %

1,35 %

+0,40

5 let

2,00 %

1,55 %

+0,45

Kromě toho banka také inovovala svou RePůjčku. Původní výši refinancovaného úvěru snížila ze 30 000 Kč na 15 000 Kč. Navíc zvýšila i maximální výši půjčky, a to ze 600 000 Kč na 700 000 Kč.

Dále banka do konce března prodloužila akci, v rámci které odpouští vstupní poplatky u online investování. Banka investice do podílových fondů prodává od listopadu.

Po skončení akce bude banka podle ceníku vybírat vstupní poplatek 2,3 % při pravidelných investicích a při jednorázovém nákupu do 250 000 Kč. Při vyšším jednorázovém nákupu pak bude poplatek 1,7 %. Další poplatky se řídí ceníky správcovských společností. Investovat jde jednorázově i pravidelně od 100 Kč měsíčně.

Banky spouští okamžité platby. A rovnou i zlevňují

V únoru také došlo ke spuštění okamžitých plateb. Ty zatím umí Air Bank a Česká spořitelna. Ostatní se mají přidávat postupně během roku 2019.

Pokud se u Air Bank rozhodnete poslat do jiné banky platbu jako okamžitou, zaplatí za to u bezplatného Malého tarifu 1 Kč. U Velkého tarifu jsou okamžité platby bezplatné.

Česká spořitelna nejdříve platby nabízela za 125 Kč, ale na konci února je zlevnila. Česká spořitelna umožňuje klientům využívat okamžité platby za stejnou cenu jako standardní platby, tedy buď zcela zdarma (například se službou Moje zdravé finance, Erste Premier či Účet pro studenty), nebo za 7 Kč dle typu účtu klienta. Platby zcela zdarma nyní využívá více než jeden milion klientů České spořitelny, říká Filip Hrubý, mluvčí spořitelny.

Česká spořitelna umožňuje zadávání okamžitých plateb v internetovém i mobilním bankovnictví George. Air Bank okamžité platby do mobilní aplikace slibuje zavést brzy.

Hello bank: máme aplikaci pro nevidomé, která rozeznává bankovky

Hello Bank spustila pro nevidomé a slabozraké speciální aplikaci na rozeznávání bankovek. Aplikace s názvem Cash Reader vznikla ve spolupráci banky a vývojáře Tomáše Jelínka. Pro uživatele je k dispozici bezplatně.

Pro zjištění bankovky stačí namířit kameru telefonu na bankovku. Aplikace následně vyhodnotí, o kterou bankovku jde. Bankovku mimo jiné kontrastně zobrazí na displeji, což je určeno zejména lidem se zbytky zraku. V závislosti na volbě také hodnotu bankovky buď vysloví, nebo zavibruje – např. jednou v případě bankovky v hodnotě 100 Kč, dvakrát, pokud jde o 200 Kč atd. Tím je zaručena i diskrétnost, například když nevidomý zjišťuje hodnotu bankovky v obchodě plném lidí.

V současné době umí aplikace rozpoznat hodnotu bankovek 40 světových měn a je přeložena do 25 jazyků.

Základní verze aplikace je bezplatná a máte v ní pro každou měnu dvě nejčastěji užívané bankovky. Při zakoupení aplikace v plné verzi zaplatíte 349 Kč za doživotní licenci pro jednu měnu. Výjimku tvoří české bankovky, které aplikace rozeznává bezplatně všechny.

Dalším cílem tvůrců této aplikace je dostat ji i ke zrakově postiženým lidem v jiných zemích světa. Kromě toho chtějí co nejdříve do aplikace přidat podporu speciální klávesnice, která převádí texty na obrazovce přímo do Braillova písma, a to následně na klávesnici cítí. Díky tomu budou moci využívat aplikaci i ti, kteří ztratili kromě zraku i sluch.

mBank: spouštíme novou platební kartu. Má nejlepší kurzy

mBank v našich testech kurzů platebních karet vždy byla na chvostu, horší kurzy při používání karty v cizí měně neměla žádná banka. Bance se tato dlouholetá poslední pozice nelíbila, a tak v únoru spustila novou debetní kartu s názvem debetní mKarta Svět.

Karta umožňuje využívat velmi výhodný kurz, který je k dispozici na webu pro mKartu Svět. Kurz je často na úrovni VIP kurzu těch nejlepších směnáren. mKarta Svět totiž pracuje s velice nízkou marží na úrovni zhruba jedné desetiny průměru českých bank u debetních karet. Vypadá takto:


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Chceme klientům ukázat, že platit kartou může být ještě výhodnější a nemusí věnovat čas a energii výměně peněz. Nemusí přemýšlet dopředu, kolik cizí měny budou potřebovat, ani se stresovat tím, co s penězi udělat, pokud jim nějaké zbudou. Vše vyřeší jedna karta a jeden běžný účet, jak v tuzemsku, tak v zahraničí, vysvětluje Zdeněk Rys, ředitel divize depozitních produktů mBank, a doplňuje: Karta svět je zde pro všechny, kteří chtějí platit výhodně v cizí měně. Noví klienti mBank ji získají automaticky ke svému novému účtu mKonto. Stávající zákazníci, pokud je nabídka oslovuje, ji samozřejmě mohou mít zdarma, stačí o ni požádat pomocí několika kliknutí v mobilní aplikaci nebo ve svém internetovém bankovnictví.


Autor: mBank S. A.

Vzhled platební karty.

Na webu banky vidíte transparentně aktuální kurz karty, který snadno můžete porovnat s nebankovní konkurencí. Pro pořádek dodáváme, že stávajících debetních a kreditních karet mBank se změna kurzů netýká a nadále používají původní marži.


Porovnání kurzů – 25. 2. 2019
EUR USD
mKarta Svět 25,7251 22,7382
Aktuální kurz na forexu (15:00 hod.) 25,6602 22,6037
 Visa Europe – středový kurz 25,6736 22,6927
 ČNB 25,6500 22,5890
 Exchange.cz VIP (valuty) 25,8000 22,8000
 Citfin (devizy) 25,8900 22,7800
 Banka CREDITAS (devizy) 25,9070 22,8160

MONETA: za založení běžného účtu dáme 1000 Kč bonus

Pokud si u MONETA Money Bank zřídíte do úterý 30. dubna 2019 běžný účet Tom, získáte od banky odměnu 1000 Kč. Podmínkou je provést alespoň pět transakcí debetní kartou v kamenných obchodech nebo na internetu do konce měsíce, který následuje po měsíci založení účtu.

Vedení běžného účtu Tom je bezplatné pro všechny a bez podmínek. Dále v rámci účtu máte neomezený počet výběrů hotovosti bezplatně z bankomatů a vkladomatů MONETA Money Bank a ze všech bankomatů v zahraničí.

Účet je možné otevřít zcela online. Zvládne to opravdu každý. Stačí být občanem České republiky starším 18 let, vyplnit osobní údaje, nafotit dva doklady totožnosti a formulář podepsat bezpečnostním kódem z příchozí esemesky. Pak stačí účet aktivovat platbou ve výši alespoň tří korun pomocí libovolné debetní karty či platebním příkazem z jiné banky, popisuje Erik Howell, senior manažer Small Business & Transactional Banking MONETA Money Bank.

Velká bankovní akvizice se ruší

V článku Moneta koupí Air Bank a nechá si její jméno. Otázky a odpovědi k velké bankovní změně jsme vás informovali o tom, že v letošním roce by mělo dojít k výrazné změně. Air Bank a Home Credit by přešly pod MONETA Money Bank, přičemž ta by si nechala jméno Air Bank. Nakonec ale z celé akvizice sešlo.

Skupina Home Credit totiž na konci února 2019 oznámila, že nebude pokračovat v přípravách na spojení společností Air Bank a Home Credit v Česku a na Slovensku s MONETA Money Bank.

MONETA Money Bank během února oznámila, že se rozhodla snížit nabídku na převzetí Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Podle revidovaných podmínek potenciální akvizice by kupní cena měla činit maximálně 18,5 miliardy korun namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy korun.

Skupina je přesvědčena, že požadavek, který Moneta minulý týden vznesla na snížení ocenění Air Banky a Home Creditu, je nedůvodný. Ziskovost našich českých a slovenských aktiv v roce 2018 předčila údaje prezentované Monetě během vzájemných jednání. Jen samotná Air Bank na vysoce konkurenčním trhu dosáhla robustního zisku, počet jejích klientů meziročně vzrostl a dále se zvýšil index spokojenosti zákazníků, uvedl Home Credit v tiskové zprávě.

Vedení společnosti Moneta se bude i nadále soustředit na naplňování své stávající strategie s cílem překonávat český bankovní trh prostřednictvím organického růstu. Zároveň je vedení společnosti Moneta i nadále otevřené jiným akvizičním příležitostem přinášejícím přidanou hodnotu pro akcionáře společnosti Moneta, uvedla banka v tiskové zprávě.

Raiffeisenbank: naše pojištění schopnosti splácet kryje i dobrovolný odchod z práce

UNIQA pojišťovna připravila pro Raiffeisenbank nový koncept pojištění schopnosti splácet úvěr. Nové pojištění kryje nedobrovolnou ztrátu zaměstnání, ale i dobrovolné ukončení služebního poměru. Dále je kryta nedobrovolná ztráta zaměstnání sjednaného na dobu určitou.

V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně za vás pojišťovna uhradí celý nesplacený zůstatek vašeho úvěru. Při pracovní neschopnosti nebo ztrátě zaměstnání vám pojišťovna uhradí za každých 30 dní trvání pojistné plnění ve výši měsíční splátky úvěru (včetně poplatku za pojištění), a to až 12× za sebou.

Pro vstup do pojištění stačí splnit tři podmínky: být mladší 65 let, nebýt v pracovní neschopnosti a nebýt invalidní (III. stupeň), říká Miroslav Kluc, vedoucí Bankopojištění UNIQA.

V blízké budoucnosti bude produktová novinka dostupná také na hypotečních úvěrech a kreditních kartách.

Pojištění se také umí přizpůsobit aktuální životní situaci. Pokud se například rozhodnete ukončit svůj pracovní poměr a začít podnikat, nejste již dále zbytečně pojištěni pro nedobrovolnou ztrátu zaměstnání, ale pojistná částka pro pojištění pracovní neschopnosti se okamžitě zvyšuje na 150 % původní hodnoty.

Cena pojištění je 7,2 % z měsíční splátky úvěru.

Sberbank: nová půjčka se specifickým pravidlem

V únoru také Sberbank začala nabízet novou neúčelovou půjčku a konsolidaci. V rámci ní nabízí bonusovou úrokovou sazbu 3,9 %, kterou získáte bez ohledu na výši úvěru nebo dobu jeho splatnosti. Jedinou podmínkou je řádně a včas splácet. Pokud podmínky dodržíte, získáte na konci splácení bonus ve výši 20 % z poskytnutého úvěru. Po vrácení tohoto bonusu se pak dostanete na zmíněnou úrokovou sazbu.

V rámci půjčky máte na výběr z částek od 50 000 Kč do 1 000 000 Kč s dobou splatnosti od 5 do 8 let.

UniCredit Bank: U konto si založíte i na dálku

UniCredit Bank si nově založíte U konto i na dálku. Musí vám ale být nad 18 let a musíte mít už jiný vlastní bankovní účet, občanský průkaz platný nejméně 30 dnů a platný pas nebo řidičský průkaz. 

Nejprve klient vyplní své jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Poté nahraje fotografii občanského průkazu a druhého dokladu totožnosti a doloží aktuální výpis z účtu. Nakonec stačí odsouhlasit smluvní dokumentaci, provést jednoduchou kontrolní platbu v symbolické výši 1 Kč na účet UniCredit Bank a vše je hotovo, vysvětluje proces založení Petr Plocek, mluvčí banky.

Wüstenrot: zavádíme poplatkové prázdniny

Až do konce března 2019 nabízí Wüstenrot hypotéku bez poplatku za zpracování úvěru. Standardně si za tuto službu účtuje 2400 Kč.

Ve stejném období nabízí u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření bezplatný interní odhad nemovitosti. Interní ocenění poskytuje Wüstenrot pro pořízení bytu ve 14 krajských městech či koupi jakékoliv nemovitosti v Praze a Brně-městě. Standardní výše poplatku za interní ocenění bytové jednotky přitom činí 1750 Kč, rodinný dům přijde na 2400 Kč.

A prodloužení výhodných podmínek připravil Wüstenroti pro ty, kteří si sjednávají spořicí účet. Šanci otevřít si účet a získat úrok 1,6 % do konce letošního roku na neomezený objem úspor protáhneme až do 30. června 2019, říká Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Pokud si tedy do 30. června 2019 založíte Wüstenrot Spořicí účet, dostane do 31. prosince 2019 automaticky úrokovou odměnu 0,6 %. Wüstenrot Spořicí účet nabízí základní úrok 0,5 % ročně. K němu si můžete za sjednání fixace prostředků na 3 až 12 měsíců připsat věrnostní bonus až 0,5 % ročně.

Akční úrok 0,6 % je připisován na spořicí účet měsíčně stejně, jako základní úrok. Bonus za fixaci prostředků se na účtu objeví po skončení fixace (3–12 měsíců). Počet fixací není omezen, je možné je sjednat v minimální výši 10 000 Kč a kdykoliv bez sankce zrušit. Založení a vedení účtu je bezplatné, nemusíte mít ani běžný účet.

Nabídka akčního úroku platí pouze pro nové klienty, kteří dosud neměli založený Wüstenrot Spořicí účet.

Wüstenrot hypoteční banka snížila v únoru úrokové sazby u hypoték, a to u fixací na 3, 5 a 7 let. Na splátce třímilionové hypotéky na 30 let tak klienti ušetří měsíčně více než 300 Kč, říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot. Levněji vyjde také americká Hypotéka na cokoliv a Hypotéka na pronájem.

Změna úrokových sazeb. Autor: Wüstenrot hypoteční banka

Změna úrokových sazeb.

Kromě hypoték pro občany – fyzické osoby snižuje Wüstenrot také úrokové sazby u úvěrů HypoRevit a TopRevit, které jsou určené pro bytová družstva a společenství vlastníků, a to až o dvě desetiny procentního bodu.

Kromě nižších sazeb ušetříte i na poplatku za zpracování a poskytnutí úvěru. Pro všechny doby fixace úrokové sazby Wüstenrot odpustí do 31. 3. 2019 částku 2400 Kč u Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky na cokoliv.

Spotřebitel

Jízdné už spadá do nižší sazby DPH. Dopravci ale nezlevnili

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo na lanovkách jsou od 1. února 2019 v nižší sazbě daně z přidané hodnoty (DPH). Místo 15 % je nově 10 %. Dopravci ale naznačili, že ceny jízdenek se nesníží a ušetřenými penězi chtějí pokrýt náklady na provoz.

České dráhy naopak přikročily ke zdražení vytížených spojů. Zlevnily však méně obsazené vlaky. Důvodem je rozšíření počtu spojů s takzvanou dynamickou cenou jízdného, která reaguje na obsazenost spojů. Pružné ceny dráhy zavedly na většině dálkových linek.

Dynamické ceny jízdného, které jsou obvyklé zejména pro leteckou dopravu, zohledňují obvyklou i aktuální obsazenost spojů. Ceny se mohou lišit i podle termínu nákupu, v předstihu tak bývají levnější. Dráhy tento systém zčásti využívaly loni u svých SuperAkčních jízdenek, které nabízely na některých spojích. Nyní tento systém rozšířily.

Hlavní motivací změny je zjednodušit systém a usnadnit lidem nákup v daném okamžiku nejlevnější jízdenky. Nový systém nám zároveň umožňuje mnohem dynamičtěji pracovat s cenami tak, jak je to obvyklé u našich železničních a autobusových konkurentů, nebo třeba u leteckých společností, řekl ČTK člen představenstva ČD Michal Štěpán.

Společně s cenami změnily dráhy nabídku jízdenek. Obyčejné, Akční a SuperAkční jízdenky nahradily tarify s názvy Flexi, Flexi zvýhodněná a Vázaná (čtěte podrobnosti).

Liftago zavedlo plošné pojištění cestujících

Pokud cestujete s přepravní platformou Liftago, jste nově jakožto její pasažéři pojištěni. Platforma totiž zavedla pojištění pro své pasažéry nad rámec standardního povinného pojištění řidičů taxi. Učinila tak ve spolupráci s pojišťovnou UNIQA. Pokud nyní pojedete s Liftagem, jste automaticky pojištěni v rámci krytí na 35 000 000 Kč.

Pojištění pro licencovaná taxi je ze zákona povinné, u taxíků jde navíc o jeho komerční verzi. Liftago nad rámec tohoto pojištění poskytne automaticky všem svým pasažérům garanci tohoto pojištění a zjednodušení postupu v případě pojistné události, popisuje novinku Ondřej Krátký z Liftaga.

Pojištění platí automaticky pro firemní i soukromé jízdy ve všech devíti městech České republiky, kde Liftago působí, a to po celou dobu vaší jízdy ve voze. Pokud dojde během dohodnuté jízdy k nehodě, která vám způsobí újmu na zdraví, zaplatí vám UNIQA odškodnění do výše sjednaného limitu bez ohledu na to, u jaké pojišťovny má řidič povinné ručení. Pojišťovna sama se následně vyrovná s pojišťovnou řidiče.

Musíte na rehabilitaci? Pak máte nárok na volno

Nový právní výklad mění dosavadní pravidla poskytování volna na rehabilitaci. Ta se dosud většinou považovala za neplacené volno. Bylo nutné ji napracovat. Situace se však na základě aktuálního stanoviska ministerstva zdravotnictví změnila. Zaměstnanci mají nárok na placené pracovní volno.

PayPal spustil bezplatné převody mezi účty

Společnost PayPal spustila bezplatnou službu pro osobní platby, která umožňuje žádat o peníze, odesílat je a přijímat. Nová funkce má sloužit k placení menších dluhů mezi přáteli a příbuznými.

Finanční prostředky můžete zasílat v českých korunách po České republice, případně v eurech a švédských korunách v rámci Evropského hospodářského prostoru. Platbu je možné provést přes aplikaci, ale i webové rozhraní.

Převod měn přes PayPal Autor: PayPal

Převod měn přes PayPal

Peníze můžete odeslat bez vyplňování jakýchkoli bankovních údajů – stačí jen zadat emailovou adresu příjemce. Pokud příjemce ještě nemá účet PayPal, může si ho bezplatně otevřít. Po provedení platby dostane příjemce upozornění a peníze mu budou automaticky připsány na jeho účet PayPal, kde je bude mít okamžitě k dispozici.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).