Hlavní navigace

Statisícové odškodné za pracovní úrazy končí. Vláda mění body

Autor: Shutterstock

Vysoké odškodné za úrazy je minulostí. Stávající systém bylo možné využít k vyššímu odškodnému za zhmožděninu oproti třeba ztrátě končetiny, za kterou bylo méně bodů.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Za pracovní úraz, byť by to bylo jen lehké zhmoždění, jste mohli získat poměrně vysoké odškodné. Umožňovalo to nařízení vlády č. 276/2015 Sb. o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Tím vláda v říjnu 2015 zvýšila hodnotu jednoho bodu ze 120 Kč na 250 Kč. Už to by znamenalo, že za pracovní úraz získáte více než dvojnásobné odškodnění. Kromě toho však byl v nařízení vlády upraven i samotný počet bodů, které se u jednotlivých úrazů a nemocí započítávají.

Za vymknutí ramenního kloubu bylo před touto vyhláškou počítáno 30 bodů. Jeden bod činil 120 Kč, tudíž jste dostali 3600 Kč (30 × 120). Vyhláška ale zvýšila počet bodů na 50 a hodnotu bodu na 250 Kč, tudíž byste byli odškodněni částkou 12 500 Kč (50 × 250).

Touto vyhláškou a s ním spojené zvýšení bodů se vláda pokusila reagovat především na nový občanský zákoník, který umožňuje vysoudit v rámci nepracovních úrazů vyšší odškodnění. Pracovní úrazy se však řídí zákoníkem práce a od roku 2001 se výše odškodného nezvedla. Tedy až do října 2015.

Kromě zvýšení počtu bodů a jejich hodnoty jste ale měli možnost požádat o odškodné za ztížení společenského uplatnění, například v situaci, kdy byste vinou pracovního úrazu měli trvalé následky. Vyhláška zvýšila maximální hranici tohoto odškodnění na 5,75 milionu korun z původních 1,4 milionu korun. Žádat jste ale mohli i náhradu za ztrátu výdělku, za věcnou škodu nebo za náklady, které jste vynaložili kvůli léčení.

S takovým odškodněním je ale nyní konec.

Novela situaci mění

Vláda po čase usoudila, že výše odškodnění je v některých případech příliš vysoká, a tak 27. června 2016 schválila novelu nařízení vlády o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Ta podle slov vlády zpřesňuje systém odškodnění a vyvažuje tím dosavadní nesrovnalosti.

Aplikace nařízení v praxi místy způsobovala potíže a vedla k neúměrně vysokému odškodnění bolesti u méně závažných pracovních úrazů, například u pádů bez zlomenin. Pouhá zhmožděnina tak mohla být odškodněna mnohonásobně vyšší částkou než třeba ztráta ucha či dokonce nohy, řekl Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví.

Paradoxy v odškodnění

Vzhledem k tomu, jak byla definovaná vyhláška, jež zvyšovala počty bodů u jednotlivých úrazů, docházelo k vysokému odškodnění u běžných úrazů, jako například pády a zlomeniny. A naopak u závažnějších úrazů bylo odškodnění nižší.

Vinou úrazu byste si zhmoždili hrudník. Šlo by o zhmožděninu 10 cm x 10 cm. Ta byla vyhláškou oceněna na 500 bodů, za což byste dostali 125 000 Kč (500 × 250). Například ztráta ucha byla ale ohodnocena na 100 bodů, za což byste dostali pouze 25 000 Kč (250 × 100).

Vládě se rovněž nelíbilo, že kromě úrazů a poškození svalů a tkání byly odškodňovány i hematomy a průvodní otoky.

Změny odškodnění

První změnou je způsob přidělování bodů v případě zranění. Podle vyhlášky z října 2015 se přidělovaly 4 body za každý čtvereční centimetr pohmožděniny. Podle novely této vyhlášky se ale zavádí kategorie:

  • Pohmožděnina do 10 cm2.
  • Pohmožděnina nad 10 cm2.

V případě pohmožděniny do 10 cm2 se započítají 4 body a u pohmožděniny nad 10 cm2 se za každých dalších 10 cm2 připočítají pouze 2 body.

Další změnou je způsob bodování v případě pohmoždění měkkých tkání. Doposud bylo za pohmoždění měkkých tkání různých jiných částí těla podle rozsahu a lokalizace postižené části při velikosti 1 cm2 počítáno 6 bodů za každý 1 cm2. Nově bude počítáno 10–20 bodů za jedno postižené místo, a to dle rozsahu a lokalizace konkrétního zranění.

Mění se také odškodnění za oděrky. Ve vyhlášce z října 2015 je uvedeno, že se počítají 2 body za oděrky kůže do 10 cm2 a za každých dalších 10 cm2 se připočítají 2 body. Nově jsou ale počítány 2–4 body za oděrky do 100 cm2 a za každých dalších 100 cm2 jsou počítány další 2 body v případě povrchových oděrek a 4 body u hlubokých oděrek.

Diners_Vanoce2019

Novinka v novele

Kromě toho ale novela obsahuje i jednu novinku. Nařízení je doplněno o nemoci z povolání, které mohou postihnout profesionály. Nově tak bude možné odškodnit:

  • Nedomykavost hlasivek.
  • Dysfonii.
  • Fonastenii.

To se týká především lidí, kteří se živí jako učitelé, herci či zpěváci. Tato zranění mohou někdy končit i ztrátou hlasu a za pracovní úraz spojený s jedním z výše uvedených problémů bude nově náležet až 2000 bodů, za což bude náležet 500 000 Kč (2000 × 250).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).