Hlavní navigace

Spořit se u nás nevyplatí. Lze ještě na něčem vydělat?

26. 2. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Úroky na spořicích účtech jsou nízké a na dlouhodobé spoření se nehodí. Jaké jsou další možností zhodnocování peněz?

Česká národní banka (ČNB) v tomto roce předpokládá inflaci ve výši 2,0 %. Nepotvrdily se tedy odhady analytiků, kteří většinou předpovídali inflaci ve výši 2,5 – 3 %. Výrobci vyšší DPH do cen příliš nepromítli. Nedaří se totiž především ekonomice, kde jsou nízké inflační tlaky a nebýt současného průšvihu s obnovitelnými zdroji energie, kdy jejich podpora narostla počátkem letošního roku z 419 na 583 korun, ceny by klesaly ještě více.


Autor: Ivana Dvorská

Ilustrační obrázek

Peníze na spořicích účtech se znehodnocovaly

A zdá se, že se ekonomická situace i v tomto roce projeví na klesajících mzdách: V závěru minulého roku pokles reálných mezd zrychloval a zatím nejsou žádné zřejmé signály, že by tento trend neměl pokračovat i v roce letošním. Úspory domácností naopak v loňském roce rostly, a to na úkor spotřeby. Obdobný vývoj lze očekávat i letos, tvrdí ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček. Vyplatí se v takovém prostředí spořit? 

Spořit se nevyplatí, tvrdí Češi 

Podle výzkumu ING Bank jsou úrokové sazby v České republice natolik nízké, že podle poloviny Čechů se nyní nevyplatí spořit. S tímto tvrzením nesouhlasí jen třetina dotázaných. Málo také lidé porovnají možnosti zhodnocení: I přesto, že více než 70 % Čechů uvádí, že má povědomí o úročení svých úspor, jen třetina z nás porovnává nabídky úrokových sazeb různých bankovních domů. Neznalost neomlouvá, a nemohou se tedy divit, že se jejich finanční rezervy nezúročují podle jejich představ, tvrdí ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček.

S ním souhlasí také Jan Macek, analytik společnosti AWD.Češi byli při nakládání se svými financemi nadále spíše konzervativní a většinu svých úspor uložili do penzijního připojištění, stavebního spoření nebo na populární spořicí účty. Bez výjimky však jde o produkty, které v loňském roce ani nepokryly inflaci. Letos sice inflace podle většiny predikcí klesne, přesto ale našim zákazníkům doporučujeme o něco odvážnější strategii, která vygeneruje reálný výnos, uvádí Macek.


Autor: ING Bank Svět spoření

Do jaké míry souhlasíte s výrokem „Úrokové sazby jsou tak nízké, že se nevyplatí spořit?“

Kde lze dosáhnout vyšších výnosů?

Vyšších „bezpečných“ výnosů je už možné dosáhnout na termínových vkladech, kompletní přehled najdete v našem srovnávači. U Čechů jsou také atraktivní nemovitosti. Přinesli jsme proto článek na téma, jaké nemovitosti se vyplatí k pronájmu. Čtěte: Jaký byt koupit k pronájmu?

Svojí nemovitost také můžete pomocí nejrůznějších fint vylepšit a zvýšit si tím výnosnost z pronájmu. K tématu čtěte: Jak nejlépe pronajímat byt?

Společnost AWD doporučuje klientům ukládat si peníze do akcií, které by měly v tomto roce údajně zaznamenat růst. Investování do akcií je však podstatně rizikovější, na druhé straně však lze dosáhnout vysokých výnosů.

U ČEZu se kupříkladu očekává vysoká dividenda pro rok 2012, v příštím roce však lze očekávat 10–20% pokles zisku společnosti kvůli problémům v Albánii a Bulharsku. Mělo by však dojít ke zrušení 15% daně z dividend, což pokles zisků z velké části vyrovná. Spíše než problémy v zahraniční jsou pro dlouhodobé investory mnohem důležitější ceny silové elektřiny na energetické burze, stejně tak to, zdali bude výkupní cena elektřiny z nových bloků Temelína garantována či nikoliv. Čtěte více: Za garanci cen elektřiny domácnosti zaplatí a akcionáři ČEZ vydělají.

Zajímavé dividendy ale lze také očekávat i od společnosti Philip Morris, Komerční Banky nebo Telefónica O2. Více o očekávaných dividendách v tabulce:

Emise Očekávaná (resp. navrhovaná) dividenda Aktuální očekávaný (resp. navrhovaný) výnos
Fortuna 0,15 – 0,21 Eur (3,8 – 5,3 Kč) 4,4–6,2 %
Tatry Mountain Resorts 0,96 Eur (24,4 Kč) 2,2 %
Erste 0,4 Eur (10,2 Kč) 1,7 %
NWR (2H) návrh managementu 0 Kč (odhady: 0 Kč)
Komerční banka návrh managementu 230 Kč (odhady: 230 – 250 Kč) 5,7 %
Telefónica O2 35 – 40 Kč 11,3 – 12,9 %
VIG 1,2 Eur (30,5 Kč) 3,2 %
ČEZ 45 Kč 7,6 %
Philip Morris ČR 920 – 960 Kč 7,9– 8,3 %

Zdroj: Monitoring ČEKI, ipoint.cz

Polsko stále nabízí atraktivní úroky

V polovině roku 2012 jsme také přinesli článek o atraktivních spořicích (termínovaných) účtech v Polsku, kde bylo možné dosáhnout zajímavých a bezpečných výnosů. Čtěte více: Chcete garantovaný 9% úrok? Zajeďte si do Polska 

Velkým otazníkem však bylo měnové riziko. Psali jsme, že vzhledem k restriktivnější měnové politice polské centrální banky je měnové riziko nízké a vkladatel mohl očekávat i mírné kurzové zhodnocení. To se potvrdilo – zatímco v polovině minulého roku bylo nutné pro nákup 1 zlotého vynaložit 5,8 až 5,9 Kč, nyní se kurz pohybuje kolem hodnoty 6,1–6,2 Kč za zlotý. Ve výzkumu ING Bank Světa spoření také Poláci spořili mnohem raději a více si porovnávali nabídky jednotlivých finančních ústavů.

Naše centrální banka by navíc ráda znehodnotila korunu a podpořila exportéry, měnové riziko proto v případě spoření v Polsku bude nadále nízké. K tématu čtěte: ČNB by se měla zrušit, nepomáhá ekonomice, tvrdí ekonom

Účto_tip_změny21

Zhodnocení

Možnosti atraktivnějšího zhodnocení peněz existují, záleží jen na vašich preferencích a míře akceptovatelného rizika. Pokud máte peníze na spořicích účtech, pak vás také může těšit to, že narozdíl od roku 2012, překonají nejlepší spořicí účty mírně inflaci. Podívejte se také: Záložnám možná zdraží pojištění vkladů, vyšší úroky provokují banky i Fond pojištění

Zbohatnout spořením na těchto účtech však nelze – obecně se zde doporučuje mít rezervy ve výši 3 průměrných měsíčních mezd. Pokud jste navíc mladší, pak se nebudete moci plně spolehnout na státní důchod. Čtěte více: Pracující připravte se, budete brát důchod jen ve výši 20 % mzdy. Hledat atraktivnější možnosti zhodnocení s eliminací rizika pomocí důkladné analýzy by tak mělo být samozřejmostí.

Anketa

Do čeho investujete v době hospodářské recese?

27 %
26 %
8 %
20 %
19 %
Odpovědělo 1 950 čtenářů.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).