Hlavní navigace

Výsledek italských voleb sráží euro

26. 2. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kurz společné evropské měny se včera vyvíjel jako na houpačce. Klíčovým kurzotvorným faktorem přitom byly italské parlamentní volby.

Bezprostředně po uzavření volebních místností v 15:00 byl zveřejněn exit poll, který dával velkou šanci na vítězství středolevé formaci P.L.Bersaniho. Vlna optimismu vyhnala kurz eura dokonce nad 1,3300 USD/EUR. Ta se však dlouho neudržela, s postupným sčítáním hlasů se ukazovalo, že italské parlamentní volby míří k patu. Reakce devizového trhu byla zřejmá. Euro padalo na čerstvé šestitýdenní minimum. Dnes ráno se tak již pod tlak dostala hladina 1,3050 USD/EUR.

Zprávy a události

Fed index průmyslové aktivity z Dallasu zaznamenal za únor pokles na 2,2 bodu po lednových 5,5 bodu. Trh čekal pokles pouze na 3,0 bodu. ● Zhoršení zaznamenal i Fed Activity index z Chicaga, a to ze vzestupně revidovaných 0,25 bodu za leden na únorových  0,32 bodu.

Celková důvěra v českou ekonomiku se zvýšila oproti lednu o 1,9 bodu na –2,6 bodu z lednových –4,2 bodu. Spotřebitelská důvěra stoupla z –27,8 bodu v lednu na únorových  22,3 bodu, podnikatelská důvěra se zlepšila na 2,3 bodu z předchozích 1,7 bodu.

Polské maloobchodní tržby zaznamenaly za leden meziroční vzestup o 3,1 % y/y, když ještě v prosinci byly o –2,5 % y/y níže. Trh přitom očekával lednový růst pouze ve výši 0,7 % y/y. ● Míra nezaměstnanosti v Polsku se během ledna zvýšila v souladu s očekáváním na 14,2 % po prosincových 13,4 %.

Ekonomický sentiment v Maďarsku se v únoru nepatrně zvýšil na –19,5 bodu z lednových  19,6 bodu. Zatímco důvěra spotřebitelů se zvýšila na –40,9 bodu z předchozích –43,4 bodu, podnikatelská důvěra dále klesla (z –11,3 bodu na –12,0 bodu).

Středolevicová kolalice P.L.Bersaniho sice získala po těsném vítězství nad Berlusconiho formací volební prémii a tím i absolutní majoritu v dolní parlamentní komoře, v senátu však neuspěla, a to ani v případě, že by došlo ke koalici s dosavadním „úřednickým“ premiérem Montim. Ukazuje se, že italská společnost je rozpolcená ohledně toho, zda pokračovat v dalších reformách. Ty jsou ovšem pro ozdravení italských veřejných financí a zejména posílení konkurenceschopnosti nezbytné. Řada italských politiků se v první reakci na výsledek voleb vyjádřila tak, že se dokonce můžeme dočkat v brzké době dalších předčasných voleb v Itálii.

Výsledek voleb tak pro trhy představuje další zvýšení politické nejistoty nejenom pro samotnou Itálii, ale i pro eurozónu jako celek.

Itálie je prostě třetí největší ekonomikou eurozóny. Pro kurz společné evropské měny to tedy není zrovna ta nejlepší konstelace. Pokud jde o dnešní ekonomické indikátory, pozornost bude směřovat na druhou stranu Atlantického oceánu. Tam bude publikována celá řada důležitých ukazatelů z realitního trhu – od vývoje cen nemovitostí po objemy prodaných nových domů. Čísla z posledních měsíců jsou povzbudivá, když ukazují na to, že americký nemovitostní trh se odrazil ode dna. Dnešní série dat by to měla potvrdit a pozitivně tak přispět k současné pozici dolaru.

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v únoru mírně zvýšila

Česká koruna si na úvod týdne nepatrně polepšila. Zatímco včerejší první ranní kotace se na mezibankovním trhu nacházely nad 25,55 CZK/EUR, v odpoledních hodinách byla testována hladina 25,50 CZK/EUR. Zisky koruny tak nečinily ani čtvrt procenta. To okolní regionální měny na tom byly o poznání lépe. Zisky maďarského forintu v průběhu dne dosahovaly až půl procenta, polský zlotý byl ještě o něco úspěšnější. Dnes ráno však jsou obě měny slabší, patrně v reakci na výsledek italských voleb.

Včerejší pozitivní sentiment ve středoevropském regionu podpořilo posilování eura proti dolaru, které však nakonec mělo pouze dočasný charakter. Vliv pak měly i zveřejněné ekonomické indikátory. Z Polska jsme se včera dočkali překvapivě příznivých dat z maloobchodu. Lednové tržby byly totiž meziročně o 3,1 % výše, když ještě v prosinci byly o 2,5 % y/y nižší, a překonaly tak tržní očekávání ve výši +0,7 % y/y. V souladu s očekáváním jsme pak zaznamenali vzestup míry nezaměstnanosti z prosincových 13,4 % na lednových 14,2 %. To v Maďarsku jsme byli na jedné straně svědky dalšího poklesu podnikatelské důvěry (za únor), naopak nepatrně se zvýšila spotřebitelská důvěra (ta je ovšem extrémně nízká). Únorového konjunkturálního průzkumu jsme se pak dočkali i z Česka.

Celková důvěra v českou ekonomiku se v únoru zvýšila

A to díky růstu obou složek – růst zaznamenala důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Respondenti z průmyslového sektoru dokonce pro nadcházející tři měsíce očekávají mírné zvýšení tempa výrobní činnosti a také zaměstnanosti. Nic to však nemění na faktu, že celková důvěra podnikatelů je pod loňskou úrovní, což je odrazem skutečnosti, že recese v eurozóně se v závěru loňského roku prohloubila. To důvěra spotřebitelů je i v meziročním srovnání vyšší a signalizuje, že dlouhodobě utlumená poptávka by mohla začít postupně posilovat. V našich prognózách počítáme se zlepšením zhruba od poloviny roku, až vyprchá dopad současné vlny fiskální konsolidace.

Vzhledem k absenci domácích kurzotvorných faktorů bude kurz koruny v dalších dnech sledovat především vnější faktory – postavení eura na trhu s dolarem a obecně postoj investorů k riziku po italských parlamentních volbách. Současné úrovně kurzu koruny kolem 25,50 CZK/EUR odpovídají prognóze ČNB pro první čtvrtletí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).