Hlavní navigace

Názor k článku Soumrak vkladových produktů. Proč úroky na spoření nerostou? od Richard Fuld - Právě proto je zcela nezbytná přísná regulace bank,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 2. 2019 16:13

  Richard Fuld (neregistrovaný) 185.186.248.---

  Právě proto je zcela nezbytná přísná regulace bank, aby tyto kreativní účetní triky byly včas odhaleny a náležitě oceněny. Hypotéční krize byla mimo jiné produktem také Greenspanova přístupu, který zastával názor, že banky je třeba regulovat co nejméně, protože neviditelná ruka trhu vše zajistí ke spokojenosti všech. Následně se ukázalo, že tento pán se mýlil v podstatě ve všem, co kdy vyjádřil natolik srozumitelně, aby bylo možné pochopit, co vlastně říká. Nakonec to sám i uznal. A v nedávné době zase začal do toho kafrat, když začal blábolit o tom, že by se měl znovu zavést zlatý standard.

  Ten odkazovaný článek je celkem zajímavý.

  První teorie o tom, že banky přijímají vklady, které pak půjčují jiným klientům, je teorie, podle které by mohl fungovat poctivý systém, kde penězi je nějaká komodita. Banky by zde měly roli skladišť a zprostředkovatelů úvěrů.

  Druhá teorie popisuje frakční bankovnictví, což směs systému zlatého standardu a systému účetních peněz. Tohle by mohlo fungovat poctivě pouze v případě, že by byly rozlišeny peníze směnitelné za zlato a účetní peníze, které by byly kryty závazky dlužníka, aby každý věděl, jaké peníze má v ruce (hodně nepraktické). Pokud toto rozlišení neexistuje, pak se takový systém zvrhává v podvodný systém částečného krytí, kdy to, co je deklarováno na bankovkách, jednoduše neplatí. Fungování takového smíšeného systému pak ekonomové vysvětlují pomocí teorie frakčního bankovnictví a multiplikace vkladů. V současnosti tento systém není provozován ani v jeho poctivé ani nepoctivé verzi. Pro pochopení fungování současného systému účetních peněz je pak princip frakčního bankovnictví (či multiplikace vkladů) jen totálně matoucí a zavádějící.

  Třetí teorie, kdy banky peníze emitují společně se závazkem dlužníka tyto peníze po uplynutí určité doby splatit odpovídá současné praxi, kde 100% peněz je účetních. Není zde žádná komodita, kterou by byly peníze kryty plně nebo částečně.

  A teď to nejdůležitější. Na pomyslném začátku systému účetních peněz není nějaký vkladatel, který přinese do banky své peníze jako vklad (jak to platí pro komoditní peníze nebo frakční bankovnictví). Na pomyslném počátku systému účetních peněz přichází do "prázdné" banky žadatel o úvěr s prázdnými kapsami a banka tomuto klientovi prostě připíše půjčenou částku na jeho vkladový účet proti jeho závazku, že klient bance svůj dluh nejpozději ke dni splatnosti splatí. Takto vznikají účetní peníze, které bance nesou úrok, který sjednala v úvěrové smlouvě a klientovi nesou úrok, který si sjednal s bankou při založení vkladového účtu. Tytéž peníze tak nesou úrok bance (logicky) avšak i klientovi, a to i poté, co je dlužník převede na jiného klienta! Banka tak vždy ve vztahu ke každé existující peněžní jednotce inkasuje úrok podle smlouvy o úvěru a zároveň platí úrok sjednaný ve smlouvě o vedení vkladového účtu. Pokud by obě úrokové sazby byly stejné, pak dokud klient drží půjčené peníze na svém bankovním účtu, pak banka ani klient neprodělá ani nevydělá. Pohledávky a závazky, včetně úrokových příjmů jsou, jak u banky, tak u klienta, vyrovnané. V praxi ale existuje rozdíl mezi kreditní a debetní sazbou v podobě úrokové marže, která slouží k úhradě nákladů banky, krytí kreditního rizika banky a tvorbě jejího zisku (pokud odhlédneme od dalších příjmů banky z jiných činností). Principiálně zde tedy nenajdete žádnou zjevnou defraudaci, žádný systematický podvod. Aby banka vydělala, musí odvést svou práci a riskovat, že půjčila špatnému dlužníkovi. Nesplácené dluhy banka musí hradit z vlastního kapitálu, což ji může způsobit bankrot.

  Princip vytváření zisku a vznik rizika banky bude navíc úplně stejný jako by banka zprostředkovávala půjčení peněz jednoho klienta jinému klientovi. V obou případech získává úrok od dlužníka a musí platit úrok klientovi, který peníze aktuálně drží na svém vkladovém účtu. V tomto ohledu zde významnějšího rozdílu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).