Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Soumrak vkladových produktů. Proč úroky na spoření nerostou? od petr - Jediné možné řešení nás zákazníků bank je dojít...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 2. 2019 16:34

  petr (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  Jediné možné řešení nás zákazníků bank je dojít si pro svoje peníze. Když se bavím se svým finančním poradcem a řeknu, že banky nemají jiné peníze jak naše, tak na to nemá odpověď. Až se postavíme do front před bankomaty a banky, tak to dopadne jako v Řecku a na Kypru, nebudou pro nás naše peníze.

 • 6. 2. 2019 17:29

  Richard Fuld (neregistrovaný) 193.165.231.---

  Nic není dokonalé, ani bankovní systém.

  Množství hotovosti, kterou lze vybrat z banky je omezené. V současném bankovním systému dosud nebylo a ani nebude k dispozici stejné množství hotovosti jako je existujících bezhotovostních peněz. Důvodem je to, že každé peníze vznikají v současnosti jako bezhotovostní a aby mohly banky vyplácet vklady v hotovosti, musí si hotovost půjčit od centrální banky, která jako kolaterál požaduje státní dluhopisy, jejichž objem je mnohonásobně menší než objem bezhotovostních peněz.

  Pokud by měl být nastolen stav, kdy bude možné z bank vybrat veškeré peníze v hotovosti, pak toto by šlo jedině za předpokladu, že veškeré soukromé dluhy firem a domácností budou splaceny a jediným, kdo by si nadále mohl půjčovat od bank peníze by byl stát (prostřednictvím prodeje státních dluhopisů bankám). To je samozřejmě zcela absurdní a nerealizovatelný proces a tudíž je absurdním i požadavek, aby bylo možné z bank vybrat všechny peníze v hotovosti. Přesto se nastolení tohoto stavu domáhali nedávno Švýcaři v referendu, kterým chtěli zavést tzv. vollgeld. Naštěstí většina Švýcarů měla dost rozumu na to, aby ten bláznivý nápad odmítli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).