Chápu, že vydělat bezpečně pár procent za rok je dneska těžké. Ale nechápu a ani článek mi to nevisvětlil, proč spořící účty neúročí bez dalších podmínek aspoň diskontní sazbou mínus epsilon, dneska řekněme 0,7% ročně. Peníze uloží u ČNB se ziskem 0,05%, z řekněme deseti miliard je furt krásných 5 miliónů. Navíc kus udají za PRIBOR, i kdyby jen jednu desetinu, ta tam je vývar 1,05%, čili z miliardy 10,5 mega. Takže celkem cca 15 mega za rok a za to snad už nějakého programátora, testera, analytika, ekonoma, markeťáka a manažera zaplatí, ne? Navíc je to reklama na půjčky a další produkty výhodnější pro banku.
Možná bude odpovědí na otázku "konkurující si produkty". Kdyby banka nabízela slušně úročený spořák, "sebere" si lidi z investic do fondů, které pro banku znamenají bezrizikový zisk.
Vlastně je to geniální nápad - přenést své riziko na klienta, zajistit si jistý zisk z poplatků a navíc v reklamě bude mnohem zajímavěji vypadat "předpokládaný výnos" nebo "výnos až...".
Spořící účty znamenají pro banku zbytečné riziko, klienti je mohou kdykoliv vybrat, musí z nich platit pojištění vkladů, celkem chápu, že se do toho nehrnou (když jim ty klienti ty peníze rádi nechají i na spořáku s polovičním úrokem).
Tak, že tyto "elity" ovlivňují chod a do jisté míry řídí národní ekonomiky potažmo ovlivňují světovou je jasné... Je jen otázka v jakém rozsahu se jim to daří, kdo všechno v tom je namočený, atd... Ale myslet si, že se nic takového neděje, je do jisté míry osvobozující... Přeji Vám to.
Nejspíše by toto řešila regulace bank, která by zakazovala bankám úročit zůstatky na běžných účtech nižší než diskontní sazbou.
Jinak nechávat ležet nadbytečnou likviditu na rezervním účtu je za běžných okolností čirá pošetilost, když na mezibankovní trhu mohou banky "udat" nadbytečnou likviditu za sazby vyšší. Takže banky by uvedeným způsobem vydělávaly i v případě, že by musely úročit zůstatky na běžných vkladech diskontní sazbou.
Viděli jste v poslední době krachující banku? Viděli jste ,že prodělával někdo ze zaměstnanců banky,nebo vdoběkrize,že by přicházeli o zisky?V tomto sysému to vždy odnesou střadatelé. Peročč vůbec existuje tolik bank a tak potom je nedostatek dělníků v profesích.Ti propuštění by mohli občas pracovat jako kopáči a jiné profese.Proč je vůbec uměle počtem institucí stejné úrovně tolik pojišťoven,bank a dalších?Nikomu se nechce makat, mladí už vůbec ne a brečí se , ža nejsou řemeslníci a profese,které byly za minulého režimu.Plno institucí lze zrušit a nechat třeba jenom dvě, které na konkurenci stačí.Takže vzniká i otázka rozdělení ČSSR. Jednou tolik funkcí spravujících polovinu občanů.Tak by šlo pokračovat nekonečně, protože tady vznikl opravdu pseudokapitalistický moloch, kromě jiného zcela závislý a už rozkradený a rozprodaný, navíc zadlužený.