Hlavní navigace

Potřebujete směnit peníze? Napovíme, kde je to nejlevnější

26. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Blíží se dovolená, která pro mnohé znamená i výjezd do zahraničí a potřebu nakoupit cizí měnu. Vyplatí se měnit valuty u bank, nebo je výhodnější využít služeb směnáren? Kde vás čekají poplatky a kde naopak směníte valuty zdarma? A kdy je správná doba pro jejich nákup?

Chystáte se nakoupit valuty na letní dovolenou? Mnoho bank si za jejich směnu účtuje poplatky, které jsou často stanoveny procentem ze směňované částky. Mohou tedy ve výsledku znamenat podstatnou položku, která zdánlivě výhodnou transakci za dobrý kurz rychle znehodnotí. V mnohých směnárnách naopak poplatky neúčtují a za vyšší částky ještě dostanete výhodnější kurz.

U bank je poplatek za směnu téměř pravidlem

Chcete-li navštívit za účelem směny valut banku, ve většině případů musíte počítat s tím, že vás tato operace bude něco stát. Často se stává, že na vyšší poplatky narazíte u položky nákup valut, což znamená váš prodej cizí měny bance, například po návratu z dovolené. Za prodané valuty banky účtují v mnoha případech poplatky nižší, někdy i žádné.

Ze dvanácti vybraných bank působících v Česku si za nákup a prodej valut poplatky neúčtuje jedině Volksbank. Zdarma valuty nakoupíte také u LBBW Bank, budete-li je chtít ale odprodat zpět, už za to minimálně 50 Kč zaplatíte. Podobně zvýhodňuje prodej valut i Česká spořitelna. Zde si podle informací v ceníku banky v období od 1.6. do 30.9. nakoupíte valuty zdarma. Mimo stanovený termín bude váš nákup valut zdarma pouze od transakce, která má hodnotou vyšší než 10 000 Kč. Čtěte více: Jak ušetřit za zahraniční platby a kurzové rozdíly? 


Nejčastěji mají banky tyto poplatky nastaveny procentem ze směňované částky spolu se stanovenou minimální částkou, které se i při směně malého objemu valut jednoduše nevyhnete. Pokud tedy chcete měnit větší obnos, může se poplatek vyšplhat do úctyhodných rozměrů, protože ne každá banka má stanovený maximální limit, na který se může poplatek dostat.

Poplatky za nákup a prodej valut v bankách přehledně shrnuje následující tabulka:

Poplatky za výměnu valut
Banka Poplatek za prodej valut Poplatek za nákup valut
Banco Popolare 1 %, min. 50 Kč, max. 5000 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 5000 Kč
Citibank 1,5 %, min. 30 Kč 1,5 %, min. 30 Kč
Česká spořitelna 1 %, min. 50 Kč 1 (od 1.6. do 30.9. zdarma) 2 %, min.50 Kč 2
ČSOB 2% 2%
GE Money Bank 1 %, min. 30 Kč 2 %, min. 30 Kč
Komerční banka 1 %, min. 50 Kč 2 %, min. 50 Kč
LBBW Bank 0 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 3000 Kč
Oberbank 1 %, min. 30 Kč 1 %, min. 30 Kč
PPF Banka 1 % 2 %
Raiffeisenbank 1 %, min. 50 Kč, max. 2500 Kč 1 %, min. 50 Kč, max. 2500 Kč 3
Raiffeisenbank im Stiftland 0 Kč 1,5 % min. 20 Kč, max. 1500 Kč
UniCredit Bank 1 %, min. 50 Kč 1 %, min. 50 Kč
Volksbank 0 Kč 0 Kč
Waldviertler Sparkasse von 1842 2 %, min. 30 Kč 2 %, min. 30 Kč

1 transakce nad 10000 – zdarma
2 nákup mincí – EUR (nominále 1,2) – 20 % min 50 Kč
3 nákup mincí – EUR (nominálne 1,2) – 10 %

Zdroj: sazebníky jednotlivých bank


Při směně velkých částek se vzhledem k procentně stanovenému poplatku bez maximální hranice nemusí vyplatit měnit valuty například u Citibank, České spořitelny, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banky, Oberbank, UniCredit Bank nebo Waldwiertler Sparkasse von 1842. Naopak svůj poplatek limituje horní hranicí Banco Popolare, LBBW Bank a Raiffeisenbank. V těchto případech je pak o to důležitější stanovený kurz, který rozhodne, zda se zde směňovat valuty opravdu vyplatí.

Přehled aktuálních kurzů bank naleznete v našem kurzovním lístku, jehož součástí je i praktický převodník měn a porovnání podmínek jednotlivých bank.

Určitě nezapomeňte srovnat kurzy s nabídkou směnáren, které většinou tyto poplatky neúčtují vůbec a za větší směňované částky naopak nabízí výhodnější kurzy. Čtěte více: Jak levně s hotovostí do banky?

Směnárny – hledat se vyplatí

Směnárny na rozdíl od bank manipulační poplatky za směnu valut často vůbec neúčtují. Jinde třeba jen do určitého objemu peněžních transakcí. V případě, že směňujete velké částky, často naopak slibují výhodnější kurz. Rozsahem nabídky přitom mohou bankám směle konkurovat. Vybrali jsme namátkově několik směnáren:

peníze, myš, finance

BRA Marketing, s.r.o., Celetná 587/36, Praha

Tato směnárna poplatky neúčtuje vůbec a u obchodů nad 30 000 Kč také dostanete výhodnější kurz. Zřídit si zde můžete VIP kartu, se kterou tento výhodnější kurz dostanete i na transakce, které této hranice nedosahují.

EuroChange, s.r.o., Opletalova 30, Praha 1

Směníte-li zde částku větší než 100 000 Kč, poplatky platit nebudete. V opačném případě zaplatíte minimálně 36 Kč, maximálně 9 %. Směnárna navíc nabízí při částce nad 250 000 Kč speciální kurzy a pro stálé zákazníky VIP karty, které zajistí směnu bez poplatku. Při skupinové směně je možné získat slevu.

Ariana, spol. s.r.o, Nádražní 418/1, Brno

V této brněnské směnárně můžete měnit peníze bez poplatků a (jak společnost slibuje) také v neomezeném množství. Pokud potřebujete získat bankovky v určitých nominálních hodnotách, zde vám je po domluvě připraví.

Směnárna Linda Crystal, s.r.o., Josefská 25/27, Brno

Ani v této směnárně na poplatky nenarazíte. Pokud přijdete s větším obnosem, budete mít k dispozici i speciální diskrétní pokladnu a cenu valut v tomto případě můžete dohodnout telefonicky přímo s majitelem směnárny.

CASH POINT a.s., Reální 172/2, Ostrava

Navštívíte-li tuto ostravskou pobočku za účelem transakce, která přesahuje hodnotu 80 000 Kč, dostanete zde individuální kurz. Poplatky zde obecně neúčtují, kromě pražské pobočky na Ruzyni.

MiFin, s.r.o., Zámecká 18, Ostrava

Tato směnárna v Ostravě taktéž poplatky neúčtuje. Zdejší hranice pro možnost domluvit výhodnější kurz je nastavena na limitu 50 000 Kč.

Směnárny N°59, Americká 70, 301 50 Plzeň

Směnárna poskytuje služby bez manipulačního poplatku a měnit je podle společnosti možné neomezené množství peněz.


Tip na výhodnější kurz pro čtenáře serveru Měšec.cz

Jako čtenáři serveru Měšec.cz máte možnost získat zvýhodněné VIP kurzy u směnárny Exchange. Stačí, když si vytisknete kupón a s ním přijdete do směnárny. Můžete si rovněž porovnat kurzy směnárny Exchange s ostatními nabídkami.

karta, banka, peníze, kreditní karta, platební karta

Foto: Ivana Dvorská


Eurowex, s.r.o., Lochotínská 18, Plzeň

I tato směnárna patří k těm bezpoplatkovým. Nad částku 100 000 Kč získáte i výhodnější kurz.

Ze souboje banka versus směnárna tedy vítězně vychází spíše směnárny. Vždy se ale vyplatí nabídky předem srovnat z hlediska kurzu i poplatků. Ušetřit můžete i tím, že v zahraničí budete platit kartou. Devizové kurzy totiž mají zpravidla výhodnější kurzy než valuty a jejich nabídka bývá i pestřejší. Na kartu se ale nelze spolehnout vždy, protože ne všude se s ní dá zaplatit a dvě banky dokonce účtují konverzní poplatek za platbu kartou v zahraničí (Citibank Europe a mBank). Čtěte více: Platba kartou v zahraničí a kurzové rozdíly (teorie)

Anketa

Valuty nakupujete:

13 %
6 %
30 %
30 %
21 %
Odpovědělo 433 čtenářů.

Vyplatí se nakupovat už teď?

Vyplatí se nakoupit valuty nyní nebo je lepší ještě počkat? Směnné kurzy jsou obecně ovlivňovány rozdílem v ekonomické výkonnosti zemí a rozdílem v nastavení úrokových sazeb příslušných centrálních bank, informoval server Měšec Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Krátkodobě by euro mohlo ještě mírně posílit, v šestiměsíčním horizontu bych ho však čekal spíše slabší ve srovnání se současností, odhadl pro Měšec Luboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

skoleni_20_9

Oslabování odhaduje i pro americký dolar Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum. Dolar je v dlouhodobém sestupném trendu, který se začíná obnovovat, uvedl pro Měšec s tím, že podle jeho názoru oslabí proti euru i české koruně a výměnu valut by tedy nechal až na léto. Stejně by pak postupoval i v případě nákupu britské libry. Libra momentálně proti dolaru výrazně posiluje, což je však stále jenom korekce předchozího propadu, uvedl Tomčiak a dodal, že při srovnání koruny a libry preferuje českou korunu a s výměnou by tudíž počkal do léta.

Díky propadu libry v posledním roce se česká koruna na páru s librou stále drží na silné úrovni okolo 30 korun. Pořád se tedy vyplatí cesta i nákupy v Londýně a v následujících měsících tomu snad nebude jinak, píše Lucie Vitamvásová, specialistka na měny a autorka článků na serveru Měšec.cz s tím, že k dolaru koruna od srpna loňského roku prudce oslabila, cesty do zámoří se proto nyní prodraží a není tak výhodné objednávat zboží v USA. S výměnou dolarů ani liber tedy ani podle ní spěchat nemusíte. Čtěte více: S výměnou peněz na dovolenou nemusíte spěchat

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).