Hlavní navigace

Názory k článku Potřebujete směnit peníze? Napovíme, kde je to nejlevnější

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2009 9:00

  anonymní
  Nezáleží jen na výši poplatků, ale i na samotném kurzu. V krajním případě můžete nakoupit v bance levněji (výhodnější kurz + poplatek) než ve směnárně (méně výhodný kurz + bez poplatku). Chce to chodit a porovnávat. Je to jako v obchodě - někde koupíte rohlík 43 g za 2,70 a jinde 50 g za 1,70. Je otázka, pokud nebudete kupovat rohlíků 2 přepravky, zda se vám vyplatí jet přes celé město pro lacinější. A to samé s pořízením cizí měny.
  V Praze nebude problém s výběrem, ale na vesnici se lidi vrhnou do Spořky, protože tam ani jiná banka či dokonce směnárna nebude, a pokud si nechají nakukat, že ČS je nejlevnější a nezjišťují po konkurencích, zda je to opravdu pravda, tak má spořitelna žně. Dokonce tuším, že v minulosti v sezoně odpouštěli poplatky, a kurzy s konkurencí nikdo porovnávat nebude. Na druhou stranu u chudší klientely ČS se dá předpokládat, že tolik nebudou jezdit ven a tudíž nějaká směna peněz pro ně nebude vyhledávanou operací. V každém případě záleží na objemu směny - při směně 50 € rozdíl cítit tolik není, při směně 1000 € úspora 50 haléřů na euru může už pro někoho být atraktivní.

  Co se týče zahraničí, tak nějakou hotovost je dobré s sebou mít, ale jinak se dá platit kartou. Můj ústav dokonce umožňuje v rámci finanční skupiny výběr ze zahraničních bankomatů zdarma, tak není co řešit. A může se stát, že hotovost, kterou jsem v předstihu měnil, mohla být za horší kurz než mi napočítá banka při výběru z ATM nebo za úhradu zboží/služeb kartou (zde banka užívá tuším že výhodnější kurz střed, a o desetnících asi nemá cenu licitovat, nevybírám-li 100 tisíc €).
 • 26. 5. 2009 9:11

  Pavel (neregistrovaný)
  Máte pravdu. Mě se stalo před pár lety, že jsem kupoval eura ve směnárně. Když jsem řekl, o jakou částku mám zájem, tak směnárník odvětil, že to bude s poplatkem a za výhodnější kurs. A měl pravdu, proti kursu bez poplatku (v té samé směnárně) jsem ušetřil par stovek.
 • 26. 5. 2009 16:21

  anonymní
  Na vesnici se lidé vrhnou do Spořky, protože mnohdy nemají jinou možnost. Připočtěte si totiž cestovní náklady do vzdálené směnárny, kde budete mít směnu o pár korun levnější. Platby kartou a zahraniční bankomaty jsou sice dobrá věc, ale jen pokud jedete někam do větších center. Zažil jsem, že zejména v horských oblastech v zahraničí se člověk nechytl ani s platbou kartou ani tam nebyl bankomat. Taky po cestě hotovost většinou potřebujete na drobná vydání. Na karty můžete spoléhat jen když bezpečně víte, že je v místě můžete použít.
 • 21. 10. 2017 13:08

  Ken (neregistrovaný) ---.agg2.cre.rsl-rtd.eircom.net

  Ahoj,dají se v Česku vyměnit eura na benzínce?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).