Hlavní navigace

S výměnou peněz na dovolenou nemusíte spěchat

22. 5. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Oproti loňskému létu je česká koruna podstatně slabší, většina destinací bude pro nás proto letos dražší než loni. Jaký je výhled na českou korunu na další měsíce, kde bude letos dráž a kde naopak levněji?

Krize na finančních trzích a vyhledávání bezpečných přístavů přitáhla v loňském roce investory k české koruně a východoevropským měnám obecně, tedy také k zlotému a forintu. V první polovině loňského roku investoři ještě věřili, že tyto země budou nadále růst, úroky byly vyšší než obvykle a věřili také, že je nemůže potkat recese, tak jako se v té době už rýsovala v USA. Posilování koruny ale na začátku srpna ukončila Česká národní banka, která v reakci snížila úrokové sazby. Příliš silná měna totiž škodí exportérům, na kterých je česká ekonomika z velké míry závislá. Fakticky díky krizi na trzích jsme si loni měli šanci užít neobvykle levně dovolenou. Jen pro představu, loni v létě, tj. červenec-srpen, průměrný kurz byl 23,9 korun za euro a 15,6 korun za dolar, tj. o 11 % silnější kurz k euru a o 24 % k dolaru oproti současným úrovním 26,6 korun za euro a 19,3 korun za dolar. Čtěte více: Analytici hlásí lepší časy, uvěří tomu investoři?

V posledních měsících se kurz korun uklidnil a po prudkém oslabení, které koruna započala právě v srpnu loňského roku a zastavila se až těsně před 30 CZK za euro a 24 CZK za dolar, se od poloviny března pohybuje v bočním trendu, tedy obchoduje se zhruba mezi 26 až 27,5 za euro, k dolaru mírným tempem posiluje. Co ale můžeme čekat v dalších měsících?

Optimismus by nemusel vydržet

Směr měnových kurzů určuje v poslední době více než cokoli jiného nálada na trzích. Zveřejněná makroekonomická data v průběhu dubna naznačila, že propad světového hospodářství by v následujících měsících mohl zpomalovat. To potlačilo averzi k rizikovým investicím, investoři se začali vracet na akciové trhy a na méně vyspělé trhy tzv. emerging markets, kam se řadí stále i Česká republika. Investoři také pomalu začínají opouštět americký dolar, ke kterému se uchylovali jako do bezpečného přístavu zejména od poloviny loňského roku až do poloviny března, i když s menším zaváháním na přelomu roku. V současnosti se dolar obchoduje poblíž kurzu 1,37, nejsilnějších úrovní dosáhl v posledním roce na úrovni kurzu 1,24 USD za euro. Pokud by dobrá nálada na trzích vydržela i v dalších měsících, investoři by zůstali v rizikovějších investicích, a dolar by naopak využívali pro jeho nízké úroky jako měnu pro financování těchto investic, tzv. carry trades. Dolar by se proto mohl dostat k mírně slabším úrovním okolo 1,40 USD za euro. Podobně díky nízkým úrokům a stále špatné situaci v ekonomice by se mohla posunout níže libradolaru a stejně tak i japonský jen. Navíc pokud by se výhledy na světovou ekonomiku zhoršily, libra by nejspíše vymazala zisky z posledních měsíců. Čtěte více: Dolaroví býci by raději na březen 2009 zapomněli

Díky propadu libry v posledním roce se česká koruna na páru s librou stále drží na silné úrovni okolo 30 korun. Pořád se tedy vyplatí cesta i nákupy v Londýně a v následujících měsících tomu snad nebude jinak. Jak již bylo zmíněno, k dolaru koruna od srpna loňského roku prudce oslabila, prodražují se nám tedy cesty do zámoří a není tak výhodné objednávat zboží v USA. Kurz koruny k dolaru by se v následujících měsících mohl držet stabilně okolo 20 korun nebo mírně posilovat v reakci na slabší dolar. S výměnou dolarů ani liber spěchat nemusíme.

Výhled na kurz koruny k euru je neutrální

Podobně by se situace mohla vyvíjet na kurzu s eurem. Pokud vydrží dobrá nálada na trzích a nízká averze vůči méně vyspělým trhům, koruna by si měla mírně polepšit i k euru. Ovšem nejistota na trzích stále přetrvává, takže ty nejoptimističtější odhady jsou, že si euro koupíme v létě za 26 korun, naopak zaznamenáváme i pesimistické odhady, které hovoří o tom, že se koruna přes léto ještě vrátí k 28 korunám za euro. Celkově proto konsensus spíše hovoří neutrálně a tedy nelze říci, že by se nám mohlo vyplatit nakupovat eura teď nebo až později. Jelikož si s eurem vystačíme již v 16 zemích eurozóny, patří tam i oblíbené destinace jako je Španělsko, Itálie, Řecko, Francie, tak je pro nás kurz eura klíčový, a nejen co se týče letní dovolené. Eurem se platí také ve Finsku, na Maltě, Kypru, ale už i na Slovensku. Dále pak Dánsko se účastní režimu ERM II, kde je povolená výchylka kurzu k euru o +/-2,25%, takže i zde je kurz eura klíčový. Chorvatsko i Bulharsko mají své vlastní měny – chorvatské kuny a bulharské levy, obě měny jsou ale také určitým způsobem svázány s eurem. Kurz koruny k chorvatské kuně bude záležet na vývoji české koruny k euru, neboť kuna je řízena dle kurzu eura, vývoj kurzu koruny a kuny proto téměř kopíruje kurz eura. Zatímco loni v červenci jsme platili za jednu kunu asi 3,2 koruny, letos je to přibližně 3,6 koruny. Měnový kurz bulharské levy je zafixován k euru, což obdobně znamená, že oslabuje-li koruna k euru, oslabuje i k bulharské levě. Za bulharskou levu dáme letos zhruba 14 korun, zatímco loni to bylo méně než 12. Ceny v Bulharsku jsou stále ale ještě nižší než v Česku, dá se proto naopak ušetřit na celkových výdajích.

Vývoj kurzu koruny

Zdroj dat: www.cnb.cz

Sever – klid a chládek, tamní měny ale zase tak klidné nejsou

Stále více Čechů vyráží za klidem a pohodou do severských zemí jako je Norsko či Švédsko. Obě tyto měny utrpěly v loňském roce významné ztráty k euru. Norská koruna byla postižena propadem ceny ropy na světových trzích, na švédskou doléhá ekonomická krize. Koruna si proto udržela posilující trend k norské koruně až do přelomu roku 2008/2009, posléze kvůli negativní náladě vůči východoevropskému regionu a posílení norské koruny, česká koruna prudce oslabila – zhruba o 20%. Od poloviny března ale koruna smazává ztráty, a pokud bude posilovat k euru, je zde dobrá šance, že se dočkáme i levnějších norských korun. Na páru se švédskou korunou je koruna velmi volatilní. V posledních letech dokázala taktéž posilovat, ovšem i zde začátkem roku prudce oslabila. Bohužel na páru se švédskou korunou česká koruna nevymazává ztráty stejným tempem jako na páru s norskou korunou. V současnosti zaplatíme za jednu norskou korunu asi 3 české, za švédskou asi 2,6 českých, s velkou pravděpodobností se koruna poblíž těchto úrovní udrží i v létě. Čtěte více: Proč, jak a kdy se hýbe forex?

skoleni_29_6

Egyptská libra je navázána na dolar, turecká lira stojí skoro stejně jako loni. V Egyptě se používá jako platidlo egyptská libra, do Turecka se vám budou hodit turecké liry. Egyptská libra je těsně navázána na kurz dolaru. Jakmile tedy koruna oslabovala k dolaru, oslabila i k egyptské libře, a to v obdobné míře. Dnes proto koupíme egyptskou libru zhruba za 3,5 korun, před rokem to bylo jen 2,8 korun. Výhled na korunu na páru s egyptskou librou je obdobný výhledu na dolar. Pokud koruna posílí k dolaru, posílí i k egyptské libře, ta bude tedy levnější. Turecká lira v posledním roce stejně jako česká koruna prudce oslabila a k hlavním světovým měnám, proto i kurz koruny k liře je velice volatilní a za poslední rok se pohyboval v rozmezí zhruba mezi 12–14 korunami. Liry si letos proto koupíme téměř za stejnou cenu jako loni v polovině léta, asi za 12 Kč. Volatilita je na tomto páru vysoká, neboť se jedná o dvě volně plovoucí měny rozvojových trhů závislých na náladě na trzích, proto je velice těžké předpovědět, jak se kurz koruny k liře bude vyvíjet. Lira je všeobecně oblíbená investory, kteří mají chuť riskovat, proto i od poloviny března, kdy se vrátila na trhy chuť riskovat, koruna k liře mírně oslabuje k 12,80.

Forint a zlotý

Východoevropské měny byly od poloviny loňského léta pod výprodejním tlakem. Zlotý k euru od té doby ztrácí přibližně 27%, forint 17% a koruna asi 11 %. Koruně se tedy zatím stále daří nejlépe, proto také na páru se zlotýmforintem dosáhla v březnu nejsilnějších hodnot v historii. Od poloviny března ovšem mírně ztrácí, k forintuzlotému zhruba 5–7%. Dá se očekávat, že i přes současnou korekci si koruna udrží k těmto měnám dlouhodobě posilující trend, a proto pokud cenová hladina v těchto zemích neporoste výrazně rychleji než v ČR, silnější koruna bude pro nás dovolenou v těchto zemích nadále zlevňovat. Čtěte více: Z rozvojových trhů přichází studená sprcha 

Autor článku

Specializuje se převážně na měnový a dluhopisový trh a vývoj světové ekonomik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).