Hlavní navigace

Přehled OSVČ pro správu sociálního zabezpečení snadno a rychle (NÁVOD)

6. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Daňové přiznání už je podané. Teď je na řadě Přehled pro OSVČ. S našimi formuláři je to hračka. Zvlášť když si vyplnění projdeme krok po kroku.

Jak na daňové přiznání pro OSVČ už jsme si ukázali v článku: Daňové přiznání pro OSVČ. Jak ho vyplnit? (NÁVOD) na příkladu pana Vodoucha. Před časem jsme s panem Vodouchem podali i přehled pro zdravotní pojišťovnu prostřednictvím článku Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu jednoduše a rychle (NÁVOD). Aby byl náš recept na snadné podání těchto formulářů úplný, vyplníme si dnes také Přehled OSVČ, který podáte na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). 

Podání není placení aneb Nepopleťte popletené termíny

Nezapomeňte, že je tak nutné učinit nejpozději do 1. května. V případě, že vám daňové přiznání zpracuje daňový poradce, máte čas až do 1. srpna. Pokud vám však vyjde přeplatek na pojistném (věz na sociálním pojištění), je nutné ho zaplatit do osmi kalendářních dnů ode dne podání tohoto přehledu. V případě, že máte zpoždění a podali jste přehled pozdě, platí pro vás termín, kdy měl být přehled správně nejpozději podán – tedy 1. květen.

Nepleťte si proto podání přehledu a doplatek na pojistném. Podat přehled můžete nejpozději do měsíce od data, kdy jste měli nejpozději podat daňové přiznání. Zde tedy můžete využít nejzazší termín ať už jste podali daňové přiznání v lednu nebo až 1. dubna. Doplatek už je ale nutné uhradit do osmi dnů přímo od data podání vašeho přehledu. Zde tedy neplatí obecná lhůta.

Nepleťte si také pravidla u zdravotního a sociálního pojištění. Zdravotní pojištění totiž musíte mít doplacené nejpozději do osmi dnů po podání daňového přiznání. Podání přehledu je pak opět nejpozději do 1. května. Vše o lhůtách naleznete v článku: Přiznání k dani z příjmů do konce března? Už to neplatí 

Nezapomeňte také, že u sociálního pojištění se zvyšuje záloha ze 1731 Kč na 1807 Kč. Změnit trvalý příkaz musíte za ten měsíc, ve kterém jste podali přehled. Pokud ho tedy podáváte v dubnu, za leden až březen zaplatíte 1731 Kč a a po zbytek roku (a na počátku dalšího) zaplatíte zálohy ve výši 1807 Kč.

Modelový příklad

Pan Vodouch je živnostník, který si vydělává administrativní a kancelářskou činností. Každý měsíc si vydělá 30 000 Kč. Žádné další příjmy nemá. Protože náklady má minimální, uplatňuje 60% paušál z dosažených příjmů. Ačkoli vyživuje dítě a v daňovém přiznání si mohl odečíst úroky za hypotéku a životní pojištění, pro účely přehledu jsou tyto informace irelevantní a nebudeme se jimi dále zabývat. Čtěte také: Jak na přehled pro zdravotní pojišťovnu, když si přivyděláváte k zaměstnání?

Na pojistném pan Vodouch v minulém roce zaplatil 20 750 Kč. Během prvních dvou měsíců totiž ještě platil starou výši zálohy 1720 Kč a protože přehled loni podal v březnu, zvýšil si zálohu na loňských 1731 Kč až v dubnu (za březen).

 • Příjmy za rok (30 000 Kč x 12): 360 000 Kč
 • Výdaje (60 % z příjmů): 216 000 Kč
 • Příjmy po odečtu výdajů: 144 000 Kč 

Přehled OSVČ za rok 2010

Pan Vodouch má pod čepicí a proto, stejně jako ostatní formuláře, vyplňuje prostřednictvím interaktivního daňového přiznání, které ho následně automaticky přesměruje i na předvyplněný přehled.

V první části je tedy nutné pouze překontrolovat osobní údaje (a přijít tak na případnou chybu v daňovém přiznání, ze kterého se údaje čerpají). Je nutné pouze doplnit položku variabilní symbol. Ten může pan Vodouch vyčíst z vyúčtování, které obdržel od příslušné OSSZ.

Ve druhé části pan Vodouch vyplní, že vykonává pouze hlavní činnost, informaci o tom, že daňové přiznání nezpracovává daňový poradce, že je povinen formulář podat, ale zároveň že není poplatníkem daně z příjmů stanovené paušální částkou. 

Uvedený modelový příklad na vás nesedí? Řešení můžete najít v jiném. Čtěte: Jak podat přehled vyúčtování pro sociální správu. Krok za krokem (NÁVOD)

Ve třetí části nebude pan Vodouch vyplňovat nic, protože nevykonával po žádnou část roku vedlejší činnost. Důvody, ze kterých by vedlejší činnost vyplývala pro vás, najdete v bodech 16 až 20.

To hlavní vás i pana Vodoucha čeká až ve čtvrté části, kterou si projdeme krok po kroku.

Tip do článku - účto fakturace duben

 • řádek 21: daňový základ vypočtete tak, že od souhrnu příjmů odečtete výdaje. V případě pana Vodoucha to bude částka odpovídající 60 % z jeho příjmů, tedy 144 000 Kč
 • řádek 22 a 23: pan Vodouch v obou případech vyplní číslo 12 do kolonky s názvem „hlavní“, protože byl po celý rok 2010 považován za OSVČ vykonávající hlavní činnost. 
 • řádek 24:  průměrný měsíční daňový základ se vypočte vydělením ř. 21 řádkem 23. Formulář tuto hodnotu vypočte za vás (12 000 Kč)
 • řádek 25: nevyplňuje. Ten se týká pouze těch OSVČ, které v minulém roce provozovali hlavní i vedlejší činnost
 • řádek 26: vyměřovací základ se vypočte jako polovina daňového základu, pokud dosahuje rozhodné částky, což je případ pana Vodoucha. Částku 72 000 Kč vyplní formulář automaticky do políčka hlavní činnost
 • řádek 27: nevyplňuje, opět se vztahuje na OSVČ, které vykonávali hlavní i vedlejší činnost
 • řádek 28 a 29: minimální a určený vyměřovací základ bude ve výši 72 000 Kč (vyplní formulář), protože daňový základ přesáhl rozhodnou částku 56 901 Kč
 • řádek 30: vyměřovací základ ze zaměstnání pan Vodouch nemá, proto pole nevyplňuje
 • řádek 31: součet řádků 29 a 30 – formulář automaticky vyplní 72 000 Kč
 • řádek 32: vyměřovací základ ze SVČ opět formulář předvyplní 72 000 Kč
 • řádek 33: předepsané pojistné na důchodové pojištění bude odpovídat 29,2 % z řádku 32. Formulář vyplní částku 21 024 Kč, která odpovídá sumě, kterou musí pan Vodouch za minulý rok uhradit celkově na pojistném.
 • řádek 34: zde vyplníme úhrn zaplacených záloh, který zjistí pan Vodouch z vyúčtování, které obdrží od příslušné OSSZ. Pan Vodouch zaplatil za rok 2010 20 750 Kč.
 • řádek 35: rozdíl mezi předepsaným pojistným a úhrnem zaplacených záloh opět dovyplní formulář. V případě pana Vodoucha je to částka 274 Kč.

Stáhněte si tuto stranu také jako soubor PDF

Přehled 2. strana

Na druhé straně přehledu pan Vodouch v páté části nevyplňuje nic, protože mu nevznikl žádný přeplatek na pojistném. V šesté části zaškrtne informaci o tom, že bude pro účely placení pojistného i v letošním roce vykonávat hlavní činnost. Formulář dále předvyplní měsíční vyměřovací základ (6185 Kč) a novou měsíční zálohu na pojistné ve výši 1807 Kč.  Čtěte také: Pokud můžete, nechte daňové přiznání na svém zaměstnavateli

Sedmá až devátá část se pana Vodoucha netýká, proto pouze v desáté části vyplní název své příslušné OSSZ, doplní datum a nakonec formulář podepíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).