Je daná minimální částka (30 % průměrné mzdy) , minimální doba výplaty dávky (2 roky a není možno ji přerušit), doba, kdy je nejdříve možno o předdůchod požádat (pět let před nárokem na řádný starobní důchod muže stejného data narození) a nejkratší délka předchozího spoření (60 měsíců). Ostatní je věcí volby a dohody.
Jak to chápu já, tak k takové situaci "nemůže" dojít. Do předdůchodu může jít člověk jen v případě, že na něj má a to o tolik let dříve, na kolik má (maximálně 5 let). Penzijní fond mu neumožní čerpat více, než stanovenou měsíční částku.
S čím však systém nepočítá jsou problémy penzijního fondu, pokud by se ten dostal do platební neschopnosti, ať už úplné nebo částečné (nemohl by vyplácet tolik). Vzhledem k tomu, že prostředky v penzijních fondech nejsou účastny žádné formy pojištění vkladů, očekávám, že dříve nebo později k takové situaci dojde a jsem zvědav na řešení.
Budu vycházet s obecného pravidla, že "zloději jsou vždy o krok vepředu před výrobci zámků", takže nějakou možnost kriminálního jednání úplně nevylučuji. Je to stejné jako ochrana proti kopírování u audio a video nosičů. Dokud to musí jít přehrát, půjde to zkopírovat. Stejně tak je to s ochranou proti "krachu" - dokud budou penzijní fondy moci/muset nakupovat a prodávat cenné papíry, lze z nich peníze vyvést, zašantročit nebo "jen" prohospodařit.
Napadá mě varianta nakoupit (ať už úmyslně nebo z neznalosti) nějaké "prašivé akcie", to by majetek účastníků mohlo výrazně snížit. Vždyť už nyní jsou běžně penzijní fondy ve ztrátě (tedy majetek účastníků klesá), jen ta roční ztráta nemusí být nyní obvyklá 2 %, ale třeba 20 % a nebo i víc.
Tak fondy (minimálně ty klasické podílové) mají nějaký statut, takže cokoliv nakupovat nemohou, ty penzijní to dávají často do státních dluhopisů. A i kdyby nakoupili prašivé akcie, tak sice vyvedou peníze, ale tunelářům z fondu to moc nepomůže, protože je mít nebudou zrovna tak. Jedině, že by ta prašivá firma patřila jim nebo někomu, přes koho se k nim časem dostanou.
Patriku, přestaň teoretizovat a mudrovat a přečti si zákon nebo podmínky nějakého účastnického fondu.
Zjistíš že ze zákona musí mít konzervativní fond (ne strategii), který může investovat pouze do velmi konzervativních produktu, žádné akcie ani rizikové dluhopisy. Obvykle státní dluhopisy, úložky u ČNB, atd. Pokud fond má vyplacet dávku po předem určenou dobu, prostředky musí být v tomto fondu!
Takže by to co zmiňujes nemělo hrozit ... vyloučit to asi nikdy nejde...
Smiřte se s tím, že něco jako 100% jistota v životě neexistuje. Můžete budovat ochranu fondů jako valy a stát se třeba pak rozhodne provést měnovou reformu a jste na nule stejně.
Když budete spořit do slamníku, mohou vám peníze sežrat myši, když budete spořit do nemovitostí, mohou vám vyhořet. Prostě nic není bez rizika. Máte pravdu v tom, že zloděj je vždy o krok vepředu, takže musíte budovat takový systém, který bude mít lehce kontrolovatelné parametry ze všech stran a pokud něco s tím začne vyvádět, aby se na něj co nejdříve přišlo. Ale 100% jistotu záruky Vám nedá žádný systém.
Můžete jít klidně do předdůchodu o pět let dříve, a mít naspořeno i jen na ty minimální dva roky (přes ty vlak nejede). Když je vyčerpáte, výplata prostě bude ukončena. A pak máte na výběr, zda znovu začněte aktivně vydělávat, zkusíte to "nějak" přečkat v evidenci ÚP, nebo třeba požádáte o předčasný důchod. Stejně tak se předdůchod může překrývat se řádným nebo předčasným důchodem. (Jde o čerpání Vašich vlastních peněz, takže ta pravidla daná státem jsou trochu volnější.)
Do předdůchodu je možné vstoupit nejdříve pět let před dosažením řádného starobního důchodového věku, který je jasně dán ČSSZ. Znamená to, že pokud má člověk nárok na starobní důchod, může zažádat o předdůchod,. Z tohoto důvodu není možné, aby výplata z jakékoliv důvodu skončila dříve, než je naplánována doba, po kterou si člověk bude nechávat vyplácet své vlastní peníze. 5 ldt pak si bude vyplácet 60 měsíců, pokud 2 roky 24 měsíců. Po skončení nastupuje starobní důchod. Nejde o žádný jiný například předčasný důchod!
Řešení je takové, že Ti zkrátí dobu vyplácení když se částka vyčerpá. Měl jsem jiný problém bohužel se musí všechny naspořené prostředky převést z transformovaného do účastnického a když tam budeš mít naspořen třeba dvojnásobek požadované částky tak si nemůžeš nic vybrat jen Ti vyplácejí dvojnásobnou částku. Když peníze dojdou opakuji , že se zkrátí čas vyplácení, částka se neponižuje. Taky nelze dále být účastníkem spoření ani nešlo ušetřené peníze vložit na novou smlouvu jedině si platit ze svého na jinou ale nešlo třeba předplacení na 5 let v hodnotě 60 000 Kč. v rámci zájmu o státní příspěvek. Nakonec jsem před důchod vzdal neboť jsem neměl oprávněnou důvěru k účastnickým fondům. Žena vloni přišla v novém penzijku ČS o 4,5 tisíce ze 60 000 vložených. Já tam měl 10 x více a přijít o 45 000 Kč tak by mne asi šlehlo. Jsem rád, že jsem peníze nepřevedl ze starého penzijka. Nechtěl jsem asi jako každý platit daň ale nakonec ji radši zaplatím. Je to opatrný a přízemní názor ale vzhledem k tomu, že už nepracuji nahlížím na případnou ztrátu akciového trhu již opatrně. Můj věk je 62 let.
Ta sitauce, kdy vyčerpáte předdůchod, nebudete mít nárok na starobní důchod a nebudete pracovat nastat může. Typicky třeba tak, že budete mít naspořeno přibližně jen na ony "nejméně dva roky" a požádáte o předdůchod řekněme dva a půl roku před nárokem na řádný starobní důchod, s tím, že počítáte s důchodem předčasným, a pak si ten předčasný rozmyslíte.
Čili předdůchod bude vyčerpán (již nejsou peníze) a na řádný starobní důchod ještě nárok není. Pak byste skutečně musel platit zdravotní pojištění jako OBZP, pokud byste to neošetřil jinak. Tím "jinak" je například evidence na ÚP, která se dokonce může i překrývat s předdůchodem. V takovém případě by byl plátcem zdravotního pojištění stát, ale musel byste samozřejmě plnit podmínky ÚP.
Může odejít až 5 let před nárokem na starobní důchod. Na druhou stranu se budou rychle ztenčovat úspory, naspořené třeba za desítky let v penzijním fondu. To trochu popírá logiku penzijního připojištění. Tím je podpora ke stávajícímu důchodu, který bude účastník penzijního připojištění k důchodu pobírat. Když si peníze vyčerpá, zůstane mu pouze samotný a nízký starobní důchod. Dle statistiky je v současné době průměrný příspěvek do 3. pilíře asi něco málo přes 600,- Kč/měsíčně. Takže si našetříte jen desítky, či maximálně jednotky stovek tisíc korun do doby, kdy teoreticky můžete odejít do před důchodu. Proto je o uvedený produkt velmi slabý zájem. To jsou jen jednotlivci, a mnohdy zoufalí lidé, co nemohou v zaměstnání z nejrůznějších příčin vydržet. Proč odcházet například v 55 - 58 letech a žít za třeba 9 - 12 tisíc korun??? Když v té době dosahují lidé většinou nejvyšších příjmů a inflace nám roste o minimálně 2,5% ročně??? Kdo vydrží do důchodu, navíc často bude pracovat i dále. Takže k platu, mzdě dostane ještě důchod. Takto uvažuje naprostá většina zaměstnanců. OSVČ, ti budou pracovat až do posledního dne, neboť se rozhodli, že si budou platit jen minimální odvody a důchod by byl tragický. To je ale jejich rozhodnutí.
Ono to není tak jednoduché. Můj partner si na předdůchod naspořil a je rád, že ho má. Protože samozřejmě s přibývajícími lety Vám přibývají i zdravotní problémy. Stačil zákaz práce v noci - a zaměstnavatel se ho okamžitě zbavil. Jasně, dostal odstupné. Ale ono v 59 letech se nedá ve všech profesích dělat jako zamlada. Ve výrobních podnicích se zpravidla všude dělá buď na třísměnný provoz nebo na nepřetržitý - a ne každý je na tom zdravotně tak dobře, aby to zvládl. Takže pokud ten člověk celý život dělal, nenasekal si milionové dluhy (jak je dnes obvyklé), tak je podle mého názoru lepší si v klidu žít ze svých úspor a užívat si každého dne. Nikdo z nás neví, jak dlouho tady bude...
Bude se muset smířit s nízkou výplatou z penzijního fondu. 99% zaměstnanců má v penzijním fondu úsporu maximálně do 1 miliónu korun. Většinou ovšem podstatně méně. Mohou si sice jednorázově převést vyšší částku, ale to udělá jen promile z nich. typický zaměstnanec má ve fondu částku do 150 až 200 tisíc korun. I ten, kdo bude mít alespoň 1 milión (asi necelé 1% střadatelů)se bude jen těžko smiřovat s představou, že si do dalších let výrazně zkrátí příspěvek. Takto by mohl například po dobu 120 měsíců (zhruba věk dožití mužů po 65 roce věku) k vyměřené penzi pobírat něco přes 8 tisíc korun a to už je nezanedbatelný bonus.
Předdůchod se nevyplácí z "Penzijního připojištění", to předdůchod neumožňuje, ale z "Doplňkového penzijního spoření" :-). A "logika" penzijního připojištění či spoření nemusí být jen v poloze že to je "podpora ke stávajícímu důchodu, který bude účastník penzijního připojištění k důchodu pobírat", ale třeba také ochrana před poklesem nebo úplnou ztrátou příjmu před dosažením řádného důchodového věku, což se týká mimo jiné (ale nikoli výlučně) fyzicky náročných profesí.
Poslední rok až dva je sice situace docela atypická a dobrá a práce se hledá lépe i starším lidem. Ale minimálně 25 let je zkušenost lidí 55+ taková, že pokud přijdou o stávající práci, novou slušnou asi třetina z nich najde velmi těžko, a někdy také vůbec. (Těch cca 620 tis. lidí většinou není v předčasném trvale kráceném důchodu "z lenosti" a v této věkové kategorii se běžně zejména u žen pohybovala nezaměstnanost nad 25 %.)
Pokud máte "dva roky do důchodu", problém sehnat slušnou práci a současně našetřeno například cca 240 tis. a dostatečnou dobu penzijního spoření, je jen otázkou kalkulace, zda mít výrazně krácený předčasný důchod (třeba o 2 tis. Kč i více) a k němu "na přilepšení" po dobu 20 let tísícovku měsíčně z úspor, nebo zda ty úspory vyčerpat na překlenutí doby do řádného důchodového věku a získat důchod buď snížený jen málo, nebo dokonce vůbec (podud si zajitíte, aby doba předdůchdu byla nejen vyloučenou, ale náhradní, nebo i pojištěnou.)
Zdravím,
odcházím k 1.5.2019 do předdůchodu a musím uvést fakta proč je a není výhodné toto udělat.
Podnikal jsem 28 let při téměř základních platbách soc. a zdrav. odpracované(započtené) mám 43 let jsem 59 ročník a můj důchod dle kalkulačky na MPSV by byl 13.700.- tím že jdu o 4 roky dřív, za svoje ,tak jsem musel mít našetřeno 480.000.- a sníží se mi potom skutečný důchod asi na 13.300 to je rozdíl těch 4 let vyloučených let.
Za ty 4 roky ušetřím asi 50.000 x 4 tj.200.000.- plus 11 měsíců podporu tj asi 40.000.-takže suma sumárum
480.000 -240.000 je 240.000.Zapomněl jem sil.daň 2.400 x 4 tj.9.600
Za těch 26 let ti garantuji že mám všeho plné kecky a chceš mít klid(od zákazníků,OSSZ,VZP,sil.daň,daň z příjmů,ůčetní na smlouvu) a konečně se trochu věnovat i sobě.
Předdůchod je pro toho kdo dovedl celý život počítat a má ZÁLIBY A KONÍČKY.
Ano, člověk občas musí zhodnotit či přehodnotit priority. Léta jsem se "štval jako blbec", aby bylo lépe. Ale to asi už bylo. V minulém roce mi zemřelo pět poměrně blízkých příbuzných. Mezi nimi sestra, která si užila pouhé necelé dva roky důchodu (byla dětská lékařka, takže ještě přesluhovala, protože pediatři prostě nejsou) a sestřenice, kterou jsme jako dítě vozili v kočárku, a které ještě nebylo 55 let a důchodu se ani nedožila. Pracovala léta v zemědělství, dřela jako zvíře a za celý život byla na dovolené asi tak 2x. V tomhle prostě není spravedlnost.
Došel jsem k závěru, že je třeba v mých letech zvolnit, a víc se starat o mámu, dokud ji ještě mám a mohu pro ni něco udělat (otec zemřel již v roce 1997) a trochu myslet i sám na sebe a své zdraví, než mi z toho všeho "hrábne". A i na nějakou tu zálibu snad dojde.
Vyřízení předůchodu trvalo téměř pět neskutečných měsíců (měl jsem penzijní připojištění, které bylo nutno vypovědět a převést peníze a "dobu" do doplňkového penzijního spoření). Ale mám jistotu, že když zrovna nebudu mít zakázku, nebo když přijdu o částečný úvazek který mám, tak že pořád budu mít na jídlo a na bydlení. (Ano, bydlím levně, protože ve vlastním. I to je "spoření na důchod".) Úspory "v penězích" jsem naštěstí také měl. Dnes nemusím brát vyloženě špatnou práci od "zpovykaných" zákazníků, kteří občas nevědí co chtějí, případně chtějí, aniž to tuší, vyložené hlouposti. Dříve bych ji vzal jen ze strachu, že bych nemusel mít na živobytí. Člověk se zklidní, a po půlce života zase může vnímat že "brabeneček leze, kytky smrdí, ptáci řvou jak šílený, a lidi na ulici se legračně motovidlují", a mít z toho všeho radost. Takže asi tak, a o tom to je.
O tomhle právě taky uvažuji, jen jsem se nedostal k tomu, bych si to propočítal. Je mi 54, mám práce i podnikání taky plný kecky, nouzí netrpím a více méně počítám s tím, že si budu něco vydělávat donekonečna. Takže "práce" se nezbavím, ale ten předdůchod bych bral jako možná vhodný způsob, jak se v 60 rozumně a oficiálně zbavit povinnosti placení ZP a DP a těch 5 let mít 10 tis. DPP + podnikání, abych se držel pod prahem pro DP. Pokud by peníze přebývaly, tak bych si je vyčerpal později nebo bych našel nějaký způsob.
Jde o to, že tak nějak tuším, že cpát státu dalších 5 let peníze naplno by mi žádné extra výhody nezajistilo. Než se stresovat, tak lepší zmizet na půl roku někam do Thajska, kde budu mít životní náklady nižší než tady.
Kdo má v hlavě mozek, investuje do státem organizovaných řešení jen tolik, aby měl možnost vypadnout z krysího závodu co nejdříve. Skutečné zajištění na stáří je například nákup nemovitosti na pronájem na výhodnou hypotéku. Inflace je větší, než úrok a cena nemovitosti raketově roste. Splátku hypotéky hradí nájemník. Proti tomu penzijní fondy jsou ztrátové a ještě vám ukrádá inflace a případné geniální zásahy ČNB, když vám s ironickým úsměvem na rtu shodí hodnotu našetřených peněz o 10%. Kdo jen šetří a neinvestuje, má zajištěnou jen bídnou budoucnost. Nejlepší pomocnou ruku máte na konci své paže ! Příklad: nákup garsonky v roce 2015, 730.000Kč, splátka hypotéky 3.500Kč. Tržní cena je dnes 1 500.000Kč, nájem 8.500Kč. Za jak dlouho našetříte 1 500.000Kč při měsíční úložce 3.500Kč ? A dá vám někdo ještě 5.000Kč měsíčně jako bonus?
Ano, samozřejmě. A je také možné (na rozdíl od "státního" předčasného důchodu) si bez jakéhokoli omezení vydělávat (PP, DPP i DPČ nebo SVČ). A když není k mání žádná práce a na podporu třeba není nárok, evidence na ÚP je stále legální způsob jak získat náhradní dobu pojištění, zejména pro ty, kteří v evidenci ÚP dříve nikd nebyli.
Obdobně, jako by "každý" chtěl předůchod, ale většina na něj nemá naspořeno :-).
Možná to časem nepůjde ale v současné době zákon evidenci na ÚP předdůchodci až do dosažení nároku na řádný starobní důchod umožňuje, stejně jako mu umožňuje jakoukoli výdělečnou činnost (a proto má nárok i na její zprostředkování jako kdokoli jiný), protože ŽIJE ZA SVÉ ÚSPORY!
Samozřejmě ale musí ten předdůchodce plnit podmínky ÚP (což je někdy "vopruz"), jinak bude z evidence vyřazen, a ta doba je standardně krácená na 80 %. Měnit právní předpisy, a zákony zejména, kvůli pár předdůchodcům se nevyplatí.
Pro mne je podstatně schůdnější, než nějaký ÚP, mít třeba DPČ na 1/8 úvazku (5 hodin týdně) za 3 tis. měsíčně brutto, protože to už je "pojištěná" činnost a za 100 %.
Tak si to ověřte :-). A nezapomínejte, že předdůchodce ŽIJE ZE SVÝCH ÚSPOR a za ten nevelký benefit, který případně při splnění podnímek od státu dostane, po dobu předdůchodu (většinou) nečerpá předčasný důchod (pokud ano, tak už žádný benefit nemá, ale předdůchod stejně musí čerpat nejméně dva roky).
V mém případě by nyní vyměřený státní předčasný důchod činil podle důchodové kalkulačky (a pečlivě spočtených a dob pojištění a krácení) 13128 Kč měsíčně, takže úspora státu je za dva roky předdůchodu cca 315 tis. Kč. To základní zdravotní pojištění by stát za "předčasného důchodce" platil stejně.
Přitom pracuji (byť méně) a všechny odvody i daně dále platím, čili na budoucí řádný důchod stále přispívám. A jelikož chci pracovat a nedostávám od státu žádnou "sociální dávku" je normální, že jako každý zájemce o práci, v případě že bych ji ztratil, mohu požádat o zprostředkování ÚP a chovat se podle jím stanovených podmínek.
A pokud by se týkalo podpory, nezapomínejme, že v sociálním pojištění zaměstansnců i OSVČ je zahrnut "příspěvek na politiku zaměstnanosti" což je přesně to, z čeho se platí podpora pro nezaměstnané. Jde tedy o "pojistný" vztah a není rozhodné, že pojištěnec, kterému vznikl nárok na plnění, má nějaké vlastní úspory, z nichž žije.
Tak pokud se chcete bavit o výplatě starobního důchodu, tak to jedno není. To můžeme jednoduše konstatovat, že vše je relativní a s tím se rozejít. A kdo se v ČR nejvíce zastává "znevýhodněných" ? Jednoznačně ČSSD. Jejích nápady přivedou tuto zemi na kraj propasti. Zálohové výživné, obědy pro všechny žáky, valorizace životního minima... to zcela umrtvuje střední třídu, která je musí také zaplatit.
Nevím, co Vám vadí na obědech pro všechny děti. Je to jen podpora rodin s dětmi, není to velká částka, ale potěší ty, kteří zrovna nejsou sociální případ. Navíc nastoluje dobré prostředí ve škole, kde se tím smazává jeden z rozdílů mezi bohatými a chudými. Pokud zajistíte obědy zdravé (zelenina, zelenina, zelenina!), investujete poměrně dobře do zdraví budoucí generace. ___ Pamatuji vyprávění kolegyně, která učila dítě, které v naší době opravdu nemělo peníze na obědy. To že vy zrovna "na to máte", neznamená, že to platí pro všechny. Někdy je třeba podívat se okolo sebe.
Obědy zdarma jsou nesystémové řešení. Od toho byly kdysi všechny dávky soustředěny na Úřadech práce, aby se nestávalo, že tu žadatel dostane jednu dávku, jinde jinou a ve výsledku má víc, než ten, kdo dělá na minimální mzdu. To pak není žádná motivacek práci a opět sedostáváme do stavu, že dávka tu a dávka onde... bez ohledu na jejich celkový součet. Školní obědy jsou dotované dost, zkuste za stejnou částku uvařit doma!
Krom toho, to, co je "zdarma", svádí k neskutečnému plýtvání, právě proto, že to je "zadarmo". Stačí akce Ovoce do škol a Mléko do škol. Nezlobte se, ale třeba mléko ve 1/4-litrové krabičce je za cenu, za kterou se prodává, prostě nechutně předražené. Kdo mléko nepije, tak ho sotva bude pít jen proto, že ho dostane zadarmo ve škole.
Víte, když dám všem zdarma obědy, tak si jich prakticky nikdo z adresátů nebude vážit. Značná část skončí v odpadu. Děti jsou z rodin naučeny na blafy. Pizza, hamburger, smažák, hranolky, uzeniny... I dnes se vyhazují tuny připravovaných jídel. Potvrdí Vám to každá kuchařka pracující ve školní jídelně. Je vůbec zázrak, že tam ještě dnes někdo vydržel. Vaření ve školní jídelně je očistec. Za velmi málo peněz, velká dávka píle. Přitom je nastaven velmi nízký cenový normativ na porci. Neznám přesná čísla, ale nebude to daleko od zhruba 30 až 40 korun. Zkuste si za pár korun něco uvařit doma. Zjistíte, že to nejde. Někteří žijí v bludu, že z jednoho kuřete udělají 4 porce a ještě horu rizota na další den. To ovšem mluví z horečky:-) A rozhodně minimálně 1/3 dětí je z dobře situovaných rodin, kde podobné podpory jsou jen vyhazování peněz z kapes nás všech. Pokud mají i ti chudší na cigarety, alkohol... tak si jen musí přeskládat priority ve výdajích.
Tak, musí se splnit doba pojištění a důchodový věk, že. A základ je sice (alespoň) 35 let pojištění (včetně náhradních dob) , ale důchod lze v řádném důchodovém věku získat i při 30 letech pojištění bez náhradních dob (tj. letech skutečně odpracovaných). A je i možnost "poměrného starobního důchodu" ve věku o 5 let vyšším, než je důchodový věk muže stejného data narození, pokud žadatel získal aspoň 15 let pojištění. Takže zejména "zasloužilé matky" velkého počtu dětí, pokud někdy alespoň něco odpracovaly, mají docela slušnou šanci. (Za každé dítě mohou získat až 4 roky náhradní doby.)
Nakolik já vím, za každé dítě sice můžete získat 4 roky, ale pokud se Vám narodily postupně. Má-li žena 3 děti, trojčata, tak bez ohledu na to, že jsou tři, náhradní doba je pouze 4 roky. Má-li žena 3 děti narozené (pro jednoduchost výpočtu) vždy 5. ledna roce 2000 - 2001 - 2002, náhradní doba se počítá od 5. ledna 2000 do 5. ledna 2006. Tedy 6 let.
Jestli si spoří i Rómové nebo Cikáni nevím, ale někteří možná ano, proč ne? Není každý asociál a pobírač dávek. A pokud se týká "našetření v Čechách", tak mediánová mzda (polovina lidí vydělává více a druhá polovina méně) byla ve třetím čtvrtletí roku 2018 u mužů 29842 Kč a u žen 25206 Kč, t.j. standardní rodina se středními přímy má k dispozici 55048 Kč hrubého příjmu měsíčně, respektive 22629 Kč + 19433 Kč = 42062 Kč, čistého, poku počítáme, že již mají odrostlé děti. Pokud by manželé šest let spořili maximální podporovanou částku 3000 Kč, každý z nich bude mít uspořeno (vč. státního příspěvku) více než 232 tis. Kč, což stačí na více než dva roky předdůchodu pro každého z nich. Přitom jim stále zbývá na živobytí 36062 Kč. Vedle toho ještě získají za každý rok dohromady 7200 Kč slevu na dani z přjmu, tedy za těch šest let 43200 Kč, respektive 600 Kč/měs. navíc, takže budou mít 36662 Kč, což by pro dvojici mělo stačit. I bez přispění zaměstnavatele tedy polovina lidí určitě uspořit může (nebo si to mohou užít, ale pak mnozí neuspoří).
Pokud zaměstnavatel přispěje, tak může, a to až 50000 Kč za rok. A to už by bylo na nějakých 4 a 3/4 roku předdůchodu.
Zaměstnavatel v průměru přispívá kolem 500 až 800 Kč/měsíčně. 50 000 Kč za rok je možná benefit u vysokého managementu, což zase se netýká 99% zaměstnanců. Jinak si nedovedu reálně představit zaměstnance, co odkládá na penzijní připojištění 3000 Kč. To budou tak 3 až 5 % ze všech účastníků. Jsou sice takoví, ale v uvedených procentech. Nechce se mně to hledat. Institut před důchodů se bude týkat jednotlivců. Za ten příspěvek se dnes můžete jít tak napást na panská luka. Kdo vydělá 42 tisíc čistého /rodina/, ten bude mít jiné starosti než si měsíčně odkládat na stavební spoření, platit leasing na malý vůz, odkládat na penzijní připojištění tak vysokou částku. Musí zaplatit bydlení /mnohdy minimálně 15 až 20 tisíc, stravu, dopravu do práce, něco si odkládat na pořízení spotřebního zboží, auta... Váš příklad je rodina, kdy dospělí si odloží na penzijní připojištění něco v rozmezí 300 až jednoho tisíce korun.
Kolik přispěje zaměstnavatel "na penzi" je u větších firem záležitost kolektivní smlouvy a tam kde není, tak smlouvy mezi zaměstancem a zaměstnavatelem. Průměrný příspěvek na DPS (nové fondy) byl minulý rok cca 885 Kč, to je pravda.
Ale pokud člověk "pár let před důchodem" potřebuje rychle dostat "na penzijko" větší objem peněz, dost zaměstnavatelů bude slyšet na návrh "optimálního" nastavení vztahu mezi mzdou a příspěvkem na DPS, protože ta částka do 50 tis. (pokud se pak použije na předdůchod) je osvobozená od daně a odvodů jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance. Je to o jednání a o dohodě.
Samozřejmě. Ale pokud hovoříme o lidech kterým je dnes kolem 55 let a zvažují dvouletý předůchod, tak ti už hypotéku zpravidla mají splacenou, auto se nekupuje každý rok a chvíli vydrží (pravda, něco stojí provoz), děti už zpravidla mají tu VŠ za sebou (nejsou-li to lemplící) takže hlavním ekonomickým problémem mohou být ti rodiče. Jinak, bavíme se o předdůchodu, který prostě "není pro vyloženě chudé". Ale sám podle sebe vím, že kombinací poměrně dlouhodobého stavebního spoření (spořil jsem málo, protože bylo potřeba zaopatřit děti) a běžných příjmů v poslednch letech se to dalo. A bez příspěvku od zaměstnavatele.
Nemohu s Vámi souhlasit. Zaměstnavatel nepřispívá ani manželovi ani mě, hypotéku budeme mit zaplacenou až v 65 letech - je mi 56 a manželovi 57let. Vychovala jsem tři děti ale čtvrté po mé zemřelé sestře je teprve na střední škole. Starám se o manželova tatínka, který žije s námi (88let) , je po infarktu a sám si neudělá vůbec nic. Navic mám svého tatinka na starosti(maminky nežijí). Mám všeho nad hlavu a ani já ani manžel nemáme ani 25000 hrubého. Podotýkám, že žijeme v Praze....
Tomu co píšete rozumím, ale Vy jste prostě výrazná odchylka od běžné (středové, mediánové) situace, a to směrem k horším ekonomickým podmínkám.
Vy i manžel jste na tom příjmově hůř, než je mzdový medián (manžel dokonce výrazně hůře, a to zhruba o 1/5), v zaměstnání nejspíš nemáte dobré vyjednávací pozice (jste postradatelní, a proto nemáte jako benefit ani příspěvek na penzi), hypotéku jste si patrně vzali v poměrně vysokém věku a ještě se staráte/starali jste se o více dětí a současně seniorů, než je běžné. Rozumím tomu, že je to hodně těžká situace. A i když vůbec není jednoduché si to přiznat, tak patříte (a v pražských poměrech zejména) mezi "chudé" rodiny. Já jsem ale psal o lidech se středními příjmy!
Co ctí Vás je, že jste místo nadávání na vysoké nájmy (a postoj, že to nějak dopadne) přistoupili k řešení vlastnického bydlení, což je též svým způsobem "spoření na důchod". A významné.
Jinak, pokud se týká životních nákladů, Praha je zvláštní v tom, že se zde nechá žít jak velmi draho, tak výrazně levněji, než v mnoha malých obcích do 1000 obyvatel.
Romové spořit nemusí. Pokud jsou polovinu života na sociálních dávkách, tak řádný starobní důchod stejně nedosanou a budou žít na dávkách i v důchodovém věku. Takže těch se předdůchody ani předčasné důchody netýkají. Krom toho nemají z čeho spořit, protože mezi nimi je velká zadluženost a hodně exekucí.
Lidé se často vymlouvají, že práce pro 50(55) + není. Ale v posledních letech to neplatí. I dříve, kdo chtěl skutečně pracovat, práci si naše vždy. Když je někdo nemocný a jeho zdravotní stav neumožňuje pracovat - jsou zde ID. Spíše se vymlouvají lidé, co nechtějí pracovat. Potom jsou ohroženější ti, co jsou nevyučení, či vyučení pro činnosti s minimální přídavnou hodnotou pro pracovní trh. Ti si nemohou tolik vybírat, u nich je to především o chuti pracovat. Bohužel socialisté je naučili se práci celoživotně úspěšně vyhýbat. I přesto je jejich cílová skupina voličů nevolí. Jsou totiž pasivní ve všem. Chutná jim hlavně pít a kouřit celé dny čučet na pokleslé seriály a zábavné show na komerčních TV.
Je vidět, že o ID toho moc nevíte. Jsou choroby, kdy je člověk invalidní jen částečně. Nepobírá tedy plný ID, ale jen částečný, a pracovat může s nějakým omezením. O právě pro to omezení častokrát nesežene práci (např. nesmí stát nebo ne dlouho, nesmí pracovat v noci, nesmí pracovat sám - silní cukrovkáři, může pracovat jen po omezený počet hodin - to je problém i maminek s malými dětmi, protože kratších úvazků u nás obecně moc není, atd.).
To je holt podle toho přísloví, že "sytý hladovému nevěří". Ještě je třeba zmínit, že teprve invalidní důchod třetího stupně (tedy nejtěžší postižení) je náhradní dobou pro případné pozdější přiznání starobního důchodu. U prvního a druhého stupně se předpokládá, že vedle toho důchodu (= příspěvku na stížené uplatnění) jste zaměstnán a z toho zaměstnání je odváděno pojistné. A to je často problém, zejména někde v "Horním Dolíkově". Navíc mnozí zaměstnavatelé, kteří mají povinnost zaměstnávat lidi v ID (jde o větší podniky) se z této povinnosti raději vykoupí, než by vytvářeli pracovní podmínky třeba pro vozíčkáře či nevidomé.
Nezpochybňuji zdravotní problémy některých občanů. Ale často za různá omezení typu nesmím na slunce, nesmím stát, nesmím pracovat v prašném prostředí, jsem alergik ... se skrývá primárně snaha se vyhýbat práci. Je zajímavé, že podobné výmluvy se objeví takřka u lidí se základním a středním vzdělání. U VŠ vzdělaných jsem to nezaznamenal. Určitě z například 300 tisíc trvale nezaměstnaných, objektivně nemohou pracovat řádově jednotky tisíc. Socialisté si zde vychovali již druhou generaci osob štítících se práce. Je dobré jim nevalorizovat sociální dávky. Aby se nestávalo, že život s absencí práce se vyplácí ve srovnání s lidmi dělnických profesí. Také je třeba pro své zdraví něco aktivně dělat. Ne se jen povalovat na gauči. Zase lidé s vyšším vzděláním mnohem častěji sportují, méně kouří i pijí alkohol. Víte, co mě mj. zajímá. Kdo za mě marodí? Ročně připadá na jednoho občana čerpání nemocenské v délce asi 45 dnů!!!! To jsem promarodil snad za 35 let své práce. Tak, kdo se za mne stále fláká o čerpá ze zdravotního pojištění. Nemohu mít pochopení pro tisíce osob, které se štítí práce.
Všichni VŠ rozhodně cizí jazyk neovládají. Zvláště absolventi různých sociálních a speciálních oborů. Dále je zde velký podíl absolventů pochybných VŠ, z velké míry soukromých. Zde studují a vystudují ročně tisíce absolventů s tragickými znalostmi a vědomostmi. Často se ukryjí právě do veřejné správy. Policisté, hasiči, celníci, bachaři, zaměstnanci samospráv s titulem, ale nedomluví se pomalu ani česky. Také mnozí politici se vydali snadnou cestou k získání titulů na podezřelých VŠ po celé republice, včetně Slovenska. I ti mnohdy jsou analfabeti ve znalosti cizího jazyka.
Možná jsem to nyní já kdo za vás marodí ,dřel jsem 15let v lese a poslední dva roky jsem k tomu měl ještě jedno zaměstnání.Momentálně mi vyjela o 1cm plotýnka a když jsem zustal na vingl tak mě musela odvézt sanitka .Letos mi bude56let a tak jse tedy teď podle vás flákám, ale přál bych vám tu bolest aby jste se chytl za nos a uvědomil si co tady píšete za bláboly.Vysokoškoláci samozřejmě můžou v zimě s rýmičkou do práce ale zkuste to ve sněhu po kolena z motorovou pilou.
Já za Váše zdravotní problému opravdu nemohu. To jste mne pobavil. Průměr zhruba 45 dnů marodění v roce patří k nejvyšším v rámci celé Evropy. Že by se Čechům jen nechtělo??? 45 dnů za rok násobené třeba 40 - 45 už dá nějaký rok, který lidé neodpracují. Jistě část z nich se utíká do nemocí odpočinout od stereotypu denního vstávání do práce. A těžkou hlavu si nedělají, naopak ještě budou nadávat, jak je zlý zaměstnavatel a dře je z kůže. Nejvíce vždy nadávají lidé, co jsou vyžírkové, netáhla a co se jen hojí na "eráru". Všimněte si, že vždy zdůrazňují pouze svá práva.
Nezlobte se na mě, ale kdybych Vás měla po ruce, asi bych se neudržela - jak mě svrbí dlaň... Vy to možná myslíte paušálně, ale podařilo se Vám tím urazit hezkou řádku lidí. Můj přítel celý život makal, nebyl ani den na úřadu práce. Závodní lékař mu z důvodu vysokého tlaku zakázal práci v noci - tím se stal pro zaměstnavatele neužitečným a propustil ho. Protože má status zdravotního znevýhodnění, našel si práci v chráněné dílně. To znamená, že makal jak blbec za minimální mzdu - a žádné upravené pracovní podmínky pro lidi se zdravotním omezením nebyly. Ani zdravotní židle, ani rehabilitace apod. Jen měli jednu přestávku navíc. Když si spočítal, že si vydělá deset čistého a čtyři projezdí - raději šel do předdůchodu - na který si poctivě naspořil. A podotýkám, že pracoval jako dělník, takže žádný manažer. Můj otčím také celý život makal, před důchodem měl problém najít normální práci, kterou by zvládl. Manuálně je šikovný a velmi pracovitý, ale to neuvěřitelné tempo už prostě v šedesáti nedáváte. A to jsou u Vás lidé, kteří se štítí práce? Měl byste někdy trochu přemýšlet a vhodněji volit slova.
V podobných diskuzích nikdy nemůžete dohlédnout do konkrétních, individuálních osudů. Necítím žádné pochybení ve sdělováních osobních názorů. Jak říkal již Felix Holzmann ve svých skečích. Pláčete pěkně, ale na nesprávném hrobě. Lidé v ČR jsou velmi pasivní a ustrašení v oblasti zaměstnání. Do dneška nedovedli pochopit a docenit zásadní roli odborů na každém pracovišti. Nechají si vše líbit, pracují za nízké mzdy, dokonce i souhlasně odsuzují snahu se z tohoto neutěšeného stavu vymanit. Vy totiž souhlasíte s člověkem, který Vás polituje a bude často naoko Vás verbálně podporovat. Bohužel zase jen někde stranou, na ulici, v obchodě, ve frontě na sociální dávky... A znovu odkazuji na to, že si Češi nedokáží vyjednat slušné mzdy, dodržování pravidel uvedených například v P atd. Také jsem občas slyšel skuhrání lidí na zlé vedoucí. Potom vyšlo z jejich úst, že si nechají líbit vedení dvojího výkazu pracovních směn, nezapočítávání svátků a nočních příplatků... Na druhou stranu, tito lidé si ani nezasluhují nic jiného - když neprotestují, nedají podnět na inspektoráty práce... Když si vše nechají líbit. Pořád jen jako ovce čekají, že za ně vždy "někdo" nepříznivý stav vyřeší. Zde je ráj pro všechny politiky, vládu... Nikdo se s nimi moc nepře, neprosazuje zlepšování pracovních podmínek. To se to žije. A všichni mlčí a dívají se do stolu (pokud stojí) nebo do země, když stojí. To je česká ustrašená mentalita. Po straně je každý hrdinou, ale osvědčit to v reálu - to dokáže jen zlomek.
Může někdo fundovaně vysvětlit, proč ? - musí mít člověk v případě takzvaného předdůchodu peníze v nějakým zkrypleným fondu, který mu pak bude vyplácet měsíčně onu částku stanovenou asi zákonem. Co je komu do toho ? Mám-li našetřeno půl mega doma pod polštářem, budu si peníze brát dle potřeby a nepotřebuji je dávat nějakým gaunerům a příživníkům. Vždyť oni se z těch vašich peněz potřebují taky uživit. Samozřejmě, že by po onu dobu předůchodu neměl nárok na žádné sociální dávky ani podporu v nezaměstnanosti. Všechny ostatní podmínky by pak mohly být zachovány.
Nebude to tím, že ten takzvaný předdůchod (z hlediska zákona je ovšem "předdůchod" nedefinovaný pojem) je upraven jen a pouze zákonem 427/2011 Sb. o doplňkovém penzijním spoření, a je to jedna kokrétní varianta dávky - "starobní penze na určenou dobu" dle § 19 písm. a), kterou je možné vyplácet při splnění podmínek dle §§ 20 až 22 pouze účastníkovi (viz. § 2) doplňkového penzijního spoření u penzijní společnosti zřízené podle části čtvrté hlavy první uvedeného zákona?
Jinak řečeno, nejde o nějaký "všeobecný zákon" ale o zákon speciální, upravující "doplňkové penzijní spoření" (a jenom to), včetně čerpání prostředků z něj a podporu a dohled státu u tohoto spoření?
Své peníze které máte pod polštářem určitě bez problémů čerpat můžete, o tom žádná. A nikdo Vám do toho nebude kafrat. Ale pokud jste smluvním účastníkem nějaké státem (a obecně kýmkoli) finančně podporované aktivy, zde nějakého odkládání vlastních peněz na později, s tím, že Vám k tomu stát něco přidá, tak holt asi musíte dodržovat pravidla, ke kterým jste se smluvně zavázal. A ta pravidla zkrátka někdy omezují, a někdy zase poskytují výhody.
Všechno je to o tom, dostat z lidí peníze, nechápu jak a proč by měl nějaký fond - cizí lidi - měli mít zájem mně pomoci. No chtějí pomoci hlavně sobě, když s mými penězi budou podnikat a větší část výnosu si ponechají a dolů pustí nějaký chlup. Takže radši ať na mých penězích nevydělám nebo i prodělám, hlavně když s nimi nebude moci vydělávat někdo jiný. Podle hesla ," ať sousedovi chcípne kráva".
Taky se počítá s tím, že každý z nás si myslí, že zrovna on tady bude do 100 let, resp. , že se vůbec toho důchodu dožije. Námitka, že se to dědí, je tomu zesnulému platná jako mrtvému zimník.
Takže mít ušetřenou malou rezervu a hlavně žít dokud žijem. Ono to nějak dopadne.
Předdůchod ke skvělá věc a příští rok do toho jdu. Chci se postarat o svého otce, který má 90 let a ještě si ho užít, dokud je tady s námi.
Jinak, na důchody byli nejlepší komunisté. Těžce pracující šli v 55 letech a výše důchodu se počítala z posledních 10 let nejlepších 5 let příjmu a z toho dostal člověk 60%. Takže si žil královsky, bez doplatků na léky a jiných drahot, které dneska jsou.
Můj kamarád, dělá v hutích, by za komunistů by šel do důchodu v 55 letech a kapitalisté mu to zvedli na 64 let. Takže mu přidali 9 let práce v těžkém hutním provozu. Uvažuje také o předdůchodu, tak dlouho dělat by stejně zdravotně nevydržel. Snad jen v parlamentu, tak ti hajzlové nedělají nic dobrého a jen škodí republice.
Ano, dříve příslušníci SNB chodili do penze již v 55 letech. Všichni byli povinně v KSČ. Měli vymydlené hlavy a buzerovali lidi. Říkali si navzájem soudruhu. Díky, tento svět už definitivně skončil. Poznal jsem tu dobu na vlastní kůži. Po roce 1990 jsem díky Bohu mohl svobodně cestovat po světě, pracovat v Německu a nyní se znovu vrátit a svobodně podnikat.
V hutích dělali příslušníci SNB, nebo cos tím blábolem chtěl říct? BTW dřív chodili příslušníci SNB do penze v 55 létech, dnes mají po pár létech nárok na královskou výsluhu, a to i když udělají těžký prů...švih a stihnou podat žádost o odchod dřív, než jsou vyhozeni... Každý režim si své ozbrojené pěsti prostě chrání.
Věřím, že se Vám představa odchodu v 55 letech do penze líbí. Mně dnes policisté nevadí, vadili mně před rokem 1990. Tehdy byli povinné v KSČ. Nakonec tam bylo asi 1.700 000 prospěchářů, pravděpodobně minimálně 50% ze zdejších diskutujících nad 50 let věku byli rudí, či alespoň kandidáti rudých. Na tak malou zemi ČSSR to bylo neuvěřitelné. Jsem rád, že šli do .... Komu se stýská, může emigrovat například na Kubu či do některé země v Jižní Americe. Tam uvidíte na vlastní oči tu ekonomickou i politickou stabilitu. Kubu jsem si na jaře minulého roku dobře prohlédl. Neuvěřitelná zaostalost ve všem. Nefungující ekonomika, dvojí měna, fronty na vše, auta z 50. let, která se často na půli cesty zavařila, všude se šmelí (černý trh).... Každý den děkuji Pánu Bohu, že rudí šli do kytek.
KSČM už bude jen a jen ztrácet. Jejich stranické základny a sympatizanti postupně vymírají. jejich volební výsledky dlouhodobě klesají. Neznám nikoho z mladých, co s nimi sympatizuje. Z Vás mluví pravděpodobně hořkost, že si svůj život nedokážete řídit sám. Na to byli rudí mistři. Souhlasím, že nejhorší .... (označení pro domácí zvíře, chované ve chlívku na zabíjačku) byli rudí, kteří do partaje vstupovali v 80. letech. To i hloupému bylo jasné, že soudruzi končí. Dnes hlásají demokracii, kladou věnce za doprovodu fotografů a kamer u příležitostí Palacha, 17. listopadu atd. (například pan rektor z UK).
O předdůchodu trochu také uvažuji, jen ale když člověk čte ty podmínky, tak je to ukázkový příklad jak stát věří lidem. Člověk, který se v životě staral, má našetřeno na předdůchod z vlastního a má samozřejmě vlastní střechu nad hlavou nezatíženou hypotékou, nebude v drtivé většině finančně negramotný. Pokud však chce využít možnost předdůchodu je státem degradován na finančního moulu, který by neuměl s našetřenými penězi sám těch pět let hospodařit. Stačilo by přitom jen podepsat papír, že od státu po uvedenou dobu nic jiného kromě placení ZP nechce a vlastní peníze by zcela jistě šlo zhodnocovat efektivněji než to umí řada penzijních fondů.
Jestli on stát do toho nekafrá proto, že k tomu "našetřenému z vlastního" ne tak úplně málo přihodil (23 % k první tisícovce uspořené každý měsíc a 15 % slevy na dani u druhé a třetí, stejně jako u toho, co případně přidá zaměstnavatel až do 50 tis. ročně). A tím že uhradí "předdůchodcům" to zdravotní pojištění, tak přihazuje další tisícovku měsíčně? Cílem těch "dotací" není, aby si na stáří odkládali jen ti co mají dostatek peněz a "umí" to s nimi. Ti si poradí. Ale hlavně aby si odkládali ti, které to spoření může bolet, nebo s penězi neumí moc dobře zacházet. A ten předdůchod, se kterým původní penzijní připojištění nepočítalo, byl vytvořen jako možná alternativa k předčasnému důchodu hlavně pro ty, kteří mají našetřeno právě v těch fondech a jinde nic moc či vůbec nic.
Jen holt tvůrci podcenili ten fakt, že navázat to na průměrnou mzdu nebyl úplně nejlepší nápad, protože ji významně ovlivňují "příjmy bohatých". Medián by byl vhodnější. V poslední době je totiž meziroční růst potřebné ušetřené sumy vyšší, než se dá uspořit s maximální úložkou (1000 Kč), k níž je státní příspěvek (230 Kč). Takže je zpravidla nutno buď průběžně nebo jednorázově "dosypat" ještě další peníze.
Myslím, že výhodnější než předdůchod, je evidence na řadu práce. Alespoň pro ty, kterým se doba na pracáku bude počítat jako pojištění pro výpočet důchodu. Pokud je člověk sám, bude mít nárok i na nějaké příspěvky, když nebude práce a penzijko (staré i nové) může utrácet podle libosti a ne, jak stanoví úřady.
Je to něco za něco. Když budete v evidenci ÚP , je to náhradní "pojištěná" doba, ale redukuje se na 80 %. (Já bych tím přišel o jeden celý rok pojištění. Mohl bych si dovolit maximálně 5 měsíců ÚP.) Je velmi omezený přivýdělek. Musíte chodit na "schůzky" a účastnit se "programů" pokud Vám je nařídí. Pokud Vám nabídnou práci, musíte se tam minimálně dojít ukázat... Občas přijde "ze zhora" neformální pokyn, dostat z evidence všechny, kteří jsou tam delší dobu.
JInak u "penzijka", pokud byly nějaké příspěvky od zaměstnavatele, tak se při jednorázovém vyrovnání dodaňují. A do "utrácení předdůchodu" úřady fakt nemluví :-) Jen musí být ta výplata dávky měsíční a trvat aspoň dva roky. Ale utratit to můžete jak chcete.
No, mě by redukce nevadila, počítat se mi bude i studium, takže rok oželím. Nepředpokládám, že bych si přivydělávala a taky, že v šedesáti mě budou někde v práci chtít. Myslím, že srdce a záda bude omezení. Budu chtít mít klid a pohodu. Že občas zajdu na úřad, nevadí. Předpokládám, že budu bydlet sama, bez práce, dostanu životní minimum, příspěvek na bydlení plus ty moje peníze z penzijka. Takže i když budou příspěvky zaměstnavatele dodaněny, očekávám, že celkový příjem, resp. peníze k dispozici, bude víc než při čerpání předdůchodu.
Jediné, co by mě přesvědčilo k čerpání předdůchodu, je možnost, že se mi nebudou dodaňovat příspěvky zaměstnavatele ze starého penzijka. Tzn., jestli při převodu prostředků staré penzijko/nové penzijko a čerpání předdůchodu na 2-5 let, nebudou daněny příspěvky zaměstnavatele z dob platnosti starého penzijka. To bych zvážila čerpání předdůchodu.
U mne převod peněz a doby pojištění ze starého PP do nového DPS proběhl "brutto" a výnosy ze starého i nového se mi společně daní až při vyplácení předdůchodu (žádná hrůza, je to 26 Kč sražené daně z "penze" 9500 Kč měsíčně, čili v té "penzi" je obsažen výnos cca 173 Kč).
I když to nemám nastudované, očekával bych, že s příspěvky zaměstnavatele se bude nakládat analogicky a ty z PP budou bez zdanění při převedení přidány "do šuplíčku" k těm z DPS. Leč pravidla jsou taková, že u jednorázového vyrovnání (a odstupného) se příspěvky zaměstnavatele dodaní 15% srážkovou daní vždy. Takže na Vašem místě bych si to ověřil u příslušné penzijní společnosti, a pokud z toho dodanění při jednorázové výplatě opravdu není úniku (jako že mám za to, že není), tak bych to směřoval na výplatu maximální možné částky po dobu 24 měsíců. (U Allinaz jsem měl možnost zvolit buď konkrétní částku, a z ní vyšla doba vyplácení, která musela být nejméně dva roky, nebo dobu vyplácení a z ní by vyšla částka, která musela být nejméně 30% průměrné mzdy.
Mimochodem, je humorné, že k převodu PP na DPS do vyváženého fondu u mne náhodou došlo zrovna v době výrazného přechodného poklesu hodnoty fondu, takže bylo za převedené peníze nakoupeno poměrně velké množství jednotek fondu, které se během měsíce zhodnotily o 2x větší čásku, než byl celý výnos z předchozího PP za šest let spoření. (A po tom měsíci, v souvislosti s předdůchodem, bylo vše převedeno do fondu konzervativního, který má jen malé výkyvy, takže se ten výnos v podstatě zafixoval.)
No, z toho co jste napsal Vám nikdo výši důchodu nevyvěští. Hlavně ne, co bude za šest let. Ale pokud budete mít při odchodu do důchodu odpracováno kolem 46 let, dlouhodobě máte skutečně příjmy okolo minimální mzdy a budete mít i tomu odpovídající osobní vyměřovací základ, tak budete mít s velkou pravděpodobností důchod srovnatelný nebo i vyšší, než je vaše současná čistá mzda.
Dobrý večer, zdravím všechny. Pracovala jsem na směny, soboty, neděle, svátky, 12.-ti hodinové směny. Volna jsme měli málo. Byla jsem unavená, frustrovaná. Co je to za život. Finanční poradce mi navrhl možnost předdůchodu. Pomohl mi vše vyřídit. V práci jsem dala výpověď a od března 2018 jsem v předůchodu. Jsem spokojená ani nevíte jak. Starám se jen o domácnost a svoje koníčky. Manžel mě v tom jenom podpořil. Nechtěl být doma pořád sám, když jsem měla odpolední směny.
Paní Jani,zdravím. Jsem na předdůchodu od října 2018 a chválím si. Tady jde o zdraví. Rodina mne též podpořila, dřinu jsem za každého počasí užila dost, máme krásná vnoučata...teď mám na ně čas. Prostě, užívám si to a nelituji. Přivydělám občas, už je to o tom, že někdy jdu pomoct, jen když chci a mám chuť. Mějte se.
Blanž59: "Přivydělám občas, už je to o tom, že někdy jdu pomoct, jen když chci a mám chuť. " V tom je obsaženo hodně.
V devadesátých letech, na počátku divoké éry podnikání, jsem spolupracoval s opravdu mimořádně aktivním a úspěšným pánem v důchodu, který měl elánu jako třicátník. Přitom před ochodem do důchodu byl věčně nemocný a "jak lemra", a sotva to do toho důchodu s pošramoceným zdravím doklepal.
Když jsme se o tom bavili, tak jeho (moudrý) názor byl, že člověka od určitého věku neničí ani tak práce, jako spíš "povinnost vždy a za všech okolností stačit všem okolo, i když by si nutně potřeboval odpočinout a zvolnit". A to jako důchodce (tehdy cca dvaašedesátiletý) a "podnikající pro zábavu a přivýdělek" bez problémů mohl.
Zdravím Vás a děkuji za zajímavý postřeh o čilém penzistovi. Jen bych chtěla říci, že po vší té dřině a letech jsem ráda,že jsem dojela ve zdraví a nikdy jsem nefňukala jako lemra. Práce v lese je robota a už to prostě nejde. V šedesáti si dát na záda křovinořez, jsem zvědavá, jak to po nás ti mladí vydrží. Pomáhat jdu i proto, že už pomalu není kdo by v lese chtěl pracovat. No a jinak jsem občas k dispozici dceři po mateřské s vnoučaty/pracuje v nemocnici, zeť též na směny/. Nestěžuji si, jsem hrdá na to,jak se zachoval můj partner a děti, které mi vlastně na penzi též přispěly. V jedné písničce se zpívá: Nesmíš být nikdy líný, nesmíš se práce bát, jen se snaž, jak nejlíp to znáš, co děláš, to dělej rád...už toho bylo dost. Přeji vám všem pevné zdraví a pohodu.
Nerozumím diskutujícím, nečetli článek?
Pokud by si řádně přečetli článek pak : Do předdůchodu je možné vstoupit nejdříve pět let před dosažením řádného starobního důchodu, věku, který je jasně dán, eviduje to ČSSZ. Znamená to, že pokud má člověk nárok na starobní důchod, může zažádat o předdůchod,. Z tohoto důvodu není možné, aby výplata z jakékoliv důvodu skončila dříve, než je naplánována doba, po kterou si člověk bude nechávat vyplácet své vlastní peníze. Pokud to bude 5 let pak se bude vyplácet vklad 60 měsíců, pokud 2 roky 24 měsíců. Po skončení nastupuje starobní důchod. Nejde o žádný jiný důchod, například předčasný důchod!
Pokud se bojím investovat peníze protože, kdyby...... a zloději jsou před námi.. Radši bych neměl mít peníze doma, protože mi je může někdo ukrást, můžou mi shořet, přijdu o peníze díky inflaci. Toto riziko je větší, než že bych o peníze přišel v penzijním fondu. V tom případě, jak píšou diskutující, bych se bál bydlet v domě, či v bytě, protože co když mně vykradou i to se může stát, možná by byl jednodušší být bezdomovec a nepostupovat riziko, že mi někdo ukradne mé věci. ....:-)
Zákon 427/2011 Sb. o doplňkovém penzijním spoření:
"§ 22 Výplata starobní penze na určenou dobu a invalidní penze na určenou dobu
(1) Starobní penze na určenou dobu nebo invalidní penze na určenou dobu se vyplácí buď ve splátkách v určené výši, nebo v určeném počtu splátek, do vyčerpání prostředků účastníka, a to pravidelně alespoň čtyřikrát za kalendářní rok, pokud výše splátky činí minimálně 500 Kč. Jinak může penzijní společnost snížit počet splátek na jednu ročně.
(2) V žádosti o výplatu těchto dávek účastník určí dobu nebo výši splátek a to tak, aby předpokládaná doba výplaty těchto dávek trvala nejméně 3 roky, nebo nejméně 2 roky v případě dávky splňující podmínky podle odstavce 4. Penzijní společnost zahájí výplatu splátek nejpozději do konce kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla žádost o výplatu předložena, pokud se účastník a penzijní společnost nedohodnou jinak. V žádosti o dávku splňující podmínky podle odstavce 4 účastník uvede zdravotní pojišťovnu, u které je pojištěn podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění. Účastník sdělí bez zbytečného odkladu penzijní společnosti změnu zdravotní pojišťovny, pokud k ní dojde během doby výplaty dávky podle odstavce 4.
(3) Účastník je oprávněn požádat o pozastavení výplaty dávky, a to i opakovaně; to neplatí, jde-li o starobní penzi na určenou dobu podle odstavce 4. V písemné žádosti o pozastavení výplaty dávky musí být stanovena doba, na kterou se výplata dávky pozastavuje, která nesmí být kratší než 3 měsíce. Penzijní společnost může podání žádosti o pozastavení výplaty dávky podmínit zaplacením poplatku stanoveného tímto zákonem (§ 61).
(4) Penzijní společnost je povinna oznámit účastníkovi, zdravotní pojišťovně podle odstavce 2 a České správě sociálního zabezpečení nejpozději v den vyplacení první splátky den zahájení vyplácení starobní penze na určenou dobu a nejpozději v den vyplacení poslední splátky den ukončení vyplácení starobní penze na určenou dobu, jestliže v době započetí vyplácení starobní penze na určenou dobu
a) splátka činí alespoň 30 % průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlašované Ministerstvem práce a sociálních věcí podle zákona upravujícího zaměstnanost za kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, v němž započalo vyplácení starobní penze na určenou dobu,
b) je sjednána výplata splátek v neklesající výši, měsíčně, bez možnosti výplatu přerušit nebo pozastavit a
c) výplata splátek je rozvržena tak, aby započala nejdříve dosažením věku příjemce, který je o 5 let nižší než věk potřebný pro vznik nároku na starobní důchod stanovený podle § 32 zákona o důchodovém pojištění, a skončila nejdříve dosažením důchodového věku příjemce potřebného pro vznik nároku na starobní důchod stanoveného podle § 32 zákona o důchodovém pojištění sníženého o 3 roky.
(5) Penzijní společnost oznámí skutečnost uvedenou v odstavci 4 zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení elektronicky.
(6) V případě, že prostředky účastníka v průběhu vyplácení již nedostačují k výplatě splátky podle odstavce 4, penzijní společnost vyplatí zbývající prostředky účastníka v termínu pro výplatu nejbližší splátky."
(Podmínek tzv. "předdůchodu" se týká odst. 4. a náledující.)
Zdravím vsechny diskutující. Je mi 48 let. Příští rok budu mít odpracovano 30 let v zaměstnaneckých poměrech. Nikdy jsem nebyl na podpoře. Se ženou vychovavame 3 děti. Dělám 10 hodin denně a manželka má dvě zaměstnání. Díky bohu máme fungující babičky.
Penzijní pripojisteni jsem si založil již v roce 1997. Dělám vše pro to, abych měl v 60 dost prostredku na účtě a mohl do predduchodu.
Věřím, ze každý musí mít nějaké světlo na konci tunelu. Pro mě je to přestat pracovat v 60.
Myslím, ze preduchod je ideální instrument jak si takové praní splnit.
Všem přeji pevné zdraví