Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od Martin Luther - Může odejít až 5 let před nárokem na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 2. 2019 9:00

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  Může odejít až 5 let před nárokem na starobní důchod. Na druhou stranu se budou rychle ztenčovat úspory, naspořené třeba za desítky let v penzijním fondu. To trochu popírá logiku penzijního připojištění. Tím je podpora ke stávajícímu důchodu, který bude účastník penzijního připojištění k důchodu pobírat. Když si peníze vyčerpá, zůstane mu pouze samotný a nízký starobní důchod. Dle statistiky je v současné době průměrný příspěvek do 3. pilíře asi něco málo přes 600,- Kč/měsíčně. Takže si našetříte jen desítky, či maximálně jednotky stovek tisíc korun do doby, kdy teoreticky můžete odejít do před důchodu. Proto je o uvedený produkt velmi slabý zájem. To jsou jen jednotlivci, a mnohdy zoufalí lidé, co nemohou v zaměstnání z nejrůznějších příčin vydržet. Proč odcházet například v 55 - 58 letech a žít za třeba 9 - 12 tisíc korun??? Když v té době dosahují lidé většinou nejvyšších příjmů a inflace nám roste o minimálně 2,5% ročně??? Kdo vydrží do důchodu, navíc často bude pracovat i dále. Takže k platu, mzdě dostane ještě důchod. Takto uvažuje naprostá většina zaměstnanců. OSVČ, ti budou pracovat až do posledního dne, neboť se rozhodli, že si budou platit jen minimální odvody a důchod by byl tragický. To je ale jejich rozhodnutí.

 • 25. 2. 2019 9:08

  Patrik Chrz

  Tak je to možnost a určitě ne pro každého. Dokážu si představit, jak někdo opravdu hodně vydělávající (sportovec, umělec,..) vloží do fondu opravdu velké peníze a dál se nebude o nic starat. Na druhou stranu zrovna pro tyhle profese bude těch max. 5 let asi docela málo.

 • 25. 2. 2019 9:43

  Jitka (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Ono to není tak jednoduché. Můj partner si na předdůchod naspořil a je rád, že ho má. Protože samozřejmě s přibývajícími lety Vám přibývají i zdravotní problémy. Stačil zákaz práce v noci - a zaměstnavatel se ho okamžitě zbavil. Jasně, dostal odstupné. Ale ono v 59 letech se nedá ve všech profesích dělat jako zamlada. Ve výrobních podnicích se zpravidla všude dělá buď na třísměnný provoz nebo na nepřetržitý - a ne každý je na tom zdravotně tak dobře, aby to zvládl. Takže pokud ten člověk celý život dělal, nenasekal si milionové dluhy (jak je dnes obvyklé), tak je podle mého názoru lepší si v klidu žít ze svých úspor a užívat si každého dne. Nikdo z nás neví, jak dlouho tady bude...

 • 25. 2. 2019 12:33

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

  Bude se muset smířit s nízkou výplatou z penzijního fondu. 99% zaměstnanců má v penzijním fondu úsporu maximálně do 1 miliónu korun. Většinou ovšem podstatně méně. Mohou si sice jednorázově převést vyšší částku, ale to udělá jen promile z nich. typický zaměstnanec má ve fondu částku do 150 až 200 tisíc korun. I ten, kdo bude mít alespoň 1 milión (asi necelé 1% střadatelů)se bude jen těžko smiřovat s představou, že si do dalších let výrazně zkrátí příspěvek. Takto by mohl například po dobu 120 měsíců (zhruba věk dožití mužů po 65 roce věku) k vyměřené penzi pobírat něco přes 8 tisíc korun a to už je nezanedbatelný bonus.

 • 25. 2. 2019 10:59

  ViR

  Předdůchod se nevyplácí z "Penzijního připojištění", to předdůchod neumožňuje, ale z "Doplňkového penzijního spoření" :-). A "logika" penzijního připojištění či spoření nemusí být jen v poloze že to je "podpora ke stávajícímu důchodu, který bude účastník penzijního připojištění k důchodu pobírat", ale třeba také ochrana před poklesem nebo úplnou ztrátou příjmu před dosažením řádného důchodového věku, což se týká mimo jiné (ale nikoli výlučně) fyzicky náročných profesí.

  Poslední rok až dva je sice situace docela atypická a dobrá a práce se hledá lépe i starším lidem. Ale minimálně 25 let je zkušenost lidí 55+ taková, že pokud přijdou o stávající práci, novou slušnou asi třetina z nich najde velmi těžko, a někdy také vůbec. (Těch cca 620 tis. lidí většinou není v předčasném trvale kráceném důchodu "z lenosti" a v této věkové kategorii se běžně zejména u žen pohybovala nezaměstnanost nad 25 %.)

  Pokud máte "dva roky do důchodu", problém sehnat slušnou práci a současně našetřeno například cca 240 tis. a dostatečnou dobu penzijního spoření, je jen otázkou kalkulace, zda mít výrazně krácený předčasný důchod (třeba o 2 tis. Kč i více) a k němu "na přilepšení" po dobu 20 let tísícovku měsíčně z úspor, nebo zda ty úspory vyčerpat na překlenutí doby do řádného důchodového věku a získat důchod buď snížený jen málo, nebo dokonce vůbec (podud si zajitíte, aby doba předdůchdu byla nejen vyloučenou, ale náhradní, nebo i pojištěnou.)

 • 25. 2. 2019 12:45

  Ben (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Zdravím,
  odcházím k 1.5.2019 do předdůchodu a musím uvést fakta proč je a není výhodné toto udělat.
  Podnikal jsem 28 let při téměř základních platbách soc. a zdrav. odpracované(za­počtené) mám 43 let jsem 59 ročník a můj důchod dle kalkulačky na MPSV by byl 13.700.- tím že jdu o 4 roky dřív, za svoje ,tak jsem musel mít našetřeno 480.000.- a sníží se mi potom skutečný důchod asi na 13.300 to je rozdíl těch 4 let vyloučených let.
  Za ty 4 roky ušetřím asi 50.000 x 4 tj.200.000.- plus 11 měsíců podporu tj asi 40.000.-takže suma sumárum
  480.000 -240.000 je 240.000.Zapomněl jem sil.daň 2.400 x 4 tj.9.600
  Za těch 26 let ti garantuji že mám všeho plné kecky a chceš mít klid(od zákazníků,OSSZ,VZP,sil­.daň,daň z příjmů,ůčetní na smlouvu) a konečně se trochu věnovat i sobě.
  Předdůchod je pro toho kdo dovedl celý život počítat a má ZÁLIBY A KONÍČKY.

 • 25. 2. 2019 14:25

  ViR

  Ano, člověk občas musí zhodnotit či přehodnotit priority. Léta jsem se "štval jako blbec", aby bylo lépe. Ale to asi už bylo. V minulém roce mi zemřelo pět poměrně blízkých příbuzných. Mezi nimi sestra, která si užila pouhé necelé dva roky důchodu (byla dětská lékařka, takže ještě přesluhovala, protože pediatři prostě nejsou) a sestřenice, kterou jsme jako dítě vozili v kočárku, a které ještě nebylo 55 let a důchodu se ani nedožila. Pracovala léta v zemědělství, dřela jako zvíře a za celý život byla na dovolené asi tak 2x. V tomhle prostě není spravedlnost.

  Došel jsem k závěru, že je třeba v mých letech zvolnit, a víc se starat o mámu, dokud ji ještě mám a mohu pro ni něco udělat (otec zemřel již v roce 1997) a trochu myslet i sám na sebe a své zdraví, než mi z toho všeho "hrábne". A i na nějakou tu zálibu snad dojde.

  Vyřízení předůchodu trvalo téměř pět neskutečných měsíců (měl jsem penzijní připojištění, které bylo nutno vypovědět a převést peníze a "dobu" do doplňkového penzijního spoření). Ale mám jistotu, že když zrovna nebudu mít zakázku, nebo když přijdu o částečný úvazek který mám, tak že pořád budu mít na jídlo a na bydlení. (Ano, bydlím levně, protože ve vlastním. I to je "spoření na důchod".) Úspory "v penězích" jsem naštěstí také měl. Dnes nemusím brát vyloženě špatnou práci od "zpovykaných" zákazníků, kteří občas nevědí co chtějí, případně chtějí, aniž to tuší, vyložené hlouposti. Dříve bych ji vzal jen ze strachu, že bych nemusel mít na živobytí. Člověk se zklidní, a po půlce života zase může vnímat že "brabeneček leze, kytky smrdí, ptáci řvou jak šílený, a lidi na ulici se legračně motovidlují", a mít z toho všeho radost. Takže asi tak, a o tom to je.

 • 25. 2. 2019 16:52

  xls (neregistrovaný) 93.157.128.---

  O tomhle právě taky uvažuji, jen jsem se nedostal k tomu, bych si to propočítal. Je mi 54, mám práce i podnikání taky plný kecky, nouzí netrpím a více méně počítám s tím, že si budu něco vydělávat donekonečna. Takže "práce" se nezbavím, ale ten předdůchod bych bral jako možná vhodný způsob, jak se v 60 rozumně a oficiálně zbavit povinnosti placení ZP a DP a těch 5 let mít 10 tis. DPP + podnikání, abych se držel pod prahem pro DP. Pokud by peníze přebývaly, tak bych si je vyčerpal později nebo bych našel nějaký způsob.
  Jde o to, že tak nějak tuším, že cpát státu dalších 5 let peníze naplno by mi žádné extra výhody nezajistilo. Než se stresovat, tak lepší zmizet na půl roku někam do Thajska, kde budu mít životní náklady nižší než tady.

 • 6. 5. 2019 13:14

  Mary (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Kdo má v hlavě mozek, investuje do státem organizovaných řešení jen tolik, aby měl možnost vypadnout z krysího závodu co nejdříve. Skutečné zajištění na stáří je například nákup nemovitosti na pronájem na výhodnou hypotéku. Inflace je větší, než úrok a cena nemovitosti raketově roste. Splátku hypotéky hradí nájemník. Proti tomu penzijní fondy jsou ztrátové a ještě vám ukrádá inflace a případné geniální zásahy ČNB, když vám s ironickým úsměvem na rtu shodí hodnotu našetřených peněz o 10%. Kdo jen šetří a neinvestuje, má zajištěnou jen bídnou budoucnost. Nejlepší pomocnou ruku máte na konci své paže ! Příklad: nákup garsonky v roce 2015, 730.000Kč, splátka hypotéky 3.500Kč. Tržní cena je dnes 1 500.000Kč, nájem 8.500Kč. Za jak dlouho našetříte 1 500.000Kč při měsíční úložce 3.500Kč ? A dá vám někdo ještě 5.000Kč měsíčně jako bonus?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).