Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od albel - Myslím, že výhodnější než předdůchod, je evidence na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 2. 2019 19:15

  albel (neregistrovaný) 91.106.240.---

  Myslím, že výhodnější než předdůchod, je evidence na řadu práce. Alespoň pro ty, kterým se doba na pracáku bude počítat jako pojištění pro výpočet důchodu. Pokud je člověk sám, bude mít nárok i na nějaké příspěvky, když nebude práce a penzijko (staré i nové) může utrácet podle libosti a ne, jak stanoví úřady.

 • 26. 2. 2019 0:26

  ViR

  Je to něco za něco. Když budete v evidenci ÚP , je to náhradní "pojištěná" doba, ale redukuje se na 80 %. (Já bych tím přišel o jeden celý rok pojištění. Mohl bych si dovolit maximálně 5 měsíců ÚP.) Je velmi omezený přivýdělek. Musíte chodit na "schůzky" a účastnit se "programů" pokud Vám je nařídí. Pokud Vám nabídnou práci, musíte se tam minimálně dojít ukázat... Občas přijde "ze zhora" neformální pokyn, dostat z evidence všechny, kteří jsou tam delší dobu.

  JInak u "penzijka", pokud byly nějaké příspěvky od zaměstnavatele, tak se při jednorázovém vyrovnání dodaňují. A do "utrácení předdůchodu" úřady fakt nemluví :-) Jen musí být ta výplata dávky měsíční a trvat aspoň dva roky. Ale utratit to můžete jak chcete.

 • 26. 2. 2019 6:35

  albel (neregistrovaný) 91.106.240.---

  No, mě by redukce nevadila, počítat se mi bude i studium, takže rok oželím. Nepředpokládám, že bych si přivydělávala a taky, že v šedesáti mě budou někde v práci chtít. Myslím, že srdce a záda bude omezení. Budu chtít mít klid a pohodu. Že občas zajdu na úřad, nevadí. Předpokládám, že budu bydlet sama, bez práce, dostanu životní minimum, příspěvek na bydlení plus ty moje peníze z penzijka. Takže i když budou příspěvky zaměstnavatele dodaněny, očekávám, že celkový příjem, resp. peníze k dispozici, bude víc než při čerpání předdůchodu.
  Jediné, co by mě přesvědčilo k čerpání předdůchodu, je možnost, že se mi nebudou dodaňovat příspěvky zaměstnavatele ze starého penzijka. Tzn., jestli při převodu prostředků staré penzijko/nové penzijko a čerpání předdůchodu na 2-5 let, nebudou daněny příspěvky zaměstnavatele z dob platnosti starého penzijka. To bych zvážila čerpání předdůchodu.

 • 26. 2. 2019 11:15

  ViR

  U mne převod peněz a doby pojištění ze starého PP do nového DPS proběhl "brutto" a výnosy ze starého i nového se mi společně daní až při vyplácení předdůchodu (žádná hrůza, je to 26 Kč sražené daně z "penze" 9500 Kč měsíčně, čili v té "penzi" je obsažen výnos cca 173 Kč).

  I když to nemám nastudované, očekával bych, že s příspěvky zaměstnavatele se bude nakládat analogicky a ty z PP budou bez zdanění při převedení přidány "do šuplíčku" k těm z DPS. Leč pravidla jsou taková, že u jednorázového vyrovnání (a odstupného) se příspěvky zaměstnavatele dodaní 15% srážkovou daní vždy. Takže na Vašem místě bych si to ověřil u příslušné penzijní společnosti, a pokud z toho dodanění při jednorázové výplatě opravdu není úniku (jako že mám za to, že není), tak bych to směřoval na výplatu maximální možné částky po dobu 24 měsíců. (U Allinaz jsem měl možnost zvolit buď konkrétní částku, a z ní vyšla doba vyplácení, která musela být nejméně dva roky, nebo dobu vyplácení a z ní by vyšla částka, která musela být nejméně 30% průměrné mzdy.

  Mimochodem, je humorné, že k převodu PP na DPS do vyváženého fondu u mne náhodou došlo zrovna v době výrazného přechodného poklesu hodnoty fondu, takže bylo za převedené peníze nakoupeno poměrně velké množství jednotek fondu, které se během měsíce zhodnotily o 2x větší čásku, než byl celý výnos z předchozího PP za šest let spoření. (A po tom měsíci, v souvislosti s předdůchodem, bylo vše převedeno do fondu konzervativního, který má jen malé výkyvy, takže se ten výnos v podstatě zafixoval.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).