Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od Pavel - O předdůchodu trochu také uvažuji, jen ale když...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 2. 2019 18:55

  Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  O předdůchodu trochu také uvažuji, jen ale když člověk čte ty podmínky, tak je to ukázkový příklad jak stát věří lidem. Člověk, který se v životě staral, má našetřeno na předdůchod z vlastního a má samozřejmě vlastní střechu nad hlavou nezatíženou hypotékou, nebude v drtivé většině finančně negramotný. Pokud však chce využít možnost předdůchodu je státem degradován na finančního moulu, který by neuměl s našetřenými penězi sám těch pět let hospodařit. Stačilo by přitom jen podepsat papír, že od státu po uvedenou dobu nic jiného kromě placení ZP nechce a vlastní peníze by zcela jistě šlo zhodnocovat efektivněji než to umí řada penzijních fondů.

 • 26. 2. 2019 13:26

  ViR

  Jestli on stát do toho nekafrá proto, že k tomu "našetřenému z vlastního" ne tak úplně málo přihodil (23 % k první tisícovce uspořené každý měsíc a 15 % slevy na dani u druhé a třetí, stejně jako u toho, co případně přidá zaměstnavatel až do 50 tis. ročně). A tím že uhradí "předdůchodcům" to zdravotní pojištění, tak přihazuje další tisícovku měsíčně? Cílem těch "dotací" není, aby si na stáří odkládali jen ti co mají dostatek peněz a "umí" to s nimi. Ti si poradí. Ale hlavně aby si odkládali ti, které to spoření může bolet, nebo s penězi neumí moc dobře zacházet. A ten předdůchod, se kterým původní penzijní připojištění nepočítalo, byl vytvořen jako možná alternativa k předčasnému důchodu hlavně pro ty, kteří mají našetřeno právě v těch fondech a jinde nic moc či vůbec nic.

  Jen holt tvůrci podcenili ten fakt, že navázat to na průměrnou mzdu nebyl úplně nejlepší nápad, protože ji významně ovlivňují "příjmy bohatých". Medián by byl vhodnější. V poslední době je totiž meziroční růst potřebné ušetřené sumy vyšší, než se dá uspořit s maximální úložkou (1000 Kč), k níž je státní příspěvek (230 Kč). Takže je zpravidla nutno buď průběžně nebo jednorázově "dosypat" ještě další peníze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).