Hlavní navigace

Názor k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od ViR - Předdůchod se nevyplácí z "Penzijního připojištění", to předdůchod...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 25. 2. 2019 10:59

    ViR

    Předdůchod se nevyplácí z "Penzijního připojištění", to předdůchod neumožňuje, ale z "Doplňkového penzijního spoření" :-). A "logika" penzijního připojištění či spoření nemusí být jen v poloze že to je "podpora ke stávajícímu důchodu, který bude účastník penzijního připojištění k důchodu pobírat", ale třeba také ochrana před poklesem nebo úplnou ztrátou příjmu před dosažením řádného důchodového věku, což se týká mimo jiné (ale nikoli výlučně) fyzicky náročných profesí.

    Poslední rok až dva je sice situace docela atypická a dobrá a práce se hledá lépe i starším lidem. Ale minimálně 25 let je zkušenost lidí 55+ taková, že pokud přijdou o stávající práci, novou slušnou asi třetina z nich najde velmi těžko, a někdy také vůbec. (Těch cca 620 tis. lidí většinou není v předčasném trvale kráceném důchodu "z lenosti" a v této věkové kategorii se běžně zejména u žen pohybovala nezaměstnanost nad 25 %.)

    Pokud máte "dva roky do důchodu", problém sehnat slušnou práci a současně našetřeno například cca 240 tis. a dostatečnou dobu penzijního spoření, je jen otázkou kalkulace, zda mít výrazně krácený předčasný důchod (třeba o 2 tis. Kč i více) a k němu "na přilepšení" po dobu 20 let tísícovku měsíčně z úspor, nebo zda ty úspory vyčerpat na překlenutí doby do řádného důchodového věku a získat důchod buď snížený jen málo, nebo dokonce vůbec (podud si zajitíte, aby doba předdůchdu byla nejen vyloučenou, ale náhradní, nebo i pojištěnou.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).