Hlavní navigace

Pracuji v zahraničí a jsem nemocný...

14. 6. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Práci v zemích bez přechodného období nám nic nebrání, stačí si sehnat zaměstnání, koupit letenku a vzít s sebou doklady. Co když ale potřebujeme lékařské ošetření? Jak je drahé? Jak postupovat při lékařském ošetření v Dánsku, Irsku, Švédsku nebo Velké Británii?

Volný pohyb občanů je základní svoboda zaručená právními předpisy Evropské unie. Zahrnuje i právo pobývat a pracovat v jiném členském státě. Přestěhovat se za prací do jiné země je závažné rozhodnutí a všichni potřebujeme vědět, jaká jsou naše práva a povinnosti.

Bez omezení můžeme okamžitě pracovat z původních členských zemích pouze v Dánsku, Irsku, Švédsku, Velké Británii a v nových členských zemích Evropské unie. Ostatní členské země využily možnosti přechodného ujednání. V prvních dvou letech po přistoupení deseti nových členských zemích je práce v zemích Evropské unie pro nás omezena, v každé zemi jiným způsobem.

Základní formuláře:

Před odjezdem z České republiky do země Evropské unie si na pobočce české zdravotní pojišťovny (u které jste pojištěni a platíte zdravotní pojištění) vyzvedněte příslušný formulář (záleží na účelu, za jakým se do zahraničí vydáváte; je rozdíl, jestli jedete za prací, studiem, dovolenou…).

Po zavedení Evropské karty zdravotního pojištění v České republice si vyzvednete místo formuláře tuto kartu (na ní budou veškeré potřebné informace pro styk s lékařskými zařízeními, karta je tvarově podobná občanským průkazům).

 • E 111 – slouží k uplatnění nároku na nutnou a neodkladnou zdravotní péči turistům
 • E 128 – slouží k prokázání nároku na zdravotní péči vyslaným pracovníkům a studentům
 • E 106 – slouží k prokázání nároku na zdravotní péči OSVČ pracujícím v jedné zemi a trvale bydlícím v zemi druhé a přeshraničním pracovníkům (pendlerům)
 • E121 – slouží k uplatnění nároku na nutnou a neodkladnou zdravotní péči důchodcům

Úhrada nákladů v případě platby v hotovosti:

Pokud jste z jakéhokoliv důvodu (například jste s sebou neměli příslušný formulář) uhradili péči nebo léky v hotovosti, uschovejte si účty a po návratu do ČR se obraťte s jejich originály na pobočku své české zdravotní pojišťovny. Ta tyto náklady proplatí do výše, kterou by uhradila zahraniční pojišťovna. Na zpětnou úhradu od české zdravotní pojišťovny budete muset určitou dobu počkat.

Pokud účet nepřesahuje 1000 euro, můžete svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtu do výše českých tarifů. Tuto úhradu obdržíte v relativně krátké době.

Dánsko

Informace o zdravotním pojištění získáte na místních úřadech (Kommunen). Velký pozor si v Dánsku dejte na stomatologické ošetření, neboť to si většinou hradíte zcela sami. Doporučení k hospitalizaci vám vydá ošetřující lékař. V lékárně obdržíte kartu, kterou budete nadále používat – tím se zajistí správné vyčíslení nákladů na ošetření a poskytnutou lékařskou péči.

Za ošetření se v Dánsku platí:

 • Stomatologické ošetření 100 %, v některých akutních případů okolo 50 %
 • Léky 100 %, 50 %, 25 %, 15 % podle výše celkových nákladů

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti v Dánsku, požádejte lékaře o vystavení potřebného formuláře. Pak se obraťte během tří dnů od počátku pracovní neschopnosti na oddělení nemocenských dávek místního úřadu obce pobytu (Socialvorval­tningen). Tam odevzdáte potvrzení o pracovní neschopnosti, které ošetřující lékař vystavil. Zároveň udejte adresu pobytu v Dánsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Co nejdříve též nahlaste zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Irsko

Informace o zdravotním pojištění získáte na zdravotním úřadě v místě pobytu (Health Board) – najdete je v každém větším irském městě. S příslušným formulářem navštívíte v případě potřeby smluvního lékaře nebo nemocnici. Adresy lékařů získáte na pobočkách zdravotního úřadu (Health Board).

Aby vám byla poskytnuta péče bezplatně v rámci irského systému, musíte na to lékaře předem upozornit. Léky obdržíte v lékárnách na recept, který vám vystaví místní lékař. Bez lékařského předpisu musíte za léky platit v hotovosti a mnohé bez receptu ani nedostanete.

V případě nemocniční péče opět potřebujete doporučení k hospitalizaci od ošetřujícího lékaře. Pouze v akutních případech je možné obracet se přímo na nemocnici s příslušným evropským formulářem.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti v Irsku, obraťte se během tří dnů od počátku pracovní neschopnosti na Department of Social Community and Family Affairs Dublin. Tam odevzdáte potvrzení o pracovní neschopnosti, které vystavil ošetřující lékař. Udáte zároveň adresu svého pobytu v Irsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Co nejdříve nahlaste svému zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Švédsko

Informace o zdravotním pojištění získáte na úřadu sociálního pojištění (Lokala Forsakringassan).

Velký pozor si ve Švédsku musíte dát na stomatologické ošetření, neboť to si většinou hradíte sami. Léky obdržíte v lékárnách na recept, který vám vystaví místní lékař. Bez lékařského předpisu musíte za léky platit v hotovosti a mnohé bez receptu ani nedostanete. V případě nemocniční péče opět potřebujete doporučení k hospitalizaci od ošetřujícího lékaře. Pouze v akutních případech je možné se obracet přímo na nemocnici s příslušným formulářem.

Za ošetření se ve Švédsku platí:

 • Lékařské ošetření: 100 – 250 SEK
 • Ambulantní akutní ošetření: 250 SEK
 • Léky cena do 900 SEK: 100 %, cena od 900 – 4300 SEK: 10 % – 50 %, max. 1800 SEK za rok
 • Hospitalizace: 80 SEK za den
Neznáte kurz švédské koruny? Zjistěte si ho v Kurzech bank a směnáren.

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve Švédsku, požádejte lékaře o vystavení potřebného formuláře a obraťte se během tří dnů od počátku pracovní neschopnosti na pobočku Forsakringskassan. Tam odevzdáte potvrzení o pracovní neschopnosti, které vystavil ošetřující lékař. Udejte zároveň adresu pobytu ve Švédsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Co nejdříve nahlaste zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Velká Británie

Informace o zdravotním pojištění získáte na Department for Work and Pensions. Jména smluvních lékařů se dozvíte na všech hlavních poštách.

Léky obdržíte v lékárnách na recept, který vám vystaví místní lékař. Bez lékařského předpisu musíte za léky platit v hotovosti a mnohé bez receptu ani nedostanete. V případě nemocniční péče opět potřebujete doporučení k hospitalizaci od ošetřujícího lékaře. Pouze v akutních případech je možné se obracet přímo na nemocnici s příslušným formulářem.

Tip do článku - účto fakturace duben

Za ošetření se ve Velké Británii platí:

 • Stomatologické ošetření: 80%, max. 348 liber
 • Stomatologická prohlídka: 4,76 liber (existují výjimky)
 • Léky: 5,90 liber za medikament (existují výjimky)

Pracovní neschopnost

Chcete-li uplatnit nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti ve Velké Británii, obraťte se během tří dnů od počátku pracovní neschopnosti na Department for Work and Pensions. Tam odevzdáte potvrzení o pracovní neschopnosti, které vám vystavil ošetřující lékař. Udejte zároveň adresu svého pobytu ve Velké Británii a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Co nejdříve nahlaste svému zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Anketa

Využil/a jste již lékařskou péči v zahraničí?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).