Hlavní navigace

Platební portál PayPay posílá platby bez povolení, potíže se zvyšují

3. 9. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
S PayPay to jde z kopce. Služba sice funguje, ale důvěra v její fungování dostává pořádně zabrat. Přibývají nespokojené reakce klientů i varování bank.

Platební portál PayPay (neplést s PayPal), který provozuje seychelská společnost WorldClearing Holding Inc.,  je oblíbený pro velmi příjemné ceny za platby do zahraničí. Nízké poplatky PayPay vyvažuje horšími kurzy, ale pro drobné platby nemá konkurenci, resp. nemělo. S PayPay to totiž začíná být nahnuté.

Nejasná struktura i varování bank

PayPay nemá povolení od České národní banky ani Národní banky Slovenska k poskytování platebních i dalších finančních služeb na území České i Slovenské republiky. Zprostředkování plateb, které PayPay nabízí, tak nedělá legálně. Informují o tom shodně obě národní banky.

Jenže absence povolení pro platební operace není jediným problémem, který PayPay postihl. Před necelým rokem na spory mezi majiteli PayPay upozornil server Lupa.cz ve článku PayPay má problémy. Jen se neví, který, kde popisuje střet obchodních aktivit, na který doplácejí hlavně klienti PayPay.

V květnu 2010 některé české banky začaly preventivně blokovat platební karty, které byly alespoň jednou použity na platebním portálu PayPay. Důvod nezveřejnily, ale preventivní blokace se provádí vždy, kdy dojde k narušení bezpečnosti.

Převod peněz trvá velmi dlouho

Kromě výše popsaného začíná stoupat i nespokojenost stávajících klientů PayPay. Hlavní výtky jsou směřovány na velmi dlouhé doby pro realizaci plateb, kdy doba mezi zadáním platby a její realizací je i téměř měsíc. Přitom v systému se platba tváří jako odeslaná, ale příjemce ji nedostal. Odesílatel platby pak nevypadá důvěryhodně.

Který PayPay je ten pravý?

Webové stránky PayPay

Webové stránky PayPay Inc.

Levné platby do a ze zahraničí

Pokud se poohlížíte po alternativách PayPay, tak pro levné platby do zahraničí lze využívat i služby devizových společností, ceny za jednu platbu se pohybují okolo 100 Kč, na rozdíl od dvousetkorunových poplatků bank. Kdo potřebuje platby posílat častěji, tomu se vyplatí účet v cizině. V přehledu finančních produktů server Měšec.cz přidal nově i nabídku dvou bankovních účtů, které mohou čeští rezidenti získat:

skoleni_27_5

Německo: VR-EURO – osobní účet

Levný bankovní účet, za jehož zřízení ani vedení nezplatíte ani korunu. Banka má pobočku v Liberci, nebo můžete využít služeb mobilních bankéřů. Za platbu v eurech dáte cca pětikorunu.

Slovensko: Privatbanka @ Konto

Účet je otevřený a vedený bezplatně, bez poplatku jsou i příchozí EUR platby a odchozí platby v EUR zadané přes internetové bankovnictví. Za příchozí platbu v jiné měně (USD, CZK, GBP apod.) dáte v přepočtu pětikorunu, odchozí stojí cca 100 Kč. Podmínkou výhod je otevření účtu přes internet

Vyznejte se

  • PaySec – provozovatelem je Československá obchodní bankou podle českých právních předpisů.
  • PayPal - banka, která je na evropském území je provozovatelem služby PayPal Europe, s bankovní licencí a se sídlem v Lucembursku, podle lucemburského práva. Akcionářem PayPal Europe je americká společnost eBay.
  • Moneybookers – anglická společnost Moneybookers Ltd. je registrovaná v Londýně ve Velké Británii, podléhá britskému právu a britské finanční autoritě (FSA).
  • PayPay – slovenská společnost působí z Bratislavy jako organizační složka právnické osoby WorldClearing Holding. Ta je registrovaná na Seychelech a má pobočku i ve Spojených státech. WorldClearing Holding je dceřinou společností LUKA & BRAMER GROUP a.s. se sídlem v Bratislavě.
  • PayPay Inc. – americká společnost sídlící v New Yorku v USA, v Evropě působí jako PayPay SARL se sídlem v Lucembursku. Vznikla za nejasných okolností rozdělením portálu PayPay a tvrdí o sobě, že je „pravý“ PayPay.

Anketa

Využili jste někdy služeb PayPay? (neplést s PayPal)

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).